Автор Тема: Плюсове и минуси на виртуалните машини  (Прочетена 6475 пъти)

Mitaka

  • Гост
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #15 -: Jun 29, 2012, 20:26 »
Работя с VMware, VirtualBox (и VirtualPC преди)  от години. Обаче всичко е на любителски начала. Едно е да си правиш експерименти и съвсем друго да ти пуши главата в реална обстановка. Аз нямам на главата нито сървъри онлайн, нито недоволни клиенти, нито шефове. Ровичкам си ги тука и предимствата за домашни занимания са ми ясни, но за професионална употреба нямам опит.

Нито едно от изброените не се ползва в професионална среда.
Там по-скоро се ползват неща от вида на Xen, OpenVZ, в частност съм забелязал, че най-използваното е ESXi, Proxmox, Parallels Virtuozzo Containers...

Аз лично съм ползвал ESXi и Proxmox, като мигрирах Proxmox-а към ESXi, защото според ръководството "ама как така ще разчитаме на нещо, което е безплатно и няма support". Иначе и Proxmox се справяше доста добре.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #16 -: Jun 29, 2012, 21:02 »
Виртуализацията е страхотно нещо и големите в предлагането на хост услуги всячески се мъчат да убедят хората да я ползват и да им предложат услуги, но аз залагам на това, че малките фирми няма да си дадат чувствителната информация на някакъв сървър дето не знаят къде е и не знаят и с кого работят дори, щото контактуват с работник, дето не е сигурно утре дали ще е там и дали няма в един момент да му променят условията в негов голям ущърб.
Аз залагам на частните облаци, тъй да се каже! Днес на база лични отношения да хостне като за начало при мен, а утре при нужда от повече ресурс, да му го изградя при него.
Хората вече в провинцията предлагат за 20 лева 30 мбпс 1:1 данлоуд/ъплоуд скорости интернет и 90 бг пееринг.
тока рядко спира и по-малко от 2000 лева е един бензинов генератор с 15А нопрежение. Напълно достатъчно за най-важните неща дето да се включи в рамките на 20 минути докато свърши тока на най-измисления UPS.
Поради тази причина и цели, аз залагам и на ВМуаре. Безплатния лиценз на ESXi е до 2 физически процесора и 64ГБ рам. На тва нещо, ебаси облака който може да се спретне!
А лиценза на уркстейшън-а е 100$
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #17 -: Jun 30, 2012, 08:59 »
Нито едно от изброените не се ползва в професионална среда.
Там по-скоро се ползват неща от вида на Xen, OpenVZ, в частност съм забелязал, че най-използваното е ESXi, Proxmox, Parallels Virtuozzo Containers...

Аз лично съм ползвал ESXi и Proxmox, като мигрирах Proxmox-а към ESXi, защото според ръководството "ама как така ще разчитаме на нещо, което е безплатно и няма support". Иначе и Proxmox се справяше доста добре.

Ами за това питам тук хората, които се занимават професионално с това :)  Имам едно исо на проксмокс и веднага му се нахвърлям :)

АЦ/ДЦ, облачните услуги са друго нещо. Обаче много облачни ми се струват на мен. Как ще ме убеди някой да си поверя личните снимки, документи, разработки и т.н. на нещо дето лети в облаците :)
А ти представяш ли си някой от твоите клиенти да си повери счетоводните редности и нередности на една такава услуга?
Ябълките като лепнат на някоя дума едно и отпред и става мода.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #18 -: Jun 30, 2012, 12:30 »
Мдаа, точно за това говоря! Че биха се доверили само, ако имаме добър личен контакт покрай други работи, като например да им бъзикам компютрите и така и така имам достъп до тях, част от нещата им да са при мен, та да не се грижат някакъв компютър да е постоянно онлайн като става въпрос за малко ресурс, а вече за повече да се изгради при тях щото ще им е по-рентабилно, а и изцяло под техен контрол.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #19 -: Jun 30, 2012, 13:02 »
По принцип това са неща които се движат от бизнес-нужди а не от лични предпочитания, специално виртуализацията е едно от тези неща, които бизнеса и цялата журналистика около него превърнаха в някакъв писък на модата. Специално за виртуализацията логика има, защото се спестяват ужасно много пари не само за железария, но и rack space, ток и охлаждане, а и имаш далеч по-добър контрол при софтуер, който се лицензира на база брой процесори (като например Oracle-ските RDBMS-и). Надграждането на цялата идея с глупости за business continuity, disaster recovery и cloud computing обаче поне според мен почна да излиза извън контрол, а търговците като тръгнат да ги обясняват, се чудиш колко добре би било някой да беше приготвил картончета за bullshit bingo. Сега да, добре звучи да клъстеризираш VM-и и да ги палиш/гасиш/мигрираш при нужда. При проблем със SAN инфраструктурата обаче нещата могат да се сговнят много лесно - а аз съм виждал какво може да стане при доста по-тривиални обстоятелства, като например отпадането само на един път - multipath-а се побърква, сваля всички пътища и дотам със SAN-а и следователно дотам и с клъстеризираната виртуална машина и оттам с цялата грандиозна идея за business continuity. Cloud computing-а е другата много велика на приказки идея, само че от правна гледна точка нещата са доста неясни. Доколко мога да разчитам на такава услуга въобще и за какво? Откъде мога да вярвам въобще на доставчика й? Примерно българска фирма за cloud услуги, откъде мога да знам че конкуренцията няма да й бутне пари за да се сдобие с бекъп на данните ми? Как мога въобще да докажа че такова нещо се е случило? За виртуализацията от гледна точка на disaster recovery пък мога да кажа предимно нецензурни неща и като цяло disaster recovery-то е начин да накараш мениджмънта да се чувства спокоен, сътворявайки тон бумащина. В реални условия шансът нещата да не се случат както е планирано е ужасно висок, и виртуализацията единствено го увеличава. Най-простото е да се окаже че резервния хардуер не е size-нат както трябва и заделеното желязо просто кляка като му стартираш всичките домейни с всичките им услуги и хората почнат да ги ползват. Нещата може да са изглеждали добре при разни тестове, но не и когато натоварването стане  "реално".

