Автор Тема: HP Compaq 6735s  (Прочетена 8580 пъти)

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
HP Compaq 6735s
« -: Feb 10, 2012, 21:00 »
Здравейте!

Бих искал да ме информирате малко. От доста време планувам да сменя Windows с Ubuntu. Лаптопа ми е HP Compaq 6735s, 2GB RAM, 250GB HDD, AMD Athlon x2 64. Искам да ми обясните някои неща ако може:
Каква е разликата между последната версия 11.10 и 10.04 (кое да избера)
Какво представлява Gnome?
Как променят всички неща икони, ефекти и т.н.
Как да използвам Терминала и какви команди мога да използвам.

Сигурно въпросите ми са глупави но се притеснявам, че ако мина на Linux няма да се оправя.

Благодаря ви предварително за отделеното време.
Активен

big-marvel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Debian GNU/LINUX
  • Window Manager: Gnome+
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #1 -: Feb 10, 2012, 22:37 »
Здравей,alablabla!

Разликата между версиите на убунту са различни,конкретно за версиите където питаш 11.10 и 10.04 че последната е с дълга поддръжка но аз бих ти препоръчал последната! Също бих ти казал дори да не се заемаш с убунту,но ти си знаеш най добре.
А какво представлява GNOME ,ето го на споменатия лаптоп http://www.youtube.com/watch?v=FQiB4tOmzcA
Икони и теми доста в интернет но предимно може да търсиш тук http://gnome-look.org
Терминала може да го използваш с команди от тук http://ss64.com/bash/
 
И накрая въпросите са си нормални,все пак "никой не се е родил научен"
п.с. питай, сигурен съм че темата ще продължи..
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #2 -: Feb 11, 2012, 20:00 »
Редовния ми начин да продължа подобна тема ;)
Документация - каквото сме скалъпили групата убунтаджии във вики:
http://wiki.ubuntuusers-bg.org/doku.php
Още - в залепените теми в началото на разделите на http://ubuntuusers-bg.org/index.php
Някой разбира се се дублират във викито, но е добър старт.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #3 -: Feb 12, 2012, 18:32 »
Благодаря ви за отговорите.

В Windows има дискове (C, D и т.н.) с Linux по същия начин ли е или е различно.
Освен това от информацията която намерих за игри (и приложения като цяло мисля) за Windows се използва "нещото" наречено WINE и някакви други програми/приложения с лицензи, поддръжки и др. http://www.youtube.com/watch?v=Nl7VHGNZ3xU наистина ли е възможно някои игри да се играят дори по - лесно на Linux.
И за лицензите искам да питам, ако например сваля игра или Photoshop от Замунда ще ми трябва ли някакъв лиценз или нещо подобно...
Не съм голям фен на Firefox Mozilla, а и бях чул в някакъв клип, че за Linux не е толкова бърз браузър колкото Windows-кия, Знам, че им Chrominium но предпочитам Opera имате ли някакви наблюдения дали е толкова добър на Linux.
Друго което искам да попитам - Gnome си го обяснявам като средата/дизайна или както там се казва. Забелязах, че "Х", минимизирането и максимизирането са от лявата страна на прозорците, има ли настройка да се появяват от дясно или трябва да намеря нещо от сайта който ми дадохте.
И последно - какъв капацитет памет изисква за инсталиране, защото не ми е ясно в сайта на Ubuntu пише:

Begin the installation
Depending on your previous selections, you can now verify that you have chosen the way in which you would like to install Ubuntu. The installation process will begin when you click the Install Now button.
Ubuntu needs about 4.5 GB to install so add a few extra GB to allow for your files.
Not sure about this step? Windows users can use Wubi, which will install and uninstall Ubuntu in the same way as any other Windows application. It's simple and safe.

Това за инсталиране на Ubuntu успоредно с Windows ли е?
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #4 -: Feb 12, 2012, 22:40 »
Благодаря ви за отговорите.

