Автор Тема: Процентът на пробни, фалшиви, заебани регистрации  (Прочетена 8383 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Предполагам много са се сблъскали с адмнинистрация на форуми, cms системи и други веб услуги - там където има много юзери.

Какъв е процента на пробни-те, фалшиви, заебани регистрации?
Заебаните регистрации са нещо нормално...след време юзерите престават да ползват нещо.

1.Но мен ме интересуват какъв е процента на тези юзери които само се регистрират един път, пробват и след това нищо не правят?

И други въпроси.
2. След веб регисрация обикновенно юзера веднага се пренасочва към системата, като логнат юзер (това мен винаги ме е дразнило). Има и друг начин - след регисрация юзера да се прекара през логин формата, та да си опита параолата и да се логне.
Кой е по правилният начин? И как мисли юзера?

3. Време на сесията? Днеска ползваш...не натискаш logout. След 24 часа на другият ден пак влизаш - трябва ли да се прекара юзера отново през логина?

Има някава мода - по google акауните, по файса и т.н. - юзера изобщо да не се логаутва? а да е перманетно включен. Даже са стигнали до там, че logout бутона нарочно го крият по всевъзможни менюта - така че да е трудно юзера да се изключи?
Кой е правилният подход?
« Последна редакция: Mar 02, 2018, 15:37 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Процент няма как да се изчисли, тъй като има прекалено много променливи. 1вата година ще един, 2та съвсем друг и тнт.

Типа на сайта също е от огромно значение. Както ти се досети, ютюб и подобни, където  всъщност акаунта ти е ключ и за други услуги (всичко интегрирано с гугъл).

За кое е най добре, не мога да преценя, но примерно за сесиите отново зависиш от типа. Ако имаш регистрация в някои прайвет торрент, то най вероятно, ще трае минути. Ако говориш за този форум, лично аз предпочитам да не ме логаутва (и не го и прави де :) ).

Просто дори и този форум да вземеш за пример, ще видиш, че към момента процентите на заебани акаунти ще са толкова много, че да не могат да се вземат за статистика. Ако обаче вземеш за пример стакесчйнджа, макар и с множество потребители и също вече натрупал годинки , ще видиш много по-нисък процент на заебаване :) (опираш и до мода :) )

За предпочитанията на обикновения юзър е ясно -> Правят си акаунти, само защото им се е наложило. Не искат да се логаутват, защото даже не си записват паролата (мога да спеколирам, но по-голямата част от потребителите на смартфони не си знаят паролите и разчитат на линкове/бутони като "Забравих си паролата"). Това съм го забелязал и при администраторите на онлайн магазини.

Ако ще правиш някакъв проект - форум или какъвто и да е, дай малко повече инфо и ще ти кажа с малко по-голяма точност(на база на нашите клиенти).

пп: Забравих и да спомена за ботовете, които обикалят и правят регистраци, за да могат да оставят комента/пост или какъвто и да е там спам. Един от клиентите ни, изпитваше забавяне на сайта му и накрая се оказа , че базата му е станала огромна само от регистрации с по един коментар на някакви забравени статии :)
« Последна редакция: Mar 02, 2018, 16:48 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Няма как процент от един сайт да ти каже, какво ще се случва в друг сайт. Процента ще зависи от прекалено много фактори. @makeme достатъчно добре го е описал. Най-обобщено, колкото повече общо/разнообразно съдържание има в сайта, форума, толкова и този процент ще иска да расте. Редовно посещавам един друг форум и там също има поне по няколко регистрации на седмица, които са просто реклама и спам. Тези, които аз виждам. Другото, което виждам е, че хората се регистрират, задават си въпроса и след това може да не се появят повече, ако не им се изпречи друга трудност с нещо и имат нужда от помощ. Това не са неактивни потребители. В момента нямат нужда от сайта и не го посещават. Тук идва и въпроса, как ще ги накараш да го правят. Образователни секции/теми, нещо друго...

Не съм привърженик на формата с логване с акаунта от някоя социална мрежа. Не е достатъчно сигурно. Има експлойти за това. По-добре потребител-парола.
За времето на изтичане на сесията... Може би е добра идея веднага след регистрация да се насочи човека да си настрои профила. И там основните неща да са достъпни моментално, не да ги ровиш по разделите.
« Последна редакция: Mar 02, 2018, 17:13 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Процента не се знае, ама са много тия юзери.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

stealth01

  • Гост
Какъв е процента на пробни-те, фалшиви, заебани регистрации?
Заебаните регистрации са нещо нормално...след време юзерите престават да ползват нещо.