И като цяло понякога се радвам че съм далеч от тези неща вече :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #20 -: Jun 30, 2012, 14:10 »
Ами и аз съм малко скептичен за огромни инфраструктури и с трици маймуни не се ловят. Та, тези огромни инфраструктури трябва и да се обслужват и от не евтини специалисти на които само това им е работата, а не специалисти по всичкко.
В най-масовия случай, един нов двупроцесорен сървър с добър райд, двойно хот суап захранване с десетина хот суап диска е без пари за фирма която може да го натовари и се обслужва елементарно, като в изключително редки случай би могъл да имаш нужда от някой по-специалист и решава проблемите в доста дългосрочен план.
От това нагоре пак има решения, но пак стигаме до триците и маймуните и кое до колко е ефективно спрямо инвестицията.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #21 -: Jun 30, 2012, 15:21 »
"Огромните инфраструктури" с не-евтините специалисти като цяло излизат доста по-евтино от това да си купиш въпросния сървър и да плащаш на някой не толкова голям специалист да го подържа. И е по-отговорно към глобалното затопляне примерно :)

Въпросът е че за това плащаш с това че твоите данни физически вече не са твои - и това може да е малко като сделка с дявола. Този подход е изначално скаран със сигурността и всичко става въпрос на доверие. От друга страна в крайна сметка това не е толкова различно от това да си държиш парите на депозит в банка. Банките обаче подлежат на регулации, cloud доставчиците - не.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #22 -: Jun 30, 2012, 16:20 »
"Огромните инфраструктури" с не-евтините специалисти като цяло излизат доста по-евтино от това да си купиш въпросния сървър и да плащаш на някой не толкова голям специалист да го подържа. И е по-отговорно към глобалното затопляне примерно :)




Ама тука говориш на изуст работи като някой ПР! Разкарай се по сайтовете на хост компаниите. Всички предлагат Уеб хостинг, ВПС, колокиране и наети сървъри с цени. Сметни на един сървър колко и с какви параметри ВПС може да предостави, виж на този сървър каква е цената ако е нает и каква е цената ако е твой и колокиран. Цената за нает е горе долу колкото да си го купиш на изплащане за една година без оскъпяване. Цената за колокиране се определя от мощността на захранването му и допълнителни опции около нета. Това, че инфото е при теб и под твой контрол е само бонус. Работата с ESXi е елементарна в сравнение с други Линукс решения. Тук не говорим за нужди от допълнителни сториджи и пр. неща, които са нужни не за дейноста на една такава фирма, а за дейноста на тези които предлагат такива решения като услуги ;) . Обикновенно и фирмите които продават такава техника си имат и специалисти които да я обслужват в най-критичните момент. Точно и аз поради тази причина си купих и чисто нов сървър, щото освен, че идва малко по-скъпо от това да ъпгрейдвам стар и не си заслужава, по всяко време мога да питам по телефона за неща които няма от къде да науча, освен от форумите, а при спешна нужда, да го натоваря на колата и при тях за нула време да се разреши проблема, ако не става през нета.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #23 -: Jun 30, 2012, 17:02 »
Хайде сега, работата с ESXi била елементарна...
Може би - ако си правиш експерименти. Но в работна среда, ако използваш поне 1/3 от възможностите му - никак не е елементарна!
Ами ако трябва да вържеш повече от един физически сървър в клъстер, и имаш няколко външни сториджа?
Изглежда нищо работа, но си е сериозна... и отговорността е огромна!!!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #24 -: Jun 30, 2012, 17:06 »
Ееееее, ама митаче, пак пропускаш част от казаното и от тука и смисъла! Казвам, че е елементарно в сравнение с разни Линукс решения, а не изобщо и не говорим за разни клъстерни решения, а за 1 сървър за нуждите на 1 фирма.
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #25 -: Jun 30, 2012, 17:24 »
Хайде сега, работата с ESXi била елементарна...
Може би - ако си правиш експерименти. Но в работна среда, ако използваш поне 1/3 от възможностите му - никак не е елементарна!
Ами ако трябва да вържеш повече от един физически сървър в клъстер, и имаш няколко външни сториджа?
Изглежда нищо работа, но си е сериозна... и отговорността е огромна!!!

"Ами ако трябва да вържеш повече от един физически сървър в клъстер, и имаш няколко външни сторидж" Това пък е още  по лесно , което говори много добре за ESXi  като виртуализиращ софт.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Плюсове и минуси на виртуалните машини
« Отговор #26 -: Jun 30, 2012, 18:06 »
Напротив, не е лесно. Но  това няма голямо отношение към vmware като платформа за виртуализация.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon