Автор Тема: Имам следното питане.  (Прочетена 3800 пъти)

cjbolland2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Имам следното питане.
« -: Jul 14, 2013, 20:40 »
Здравейте.Преди няколко дни ми поставиха следната задача,но не знам да ли ще се справя и затова искам да се допитам до вас.
Значи става дума за следното - в една фирма имат сървър,който в момента със уиндоуски сървър и се иска от мен да им инсталирам Линукс.
Сегашната машина,на която е инсталиран уиндоуският сървър не е пъвра хубост така че ще се сменя.
Дейностите които изпълнява сървърът са следните:
файлов сървър - има около 300гб. с информация - разни текстови документи,таблици,фактури и др.
тези папки са шернати и служители в администрацията ги достъпват и ползват за работата си.
Другото което видях е,че има една програма(уиндоуска) която се ползва доста от тях.
Мейл сървър - използват мс аутлок.Тук особенното е че комуникират със фирма,която се намира в Англия.Всъщност фирмата е английска и от там им пращат заявки и т.н, а тук имат производствена база.
Питането ми е следното - възможно ли е да се постигнат всичките тези задачи под Линукс и да ли ще има някакви особености?
От почти две години се занимавам с Линукс(убунту базирани дистрибуции),говорим за десктоп ориентираните и съм се спрял на Убунту сървър.
Предполагам,че е по-добре да няма графична среда,което не ме плаши,с конзолата се оправям добре.
Ами това е в общи линии.Просто искам да знам да ли постижима тази задача и какво още ще трябва да се проучи,за да се постигне.
Ако имате въпроси,моля питайте.
Мерси.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Имам следното питане.
« Отговор #1 -: Jul 14, 2013, 20:59 »
Всичко може, стига да знаеш как. Нито файловия, нито мейл сървъра са проблемни за човек с опит. А дали ТИ ще можеш да го реализираш, това вече аз не мога да кажа.

И да попитам - Outlook не е Windows-ки мейл сървър, ами мейл клиент. Вероятно сървъра е някаква си версия на MS Exchange ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

cjbolland2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #2 -: Jul 14, 2013, 21:42 »
Всичко може, стига да знаеш как. Нито файловия, нито мейл сървъра са проблемни за човек с опит. А дали ТИ ще можеш да го реализираш, това вече аз не мога да кажа.

И да попитам - Outlook не е Windows-ки мейл сървър, ами мейл клиент. Вероятно сървъра е някаква си версия на MS Exchange ?


Точно така.Мерси за корекцията.
Именно това ме притеснява - да ли ще се справя.Защото трябва ако се захващам възможно най-бързо да се конфигурират нещата.
Не съм се сблъсквал с подобно упражнение досега.Напърво време смятам да направя файловият сървър.За целта Samba предполагам ще ми свърши чудесна работа ?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Имам следното питане.
« Отговор #3 -: Jul 14, 2013, 21:48 »
Разбира се. Ама и нормален ftp сървър да запуснеш, пак ще си работи идеално. Но решението със SMB е най-натив за Windows-ите. Става дума за локално достъпване, нали ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #4 -: Jul 14, 2013, 22:00 »
Абе, тва със самбата е елементарно, ама я вземи си сложи една нормална графична среда, че май ще ти е трудно само с терминал.
За мейл сървъра, тука доста е обсъждано и вземи разтърси из форума да си изясниш кой мейл сървър да ползваш и тогава вече конкретни питания.
Можеш да помислиш и за groupware система.
Активен

cjbolland2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #5 -: Jul 15, 2013, 19:01 »
Разбира се. Ама и нормален ftp сървър да запуснеш, пак ще си работи идеално. Но решението със SMB е най-натив за Windows-ите. Става дума за локално достъпване, нали ?

да,говорим за локално достъпване.на съврърът има дял с папки,които се шернати.А този дял трябва да е досегаем за хората от администрацията,които го ползват за техните си нужди.Другото което за забравих да спомена са принтерите - има мрежови принтери,но смятам че там няма да има особен проблем.

Абе, тва със самбата е елементарно, ама я вземи си сложи една нормална графична среда, че май ще ти е трудно само с терминал.
За мейл сървъра, тука доста е обсъждано и вземи разтърси из форума да си изясниш кой мейл сървър да ползваш и тогава вече конкретни питания.
Можеш да помислиш и за groupware система.