1.Но мен ме интересуват какъв е процента на тези юзери които само се регистрират един път, пробват и след това нищо не правят?
Силно зависи, колко от съдържанието е достъпно без регистрация. Има системи, където част от информацията се вижда от всички, но прикачени картинки/файлове (май и тук е така) се достъпват само с регистрация. Има форуми, където виждаш само няколко раздела с обща информация, но ако ти трябва нещо по-специфично - иска регистрация.
Та, ако системата те натиска да се регистрираш - ще имаш повече еднократни регистрации. Ако всичко е достъпно и всеки може да чете - ще се регистрират само хора, които наистина имат нужда да влязат по-сериозно.

Има някава мода - по google акауните, по файса и т.н. - юзера изобщо да не се логаутва? а да е перманетно включен. Даже са стигнали до там, че logout бутона нарочно го крият по всевъзможни менюта - така че да е трудно юзера да се изключи?
Кой е правилният подход?
Дори и не логнат, потребителят се идентифицира с бисквитите си (а и не само). Има системи, които само чакат той да потвърди, че е той. Сега всеки профилира потребителите си. Големите корпорации абсолютно целенасочено, а по-малките играчи - просто защото такава е модата сега (ами то в софтуера така и така си има модул за „препоръчани продукти“ на база какво е разглеждал/търсил потребителят, що па да не го ползвам). GDPR може би ще внесе малко ред, а може би не.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Процента не се знае, ама са много тия юзери.

Е точно това искам да питам..не число а долу горе колко са тези неактивни потребители - тип пътник и сеирджия.. Влиза един път, вижда и повече не опитва. За да си сверя часованика. Може и аз да правя нещо грешно, което да не се харесва или да спъва работата.

То и тук (linux-bg.org) е пълно с такива. Регистрирал се е. Значи е имал нещо в главата и се е потрудил да се регистрира. Ама след това влиза само един път, пусне едно съобщение и повече не се мерне. Даже може след това изобщо да не се сети да отвори linux-bg.org и да види дали някой му е отговорил.

Колко са долу горе - Много, Средно, Изключтелно Много? 90%?

Заебаните акаунти - това засега не ме интерсува, това по скоро е естествен процес.
« Последна редакция: Mar 02, 2018, 17:58 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Процента не се знае, ама са много тия юзери.

Е точно това искам да питам..не число а долу горе колко са тези неактивни потребители - тип пътник и сеирджия.. Влиза един път, вижда и повече не опитва. За да си сверя часованика. Може и аз да правя нещо грешно, което да не се харесва или да спъва работата.

То и тук (linux-bg.org) е пълно с такива. Регистрирал се е. Значи е имал нещо в главата и се е потрудил да се регистрира. Ама след това влиза само един път, пусне едно съобщение и повече не се мерне. Даже може след това изобщо да не се сети да отвори linux-bg.org и да види дали някой му е отговорил.

Колко са долу горе - Много, Средно, Изключтелно Много? 90%?

Заебаните акаунти - това засега не ме интерсува, това по скоро е естествен процес.
Еми без да съм админ на този форум, само от статистиката в дъното:
Цитат
291163 Публикации в 38658 Теми от 17175 Членове.
мога да ти кажа, че са над 90%.

Въпроса е какво се подразбира под заебани. Серджии с един пост или активни потребители, които вече не са активни (може би, както написах по-горе - модата се е сменила).

През годините съм изгубил регистрациите си в десетки, ако не и над 100 прайвът торрент сайтове, понеже са имали клауза, примерно 2 месеца неактивност. Всички тези тракери под неактивност разбират, дали им се логваш в сайта, а не дали сиидваш (което няма логика но е факт). От там, лятото (море, на ляво, на дясно) и изпускам сроковете. Та аз не съм ги заебал, а те мен :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Регистрирал съм се в няколко десетки форуми, и в някои по-сериозни сайтова. В доста от тях само за да прочета нещо, или да изтегля един файл и после повече не се сещам за тях. Регистрацията ми е досадна и колкото по-лесно става и по-лесно се влиза - толкова по-добре. Ако сайта е за имейл, или с достъп до множество услуги както при гугле, или пък е финансов/платежен е добре да има автоматичен логаут след някакво време. Има доста хора които нехаят за сигурността и не излизат от сайтовете. Ако ги хакнат след това ще имат повод за се сещат че трябва да излязат.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Предполагам много са се сблъскали с адмнинистрация на форуми, cms системи и други веб услуги - там където има много юзери.

Какъв е процента на пробни-те, фалшиви, заебани регистрации?
Заебаните регистрации са нещо нормално...след време юзерите престават да ползват нещо.

1.Но мен ме интересуват какъв е процента на тези юзери които само се регистрират един път, пробват и след това нищо не правят?

