Автор Тема: Идея за безплатна енергия  (Прочетена 59292 пъти)

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #30 -: Oct 16, 2012, 22:49 »
http://www.youtube.com/watch?v=gCuaTaAAa8M
Пробвал съм и работи..
Възможно е нещо да пропускам, но... Какво по-точно е интересното в тази постановка? След като си го пробвал, сподели откритията си.

Що ли ми се струва че говорите за неща от тоя тип: http://www.youtube.com/watch?v=KvRMptdaqOk  :P
Въпреки явните глупости, показани в този клип, на който попаднах преди 1-2 месеца, аз, като Тома Неверни за невъзможностите, реших все пак да пробвам (така и така имам под ръка всичко необходимо за опита), да се убедя, че не пропускам нещо. Е, в крайна сметка се наложи и аз да вържа разклонителя през допълнителен кабел към мрежата, за да сработи ;D

Аз имам много обяснения защо тези вечни двигатели не са взелзи в масово производство:
Аз пък днес попаднах на едно ново обяснение по въпроса - цък. Тази вечер няма да ми остане време да потърся по-стабилно истина ли е това, което пише в статията, но ако се окаже истина, то значи цялата идея около невъзможния перпетуум мобиле се ограничава в повърхностното изказване на предал се човек, което би означавало, че все още има шанс да създадем перпетуум мобиле. Много ми напомня на един мой колега, който е убеден, че щом нещо не е направено досега (или не е чувал за него, въпреки че реално съществува), значи е невъзможно, та редовно изпадаме в дебати по този въпрос. Смятам, че няма нищо по-тъжно от невъзможността, а вярвам, че Вселената не е тъжно място :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #31 -: Oct 16, 2012, 23:11 »
Абе аз си мисля, че не е толкова невъзможно да се постигне този ефект ( със значителна ефективност ), при подходящи условия. Най-големите загуби принципно са от триенето ( във флуидната среда в случая въздух) и от гравитацията. Интересно какво би станало ако такъв двигател бъде изведен в космуса, където влиянието на тези сили е доста по-различно ( е трябва да се преизчислят съмите двигатели предвид липсата на гравитация). Може и да говоря простотии, но си мисля, че би могъл да се постигне стъбилен ефект в подходяща среда.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #33 -: Oct 16, 2012, 23:44 »
Абе аз си мисля, че не е толкова невъзможно да се постигне този ефект ( със значителна ефективност ), при подходящи условия. Най-големите загуби принципно са от триенето ( във флуидната среда в случая въздух) и от гравитацията. Интересно какво би станало ако такъв двигател бъде изведен в космуса, където влиянието на тези сили е доста по-различно ( е трябва да се преизчислят съмите двигатели предвид липсата на гравитация). Може и да говоря простотии, но си мисля, че би могъл да се постигне стъбилен ефект в подходяща среда.

Ами да предположим че стане така и няма никакви загуби, нито триене, нито отделяне на топлина, нито нищо. Ама абсолютно никакви, в следствие на което това вземе да стане вечен двигател. Мисля, че цялото упражнение е доста безсмислено, при положение че такъв двигател няма да може да свърши каквато и да била полезна работа. В момента в който го накараш да задвижи нещо, тогава ще се появи триене и вечният двигател много бързо ще спре да бъде вечен.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #34 -: Oct 17, 2012, 00:04 »
@gat3way Теоритично, ако двигателя ( който е при някакви специални условия ) успява да произведе енергия която да покрива консумацията + загобите на консуматора, не би трябвало да е проблем :)
Макар, че силно ме съмнява да видя такова животно, пък и теоритично е като "ако" дето всичко знаем какво прави.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #35 -: Oct 17, 2012, 00:40 »
Абе въри ми се една идея за безплатна енергия, и мисля да я пробвам:

Въпроса е какво ще стане ако се вземе например един генератор с мощност 4kW, който да се запали, от там да се подаде напрежението към двигател 2kW, който да върти генератора, и като се завърти - просто да се спре бензина на генератора?

Без да съм чел тези след мен, ще ти кажа, че това е перпетуум мобиле, а то все още не е открито!
Активен

bot

  • Гост
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #36 -: Oct 17, 2012, 01:09 »
За любителите на конспиративни теории