и аз си мислех за графична среда защото може да искат да пипат нещо от там и едва ли ще се справят в терминал.А като графична среда какво бихте ми проръчали и удачно ли е убунту 12.04 за съврърна ос на този етап ?
малко разясение за тази groupware с-ма може ли.Мерси още веднъж.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Имам следното питане.
« Отговор #6 -: Jul 15, 2013, 19:13 »
Принтерите щом са си мрежови, пак си остават такива. Те не са били вързани локално към Win сървъра, и да са шернати от него. Както са ги достъпвали досега колегите, пак така ще са. Не минават през сървъра.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #7 -: Jul 15, 2013, 21:18 »
Значи става дума за следното - в една фирма имат сървър,който в момента със уиндоуски сървър и се иска от мен да им инсталирам Линукс.
Сегашната машина,на която е инсталиран уиндоуският сървър не е пъвра хубост така че ще се сменя.

Именно това ме притеснява - да ли ще се справя.Защото трябва ако се захващам възможно най-бързо да се конфигурират нещата.
Не съм се сблъсквал с подобно упражнение досега.

Амииии миграцията, ще стане безопасна като за тебе, така и за потребителите ако вземеш още един нов сървер и на него се пробваш.... докато се справиш и докато тръгне всичко. Когато успееш да пуснеш всички услуги както трябва и ги тестваш известно време - разменяш кабелите и пенсионираш старата машина с виндовс.


Ако можеш да ги накараш да работят с ftp вместо със шернати win папки, ще е много по-просто.


Цитат
съм се спрял на Убунту сървър.
Зависи кои тип дистрибуция познаваш по-добре. Ако познаваш дебианските то тогава избора ще е Убунту или Дебиан или....

Ако познаваш РедХатските то тогавa избора е Centos. Такива неща обикновенно се правят на Centos.
Общо взето в света съществуват 2 вида дистрибуции.  РедХат базирани и Дебиан базирани.





« Последна редакция: Jul 15, 2013, 21:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #8 -: Jul 15, 2013, 21:57 »
Цитат
и аз си мислех за графична среда защото може да искат да пипат нещо от там и едва ли ще се справят в терминал.А като графична среда какво бихте ми проръчали и удачно ли е убунту 12.04 за съврърна ос на този етап ?
малко разясение за тази groupware с-ма може ли.Мерси още веднъж.

Мда, както и Наката ти каза, в света има 2 вида дистрибуции и всяка от тях става за всичко до нивото на задклавиатурното устройство.
Избираш тази която най-добре познаваш и мажеш. Линукс сичкото е сървър! Кеф ти графика, кеф ти без графика. Моя съвет да ползваш графична среда е продиктуван от въпросите които задаваш, че някак си не мога да стопля, как така хем се оправяш конзолно и без графика, ползваш от 2 години Линукс, а не можеш и сам да прецениш, без нашата помощ дали за тези елементарни неща ще върши и Линукс работа!
Графичната среда ще ти яде някакви мегабайти рам които са прекалено евтини за да ги мислиш, а ресурс от машината само когато я ползваш, а от този сървър се очаква да работи без да има някой да цъка на него, но когато се наложи ще е лесно и комфортно, а и казваш, че вече имаш опит с десктопи.
Активен

cjbolland2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #9 -: Jul 15, 2013, 22:42 »
Неуточних че става въпрос за убунту базирано на дебиан - сещате се говоря за апт-гет :)
Питам,защото както казаха не съм се занимавал с сървъри до момента когато ми се обадиха да ида погледна уиндоуският на какво дередже е.Предложих им да закупят по-нова машина и да и сложим Линукс.Те се съгласиха и поискаха от мен да проуча нещата.В този форум има доста хора със знания и затова пуснах тази тема.Сега у нас изрових една стара щайга,на която съм инсталирал въпросното убунту с цел тестове.Предполгам ще ми свърши работа.Сега кажете за графичната среда - трябва да е нещо семпли и изчистено,мисля за Гном2 ?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #10 -: Jul 16, 2013, 00:07 »
За настройка на сърверите (демончетата) графична среда не е необходима. Необходимо е само променяне на конфиг файловете им и рестартиране на съответният демон когато е необходимо.

Обаче за инсталацията на дистрото и донагласяне на необходимите пакети след това, графична среда ще ти е много полезна.

С други думи след като го инсталираш графично, настоиш долу горе, оправиш разните депенданси проблеми. Забравяш графиката - може да го превключиш на runlevlel без графика или просто я зебаваш.
Пускаш си ssh достъп и почваш само през нея да командваш и донастрайваш сървера - и така за винаги.

С кде се работи много по-лесно от гноме. Особено спрямо новото гноме.