В Windows има дискове (C, D и т.н.) с Linux по същия начин ли е или е различно.
Различно е, има една коренна (root, /) файлова система и всичко се монтира някъде в нейните поддиректории.
Освен това от информацията която намерих за игри (и приложения като цяло мисля) за Windows се използва "нещото" наречено WINE и някакви други програми/приложения с лицензи, поддръжки и др. http://www.youtube.com/watch?v=Nl7VHGNZ3xU наистина ли е възможно някои игри да се играят дори по - лесно на Linux.
И за лицензите искам да питам, ако например сваля игра или Photoshop от Замунда ще ми трябва ли някакъв лиценз или нещо подобно...
Дори по-лесно не, играта няма да се промени по трудност ;) Лицензи ти трябват навсякъде - иначе.. АКТА иде със СОПА!! Програмите в линух също са лицензирани, просто особеност на лиценза е, че предоставя право и/или възможност за безплатно използване. Със същия успех обаче RedHat ще ти продаде програма със същия лиценз, като разбира се ти дава съзможност да си изтеглиш сорс кода и да си я компилираш сам безплатно. Избягвай също да сваляш разни работи от замунда, банана и където и другаде да е. Този начин се разпространи поради факта, че Виндовс (R) програмите всеки се опитва да продава колкото може по-скъпо (Ябълката също не изостава), и народа намери всякакви вратички да си ги крадне. (Фрапиращ случай беше вграждането на рекламен банер в безплатна програма от един известен файлов ресурс в името на $$ от рекламата). В линух има огромно количество аналози на каквото ти душа иска, а основното място за разпространение на софтуер са така наречените хранилища (repositories), които са официални подписани източници на програми. Програма която я няма в момента в хранилището се търси на официалния сайт на производителя/разработчика, където най-вероятно хранилище има, то се добавя в конфигурацията и voila - програмата е налична за инсталация. Partners хранилището на Убунту ти дава например директно достъп до Skype и Adobe reader.
Не съм голям фен на Firefox Mozilla, а и бях чул в някакъв клип, че за Linux не е толкова бърз браузър колкото Windows-кия, Знам, че им Chrominium но предпочитам Opera имате ли някакви наблюдения дали е толкова добър на Linux.
Нямам представа, пробвай. Опера си го има и тук и там. Аз от фокса не мога да се откажа - с такава развита система допълнения за мен е префектния браузър. (NoScript #1!!)
Друго което искам да попитам - Gnome си го обяснявам като средата/дизайна или както там се казва. Забелязах, че "Х", минимизирането и максимизирането са от лявата страна на прозорците, има ли настройка да се появяват от дясно или трябва да намеря нещо от сайта който ми дадохте.
Gnome = графичната среда, мениджъра на прозорци. Отговор има със сигурност във форума или вики на ubuntuusers. Ставаше въпрос за едни точка и запетайка ;)
И последно - какъв капацитет памет изисква за инсталиране, защото не ми е ясно в сайта на Ubuntu пише:

Begin the installation
Depending on your previous selections, you can now verify that you have chosen the way in which you would like to install Ubuntu. The installation process will begin when you click the Install Now button.
Ubuntu needs about 4.5 GB to install so add a few extra GB to allow for your files.
Not sure about this step? Windows users can use Wubi, which will install and uninstall Ubuntu in the same way as any other Windows application. It's simple and safe.

Това за инсталиране на Ubuntu успоредно с Windows ли е?
"Капацитет" оперативна памет - колкото повече по-добре. Диск - минимум 4.5 Гб
Wubi е за инсталация на Убунту вътре във Виндовс (R). За проба става, но понякога и това не е читаво, имах такава инсталация, при която мрежата въобще не тръгна.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