 ;D
има такива двигатели с постоянни магнити, но не може да се говори за вечен двигател, защото магнитите с времето се разреждат, отделно стойността на отдадената енергия е много под стойността на самите магнити. Вечен двигател няма, това, което може да се изобрети е да се използват наличните източници по-ефективно. Примерно най-неефективното използване на електроенергия е в директното и превръщане в топлина посредством електрическото съпротивление на материали, през които протича ток. Електрически радиатори, котлони, боилери, тостери са прахосници на енергия, старите ел.лампи също работят на този принцип, затова се изхвърлят вече от употреба. За сега най-икономичният начин за отопление (и охлаждане) е на принципа на трансфер на топлина чрез изпаряване и втечняване на флуиди. Такива устроиства са хладилниците и климатиците. При тези устройства коефициента на полезно действие (отношението между вложената и отдадена енергия) зависи от КПД на електродвигателя на компресора и на вентилаторите. Електродвигателите постоянно се усъвършенстват - вече съществуват самолети с електродвигатели, инверторните климатици също стават все по-икономични. Върхът в КПД при електродвигателите ще се достигне, когато се открие материал, който притежава суперпроводимост при стайна температура. Друга насока, в която се работи е електромагнитният резонанс. На този метод работи микровълновата фурна - излъчват се електромагнитни вълни с честота, при която молекулите на даден материал изпадат в резонанс (в случая с микровълновата фурна това са молекулите на водата) и по този начин електрическата енергия се превръща в топлина.
 Между другото заглавието на темата е "идея за безплатна енергия" - такава е слънчевата, вятърната, енергията на приливите и отливите, ако човек може да впрегне в работа тези енергии по най-ефективен начин не се ли получава перпетум мобиле? Е, перпетум дотолкова, доколкото слънчевата енергия е такава, останалите са изцяло зависими от нея.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #37 -: Oct 17, 2012, 01:28 »
Най общо казано, всичко което потребява по-малко енергия от това което отдава е "перпетуум мобиле"!
Всяко трансформиране на енергия от един в друг вид е свързано със загуби и това е научно доказано!
От тук вече и няма начин да се транформира енергията като Митака назовава в примера си без загуби!

Генератора, за да отдаде определена енергия, трябва да се развърти с определено натоварване, което във всички случаи, ще е с повече енергия от колкото отдава.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #38 -: Oct 17, 2012, 08:09 »
@gat3way Теоритично, ако двигателя ( който е при някакви специални условия ) успява да произведе енергия която да покрива консумацията + загобите на консуматора, не би трябвало да е проблем :)
Макар, че силно ме съмнява да видя такова животно, пък и теоритично е като "ако" дето всичко знаем какво прави.

Тази енергия трябва да идва отнякъде, има закон за запазване на енергията. Което означава, че няма как такъв двигател да е "вечен".
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #39 -: Oct 17, 2012, 09:57 »
Но едно е да безплатна енергия от някакъв източни, друго е вечен двигател...
Първото е възможно, второ още го търсят под дърво и камък :)
Във връзка с това - едно време комиксите с железния човек много ме радваха точно заради тоя странен източник на енергия, който Тони Стар откри, за да може да си ползва после и костюма.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #40 -: Oct 17, 2012, 10:02 »
Тази енергия трябва да идва отнякъде, има закон за запазване на енергията.

gat3way, вземи например една воденица - ето ти перпетум мобиле.  ;) Водата пада върху греблата и задвивжва вала. А водата пада щото има гравитация, т.е. заради магнитното поле на земята. Значи докато Земята има магнитно поле водата може да задвижва вала на мелницата.  Звучи банално, но...^-^

Много хора си мислят, че енергията на перпетум мобиле трябва да се появява от нищото, да извира от самосебе си. Да, ама такова животно нема, енергията трябва да дойде отнякъде. В случая с воденицата улавяме магнитното поле на земята за задвижване на машинариите.
« Последна редакция: Oct 17, 2012, 10:04 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3403
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #41 -: Oct 17, 2012, 10:07 »
В действителност във видеото с разклонителя, може да стане вечно циркулиране на енергия, но ако кабела е от Свръхпроводник. Ще стане нещо подобно на това http://www.youtube.com/watch?v=nWTSzBWEsms

там в свръхпроводника (черното блокче) вечно си циркулира ток, който се индуцирал от магнита.
Но ако решим да използване тази енергия и дръпнем малко ток от такава система(свръхпроводящият разлонител), веднага ще разрушим системата и полезният ефект от такава система ще е нулев.

Става 'Perpetuum mobile', което обаче не можем да използваме. Нищо повече от един кондензатор.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #42 -: Oct 17, 2012, 10:09 »
Тази енергия трябва да идва отнякъде, има закон за запазване на енергията.

gat3way, вземи например една воденица - ето ти перпетум мобиле.  ;) Водата пада върху греблата и задвивжва вала. А водата пада щото има гравитация, т.е. заради магнитното поле на земята. Значи докато Земята има магнитно поле водата може да задвижва вала на мелницата.  Звучи банално, но...^-^

Много хора си мислят, че енергията на перпетум мобиле трябва да се появява от нищото, да извира от самосебе си. Да, ама такова животно нема, енергията трябва да дойде отнякъде. В случая с воденицата улавяме магнитното поле на земята за задвижване на машинариите.

Това не е перпетуум мобиле, а безплатна енергия! Перпетуум мобиле е когато при трансформирането на енергията от един вид в друг се получава повече енергия от вложената.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #43 -: Oct 17, 2012, 10:16 »
Това не е перпетуум мобиле, а безплатна енергия! Перпетуум мобиле е когато при трансформирането на енергията от един вид в друг се получава повече енергия от вложената.

Съжалявам, такъв филм няма.  ^-^ Закон за запазване на енергията, мда.
Активен

Без правила няма игра

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Идея за безплатна енергия
« Отговор #44 -: Oct 17, 2012, 10:22 »
Не забравяйте значението на първата думичка в комбинацията "вечен двигател". С оглед на невечноста на човешкия живот за мен е един двигател, който работи 1000 години без проблeм и дава повече енергия отколкото получава.
А това всъщност не е ли фокус? КПД>1?
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?