Даже и да не изключиш за постоянно графиката, то тя няма да товари, щото сървера ще стои само на логин прозорец.Като е на логин прозорец ще работи само един X и едно kdm (или gdm) а те заемат много малко памет и ресурси. Понеже няма да се логваш графично няма и да се зарежда тежкото kde или гноме.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #11 -: Jul 16, 2013, 01:56 »
Цитат
Даже и да не изключиш за постоянно графиката, то тя няма да товари, щото сървера ще стои само на логин прозорец.Като е на логин прозорец ще работи само един X и едно kdm (или gdm) а те заемат много малко памет и ресурси. Понеже няма да се логваш графично няма и да се зарежда тежкото kde или гноме.

Тези тежки работи заемат някакви си там 200-300МБ рам, а процесорен ресурс ползват само когато се работи с тях. През другото време само рам.

Виж последното мнение в тази тема! Правиш си едно такова устройство и си го управляваш сървъра през VNC графично без монитор. При мен в момента работи едно компютърче с Убунту 10.04 по този начин.
Потърси из гугъл и webmin! Може и той да ти е много полезен.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #12 -: Jul 16, 2013, 11:13 »
Виж последното мнение в тази тема! Правиш си едно такова устройство и си го управляваш сървъра през VNC графично без монитор. При мен в момента работи едно компютърче с Убунту 10.04 по този начин.

Мдаааа... когато Мъжете бяха Мъже и Запада беше Запад.

Не трябва VNC ами самите мрежови възможности на x11.
Басирам се повечето съвременни линукс потребители не са и виждали и даже не подозират, че може да се логнеш графично директно от обикновеният логин менажер на всеки един компютър към отдалечен компютър.

И това става през gdm (или кdm или xdm), които са логин менажерите и които изписват графичният логин екран, който виждате и които така или иначе си работят.

Проблема е, че в повечето дистрибуции това е забранено по default. Нали не искате като си пуснете компютъра (X), някой да се опитва да се логва графично в него.
Но ако се отбрани, може да се командва сървера и графично. Такива rgb тапи никога не ми са трябвали. ??? Резолюцията зависи от тази на клиентският компютър и няма нищо общо с резолюцията на сървера. Ако на клиентският имаш 24'' инчов монитор на 1920×1080 ще се логнеш на 1920×1080. ако имаш 800x600 ще се логнеш на 800x600.

Графичният логин през x11 съм го пробвал и съм работил още когато мрежите бяха само 10mbit - от онези с коаксиалният кабел и тапите. И работеше изключително културно и бързо. Така, че мога да потвърдя, че изобщо не му трябва голям bandwidth.

Цитат
The VNC protocol is pixel based. Although this leads to great flexibility (i.e.- any type of desktop can be displayed), it is often less efficient than solutions that have a better understanding of the underlying graphic layout like X11 or Windows Remote Desktop Protocol. Those protocols send graphic primitives or high level commands in a simpler form (e.g., "open window"), whereas RFB just sends the raw pixel data.
« Последна редакция: Jul 16, 2013, 11:19 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #13 -: Jul 16, 2013, 12:54 »
Това е интересно Нака! Срещал съм не пълна информация от тук и там, но все покрай други неща които са ми били по-спешни за решаване. Дай повече инфо, че не ми се рови из нета!
Дали ще стане на сървър без графична среда в мрежата да си ползвам графичната среда на десктопа за разни настройки като създаване на файлове и редактиране!?
Почвам да си мисля и направо за отдалечено работно място!
Активен

cjbolland2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Re: Имам следното питане.
« Отговор #14 -: Jul 16, 2013, 21:02 »
Цитат
Даже и да не изключиш за постоянно графиката, то тя няма да товари, щото сървера ще стои само на логин прозорец.Като е на логин прозорец ще работи само един X и едно kdm (или gdm) а те заемат много малко памет и ресурси. Понеже няма да се логваш графично няма и да се зарежда тежкото kde или гноме.

Тези тежки работи заемат някакви си там 200-300МБ рам, а процесорен ресурс ползват само когато се работи с тях. През другото време само рам.

Виж последното мнение в тази тема! Правиш си едно такова устройство и си го управляваш сървъра през VNC графично без монитор. При мен в момента работи едно компютърче с Убунту 10.04 по този начин.
Потърси из гугъл и webmin! Може и той да ти е много полезен.


преди седмица именно достъпвах чрез webmin една машина.Може и чрез него да се осъществят нещата.Утре ще се позанимавам отново :)
Активен