BigBore

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #5 -: Feb 23, 2012, 14:31 »
Аз имам същия лаптоп,само че с процесор QL-60.
В момента имам XP и Debian. В началото и аз започнах с Ubuntu.
Посъветвам те да си сложиш ако искаш като за употреба и за игра да си сложиш XP и на отделен дял да си сложиш и Ubuntu. След като го разучиш си сложи Debian. Доста по-лек и по-удобен е според мен. 
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #6 -: Feb 23, 2012, 14:54 »
Debian не е нито по- удобен от Ubuntu, нито е много по- лек. Консумацията на RAM при Убунту 10.04 е по голяма с 10-15 MB от тази на Debian 6 при аналогични графични среди и ядра. За сметка на това в Убунту можеш да си подсигуриш най- нов софтуер от ppa, каквито няма как да се намерят за Squeeze. В Убунту инсталацията на ядра също е детска работа. В Squeeze още не съм ползвал ядро 3.2, с което системата да ми изключва за 3 секунди, каквото ползвам в момента при Ubuntu/Kubuntu 10.04.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #7 -: Feb 23, 2012, 20:54 »
В момента за Debian squeeze се предлага ядро 3.2.4.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #8 -: Feb 23, 2012, 21:29 »
В момента за Debian squeeze се предлага ядро 3.2.4.
Ей това не го разбирам - да си сложиш стабилен Debian и да го оклепаш с нестабилни пакети. Оправдавам наличието на backport-овете на стабилния Debian само за тестови цели на хора, участващи по някакъв начин в разработката му.
Софтуерно: Ако някой иска да е на ръба на острието, да си слага testing или unstable (за второто за повечето потребители даже е по-добре aptosid, siduction или там някоя дистрибуция, в която са взели някои допълнителни мерки за частично стабилизиране). Опасността от проява на нестабилност е по-малка, отколкото опасността от поява на нестабилност и в допълнение несъвместимост между backport-овете и стабилната система.
Хардуерно: Ако имаш проблем с някой по-нов хардуер, по-екзотичен, или попаднеш на бъг в някой модул, компилирай си подходяща версия на този модул (обикновено има такава) и проблемът е решен. Компилирането и замяната му е по-лесна процедура, отколкото самото установяване, че имаш нужда от този модул. Но нека бъде един модул, а не модулите за половината хардуер. Още по-малко цяло нестабилно ядро. Ако има проблем с повече от 1-2 модула, вероятно говорим за хардуер, самият който е твърде нов или екзотичен, за да се счита за доказан и стабилен. За какъв дявол му е на този нестабилен хардуер стабилна дистрибуция?
Не клепайте стабилния Debian, за да не се чудите после на кого му е хрумнало да нарича стабилна тази бъгава дистрибуция ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #9 -: Feb 23, 2012, 21:44 »
Crunchbang идва с инсталирано ядро 3.2 и добавени backport repository.Аз след като го инсталирах веднага го свалих на 2.6.32.,защото моя хардуер е стар и не ми е нужно по-ново ядро.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #10 -: Feb 23, 2012, 22:27 »
Даже и на старият ми лаптоп в Lubuntu се усеща подобрена работа на системата при инсталация на ядро 3.2.+
В Дебиан, последното ядро, което съм ползвал успешно от backports хранилищата е 2.6.32bro за lenny. В Squeeze bro ядрата нещо не мога да ги подкарам. В Wheezy съм инсталирал ядра 3.2 от Aptosid и съм много доволен от тях, но Wheezy не е Squeeze.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #11 -: Feb 24, 2012, 00:47 »
Да вмъкна и аз нещо, макар извън темата...
MintDebian (на лаптоп) - чувствително се удължи живота на батерията с ядро 3.2.5. Не съм го "замервал", но е осезаемо, при положение, че го ползвам почти хомогенно (като натоварване и работа)
Доколкото си спомням - при излизането си Mint Debian беше с 2.6.39.После се ъпдейтна до 3.0-х няколко подверсии за година и нещо.
Миналата вечер се появи в хранилищата 3.2.4, но явно го свалиха веднага, защото Update Managera го отказа и после го нямаше. Аз обаче нали съм любопитен, свалих си от http://kernel.org 3.2.5 и го компилирах набързо с make oldconfig.
По моя преценка - батерията държи около 20-25 мин. повече от всички "стандартни" ядра досега. Също така имам чувството, че и работи по-добре цялата система.
 [_]3
Активен

bg2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #12 -: Feb 24, 2012, 15:20 »
Opera + Linux. Единствената разлика е в шрифтовете. Със стандартните линукс шрифтове не става за сайтове с текст. Дори с коректни настройки резолюцията на монитора, трудно се чете. Други проблеми няма.
За другите програми, според мен най-добър вариант за адаптация е да се използват windows версиите на Linux аналозите и подобните им.
Примерни идеи:
снимки: XnView вместо FastStone Image Viewer
музика :Audacious вместо  Winamp
филми  :VLC media player вместо  MPC
графика: GIMP вместо Photoshop
офис пакет: OpenOffice.org вместо MS Office
За аналози на 7-zip и Adobe Reader не се сещам. Вградените инструменти в Linux според мен са добри за четене на архиви и pdf. За игрите не знам.
Версиите за Windows са стабилни, работят и може да се изпробват. :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #13 -: Feb 24, 2012, 16:07 »
За шрифтовете - инсталира се пакета ttf-mscorefonts-installer. Но той се съдържа в ubuntu-restricted-extras, kubuntu-restricted-extras, lubuntu-restricted-extras, xubuntu-restricted-extras, така, че проблема с шрифтовете, декодерите и флаш- плеъра се решава радикално с инсталацията на някой от тези метапакети.
« Последна редакция: Feb 24, 2012, 16:09 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: HP Compaq 6735s
« Отговор #14 -: Mar 06, 2012, 21:48 »
Изтеглих Ubuntu 11.10 64-bit искам да го изпробвам. Видях упътванията отдолу но не знам как да го направя. На картинката има 1 файл, а аз изтеглих архив в който няма подобно нещо.


Също искам да попитам дали ще стане с Nero качването на диск.
А също и сега се чудя какво представляват kubuntu, lubuntu, xubuntu
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Убунту на HP Compaq
Настройка на хардуер
apogza 1 2931 Последна публикация Feb 24, 2006, 19:06
от july
Compaq deskpro не тръгва
Идеи и мнения
tony1975 8 4000 Последна публикация May 09, 2007, 23:59
от bnight
HP Compaq & nVidia проблематика.
Настройка на хардуер
atan 6 3628 Последна публикация Jun 25, 2009, 09:22
от atan
Лаптоп HP 6735s и PC-BSD
Системни настройки
milenayk 4 2487 Последна публикация Feb 25, 2010, 13:03
от borovaka
Kubuntu 9.04 на HP compaq nx9030 - проблем с инсталация на програми
Настройка на програми
TheCage 4 1796 Последна публикация Mar 11, 2012, 19:13
от and1soma