Автор Тема: Трябва ми линукс за доста старо PC  (Прочетена 2537 пъти)

rusi_mc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • Mess with the best, die like a rest. Use GNU/Linux
    • Профил
В момента на машината има Win 98.
Има 133 мегахерца процесор, 24мб рам памет, 1MB видео и 1GB хард диск.
Посъветвайте ме какво да направя. Дали ще мога да подкарам някоя графична среда ? E17 ще тръгне ли ?
Активен

Asus K53Sc with Ubuntu 12.04 LTS

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Трябва ми линукс за доста старо PC
« Отговор #1 -: Feb 26, 2010, 16:14 »
Ако е за сървър, ще работи. Ама за работна станция, дори и да тръгне нещо си, ще е голяма мъка за теб.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

mishot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 191
  • Distribution: Fedora 16
  • Window Manager: Gnome-Shell
    • Профил
Re: Трябва ми линукс за доста старо PC
« Отговор #2 -: Feb 26, 2010, 16:17 »
Пробвай Puppy, DamnSmallLinux
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Трябва ми линукс за доста старо PC
« Отговор #3 -: Feb 26, 2010, 22:32 »
Аз не мога да разбера каква е тая мания с тия компове от времето на баба напоследък. Кой е разпространил мита че новите линукси в сегашно време вървят добре на такова щайги. Особенно като някой вземе да ми разправя как неговото ХР вървяло като пушка спрямо новото КДЕ. Е как няма да върви една технология от 2002 дето когато имах 256 рам и бях на кон.  Не сеиозно е да се сравняват и да се искат еднакви ресурсни възможности между софт дето разликата е 8-10 години. Когато някой ще се прави на велик да сравнява ХР с КДЕ 4.4 е смешник. да вземе да го сравни с виста а:) ?
Сега по темата ако искаш пълноценна машина с модерни инструменти направо забрави. Ако толкова искаш да е на линукс намери си някакво дристро от 2000 година и си го инстални ама то е все едно си на уин 98 даже по зле.Има среди дето ще тругнат обаче много от приложния софт няма как да стане ако е модел 2010.
Както е казал Ачо ако ти се ще сървър и без графика всичко си е ок ама за друго...
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Трябва ми линукс за доста старо PC
« Отговор #4 -: Mar 08, 2010, 17:53 »
Става за LTSP или прост Х клиент, в идеалния случай - без вентилатор на процесора (смяна на радиатора с по-голям) изолиране на диска и по възможност - махане на вентилатора от захранването - ще е тих и ще дава още едно работно място към големия комп. Ето някой стъпки в Х клиентите: http://wiki.ubuntuforums-bg.org/doku.php?id=remote_x
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.