Автор Тема: проблем с убунту  (Прочетена 2636 пъти)

Koki_ml

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
проблем с убунту
« -: Dec 15, 2008, 23:09 »
Здравейте.До сега несам се занимавал с линукс и имам следния проблем исталирам убунту 8.10 и всичко си е точно но след като кача драиварите за видео картата (Geforce 7300) който автоматично ми намира убунтуто... не ми логва графичната среда а иска логинг във конзолата и след като ваведа потребителското име  на мястото за парола изобщо не ми позволява да пиша каквото и да натискана нищо неизлиза на екрана...  ??? ??? ??? ???
благодаря предварително!
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: проблем с убунту
« Отговор #1 -: Dec 15, 2008, 23:21 »
Здравей,
когато си въвеждаш паролата в конзолата не се изписва нищо, но си пишеш :)
Напиши я и дай Enter  ;)
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: проблем с убунту
« Отговор #2 -: Dec 16, 2008, 00:44 »
При Линукс е така, при конзолен логин в полето за въвеждане на парола не се показват никакви символи. Но въпреки всичко ако човек пише нещо то се възприема от системата, просто заради сигурност и т.н. е настроено да не се вижда нищо, дори познатите звездички. Това предполагам може да се промени, ама никога не ми се е занимавало, т.к. за мен проблем няма ако не виждам какво пише.

Пишеш каквото пишеш в полето за парола и накрая като въведеш паролата натискаш "Enter" както са ти казали, за да се възприеме от системата. Това е. Проблема при теб очевадно е, че драйверите нещо не сработват по някаква причина. Затова след логин изпълняваш
Код:
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Отговоряш на съответните въпроси и като стигне до избора на драйвер, избираш или nvidia, или nv или в краен случай vesa в зависимост кое сработи. nv е свободния драйвер за Nvidia карти, но без 3D, vesa е още по общ драйвер, който използва много малка част от видео картата, но затова пък върви почти на всяка видео карти. nvidia е името на официалните драйвери на Nvidia за техните си карти, което се използва при конфигурация на Xorg, така той използва съответния драйвер, за да възпроизведе графика.
След като избереш драйвера и отговориш на всички въпроси, стартираш графичната среда с
Код:
sudo /etc/init.d/gdm restart

и казваш какво става, работи или не. Ако сработи с официалния драйвер значи всичко е наред, ако сработи с nv, значи по някаква причина официалния драйвер нещо не бачка (и пробваш преинстал). Ако сработи само с vesa значи не знам, просто си подкарваш графиката и търсиш в Интернет инфо за твоя проблем или питаш пак тук и се ровиш във форума, мисля, че не си последния с такъв проблем.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Koki_ml

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: проблем с убунту
« Отговор #3 -: Dec 16, 2008, 22:43 »
Здравейте с логването се оправих много благодаря но проблема с видео драиварите си остана след смятата просто неиска да зареди графичната среда.. пробвах с реконфигуриране но пак нестава стига до 1 от вапросите и ме изхвърля... явно просто ще се наложи да преинсталирам и да си остана с Vesa драиварите или да търся някакви други ... много ми се искаше да видя 3D десктопите но нищо :)
много благодаря за помоща!
Активен

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: проблем с убунту
« Отговор #4 -: Dec 16, 2008, 23:19 »
Не е нужно да преинсталираш. Би трябвало да има някакъв backup файл на старата конфигурация, пробвай с:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf.backup /etc/X11/xorg.conf
Когато си се логнал през конзола.
После пак си стартираш графичната среда както ти обясниха.

И:
sudo xorgconfig
И после следваш инструкциите.
И стартираш графичната среда.
Активен

believer

  • Гост
Re: проблем с убунту
« Отговор #5 -: Dec 17, 2008, 16:25 »
Много интересно как при мен Ubuntu само си намира драйверите след инсталацията и ми предлага да ги инсталирам.
С това приключва всичко и няма никакви проблеми.
Видеокартата е абсолютно същата.  ::)
Ясно е, че проблема не е в Ubuntu а някъде другаде.
Активен

ico36

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
  • Distribution: Linux Mint Debian Edition (LMDE)
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: проблем с убунту
« Отговор #6 -: Dec 17, 2008, 21:26 »
Много интересно как при мен Ubuntu само си намира драйверите след инсталацията и ми предлага да ги инсталирам.
С това приключва всичко и няма никакви проблеми.
Видеокартата е абсолютно същата.  ::)
Ясно е, че проблема не е в Ubuntu а някъде другаде.
Браво,много помогна на човека,що не пишеш оффтопик в началото на отговора а?
Активен

ico36

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
  • Distribution: Linux Mint Debian Edition (LMDE)
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: проблем с убунту
« Отговор #7 -: Dec 17, 2008, 21:29 »
Здравейте.До сега несам се занимавал с линукс и имам следния проблем исталирам убунту 8.10 и всичко си е точно но след като кача драиварите за видео картата (Geforce 7300) който автоматично ми намира убунтуто... не ми логва графичната среда а иска логинг във конзолата и след като ваведа потребителското име  на мястото за парола изобщо не ми позволява да пиша каквото и да натискана нищо неизлиза на екрана...  ??? ??? ??? ???
благодаря предварително!
Един въпрос?Пусна ли го като Live,там имаше ли проблеми?
Активен

believer

  • Гост
Re: проблем с убунту
« Отговор #8 -: Dec 17, 2008, 22:03 »
При нормална стандартна инсталация без хардуерни проблеми и с тази видеокарта въобще не би трябвало да се стига до проблем с пускането на 3D.
А причини за не стартиране на xserver не винаги са драйвери или неправилен xorg.conf.
По някога примерно е достатъчно да е пообъркан /etc/fstab и пак няма да имаме графична среда.
От написаното по темата не се разбира кой знае, колко какво би могло да предизвика проблема инфото е прекалено малко.
Автора би могъл да даде примерно какви съобщения изкарва за грешки или да опише по-подробно как прави инсталацията и в кой момент и точно как се стига до проблема.
С толкова малко информация не съм ясновидец та да предвидя къде е проблема.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: проблем с убунту
« Отговор #9 -: Dec 20, 2008, 08:42 »
опитай този драйвер - nvidia-glx-177
Код:
sudo apt-get inslall nvidia-glx-177
edit: препоръчвам ти да иснталираш evyNG, много е полезна в случая.
« Последна редакция: Dec 20, 2008, 08:46 от satir »
Активен

Koki_ml

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: проблем с убунту
« Отговор #10 -: Dec 21, 2008, 15:11 »
здравейте пробвах със nvidia 177 и с 173 но пак нестава просто неиска да тръгне а отностно грешки никакви грешки не ми изписва драиварите си се качват без проблем но след рестарт неиска да тръгне графичната среда нз каде е проблема..първо го пуснах като live и след това го инсталирах  и сичко си е точно докато некача драиварите за nvidia ... после нежелае да зареди графичната среда ..
Активен