Автор Тема: въпрос за инсталация на c++ complier  (Прочетена 1254 пъти)

Koki_ml

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
здравейте!

отскоро ползвам ubuntu и  искам да си инсталирам някакъв с++ компилатор пробвах със "gcc"  но ми пише че пакетите са инсталирани но програмта немога да я намеря никъде.. ще съм много благодарен ако нямои ми помогне или ме насочи кам друг компилатор :)
благодаря предварително!  [_]3
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: въпрос за инсталация на c++ complier
« Отговор #1 -: Apr 30, 2009, 23:12 »
А ти къде я търсиш? Под дърво и камък я няма. Има я в папка /usr/bin ;) А за да я повикаш, достатъчно е да отвориш конзолата, да напишеш gcc и да натиснеш Enter. След това чети какво разправя системата. Ако искаш още читанка как се използва, изпълни в конзолата
Код
GeSHi (Bash):
  1. man gcc
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Koki_ml

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: въпрос за инсталация на c++ complier
« Отговор #2 -: Apr 30, 2009, 23:46 »
 като отворя конзолата и напиша  gcc .. системата ми приказва
g++: no input files
desktop:/usr/share/man$
и пак не се пуска gcc... в директорията /usr/bin са си фаиловете ..ама нещо неразбирам как се пуска този компилатор ... а до въпроса ти каде го  търся очаквах да се появи във някое от подменютата на менюто програми :)
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: въпрос за инсталация на c++ complier
« Отговор #3 -: May 01, 2009, 00:32 »
Нали се разбрахме да четеш :) Съобщението "no input files" разправя, че не си въвел файлове за компилиране към командата gcc. Прочети това, което ще ти се покаже, когато изпълниш man gcc, за да разбереш как се използва командата gcc. Компилаторът gcc идва във вид на командата gcc - изпълняваш директно в конзолата нея, заедно с настройките за компилиране, които ще научиш, като прочетеш man gcc. Компилаторът gcc сам по себе си не е с графичен интерфейс, а команда в конзолата. Той е компилатор и нищо повече. Искаше компилатор - отговорих ти за компилатор. Това, което търсиш, се оказва, че е редактор с графичен интерфейс, в който да има бутон за компилиране, с който бутон автоматично да се изпълнява gcc, заедно с нужните опции за компилиране. Аз ползвам Geany за бързи драсвания, разгледай го, става и за писане на други програмни езици. Но има и други - просто търси за редактори, не за компилатори ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
Re: въпрос за инсталация на c++ complier
« Отговор #4 -: May 01, 2009, 11:03 »
  Все пак трябва да се чете,както спомена колегата по-горе ...
  Ако искаш все пак повече удобства, ползвай например KDevelop, има удобен графичен интерфейс и т.н.
Активен

Koki_ml

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: въпрос за инсталация на c++ complier
« Отговор #5 -: May 02, 2009, 18:06 »
боже очаквах наистина нещо с графичен интерефеис  :o нищо kdeveloper ми допадна само да разбера как се работи с нея :) иначе много ви благодаря! за помоща :)
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
C++ complier
Идеи и мнения
Gibon 1 797 Последна публикация Jan 05, 2007, 22:31
от mironcho