И други въпроси.
2. След веб регисрация обикновенно юзера веднага се пренасочва към системата, като логнат юзер (това мен винаги ме е дразнило). Има и друг начин - след регисрация юзера да се прекара през логин формата, та да си опита параолата и да се логне.
Кой е по правилният начин? И как мисли юзера?

3. Време на сесията? Днеска ползваш...не натискаш logout. След 24 часа на другият ден пак влизаш - трябва ли да се прекара юзера отново през логина?

Има някава мода - по google акауните, по файса и т.н. - юзера изобщо да не се логаутва? а да е перманетно включен. Даже са стигнали до там, че logout бутона нарочно го крият по всевъзможни менюта - така че да е трудно юзера да се изключи?
Кой е правилният подход?

Ще се опитам да не говоря от собствен опит, защото определено не съм стандартен потребител, а обикновено съм контра на общоприетото.

① Под сеирджий аз по-скоро разбирам редовните потребители. В общия случай, за да четеш някъде не ти трябва регистрация. Аз редовно чета в групата на СЕ (която се спомена по-горе), но нямам регистрация там. Чел съм в Редит, чел съм на други места…

Преди време администрирах един сравнително популярен за тукашните ширини форум. Там доста бързо се напълнихме с регистрации „просто ей така за пробата“ или за спамерски цели. Това, което обсъждахме е да изпратим писма до всички за потвърждение, че все още искат регистрациите си и ако не получим реактивация в някакъв срок, просто да ги изтрием.

④ Но това е мислене от Web 1,0. В новите времена се твърди, че нищо не трябва да се трие. Защо? За статистически анализ на данните.

Мейкми разправя, че има места, от които го трият. Как си го обясняваме? Обясняваме си го като остатък от първата паяжина. Услуга ценна само по себе си и носеща собствена, уникална стойност. В днешно време това е закърняващ остатък. Сега трябва да сме шир потреба. Но това е мисленето на големия.

Ако не искаш да ставаш голям? Ами тогава можеш да си позволиш бутиково поведение. Щом няма да печелиш пари и няма да растеш, то е все тая, как ще правиш нещата. Правиш ги, както ти харесват.

Ако ще печелиш пари или ще се бориш за място под слънцето, тогава играеш по правилата на големите, независимо, колко ти харесва.

С което се върнахме там от дето почнахме. GDRP е нищо друго от инструмент за разчистване на малките кандидати за поробители и унищожение на тези, които наистина искат да свършат нещо. Сиреч, както всяка (над и) държавна регулация, това е нищо повече от спирачка за конкуренцията и ефективно тръстеризиране.

②, ③

Зависят изцяло от това, което желаеш да постигнеш. И без да си казваш целите, вече е ясно, какви решения трябва да вземеш. Ако ще си бутик — без автматично влизане, ограничени по време сесии, периодично триене на регистрации.

• Ако достъпа до информацията няма да е платен, е добре всичко да може да се достъпва без регистация. С други думи — лоша идея е да искаш регистрация за нещо, което така или иначе ще дадеш безплатно. Регистрация (демек легитимация пред системата) е необходимост само и единствено, ако ще свършиш някаква услуга за този човек, безплатна или не.

Ако нещото е сериозно — sb connect, google account, хиляда аналитици, всякакъв шпионски js за следене всяко мърдане на мишката, запис на всички възможни данни чак до неизпратени формуляри, пермаметно включване в системата и така нататък уроци от учебника „Матрицата“.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Там доста бързо се напълнихме с регистрации „просто ей така за пробата“.

Какво им е в главата, Какво си мислят? Може би я да видим и тука....че тука може би има някаква далавера? Да не изпусна нещо. Това не го разбирам.

Цитат
Ако ще печелиш пари или ще се бориш за място под слънцето, тогава играеш по правилата на големите, независимо, колко ти харесва.

Почвам да зацепвам. Ако се комбинират тези двете работи юзера никога няма да види логин формата. И става доброволен абонат за цял живот.
Т.е. ако се комбинират
1. Директно след регистрация влиза в сайта (без да се прокарва през логина)
и
2. Много голям таймаут на сессията. Гледах им кукитата. При фейса е 3 месеца. При Гого акаунтите е 2 години. Като всяко следващо действие (отваряне на сайта ги увеличава с още толкова)

Значи става така Еднин път се регистрираш(т.е само един път попълваш форми) и вече даже и да посетиш някога през времето сайта (може и да си забравил, че някога си се регистрирал там), пак си вътре (например отваряш Гого търсачката). Даже няма да знаеш къде се намираш и каква услуга ползваш. Само някъде със дребен шрифт пише logged as @naka.

« Последна редакция: Mar 05, 2018, 15:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.