Автор Тема: Сле, - малко помощ  (Прочетена 1302 пъти)

exobg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Сле, - малко помощ
« -: Dec 02, 2006, 22:34 »
Здравейте.
Инсталирах си Fedora Core 6 x86_64, като цяло всичко е наред но имам няколко проблема.


Първият е свързан с видео картата ми - ATI Radeon X550. Първоначално реших да ползвам драйверът който идва със самата ОС, но ето това бързо ме разубеди:
Примерен код
glxgears
libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x4b
1304 frames in 5.0 seconds = 260.755 FPS
1304 frames in 5.0 seconds = 260.709 FPS
1304 frames in 5.0 seconds = 260.755 FPS
1304 frames in 5.0 seconds = 260.709 FPS

това е което получавам от glxgears и е доста далече от добър performance. А това е другото интересно нещо
Примерен код
glxinfo | grep rendering
libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x4b
direct rendering: Yes

Друго което ме притеснява относно opensource драйверът на fedora е че с него не мога да си пусна TV Out-а.
За това реших да инсталирам fglrx пакетите от livna.org. Добре но се оказва че с fglrx имам проблем:
Примерен код
modprobe fglrx
FATAL: Error inserting fglrx (/lib/modules/2.6.18-1.2849.fc6/extra/fglrx/fglrx.ko): Operation not permitted

Когато се опитам да пусна fireglcontrolpanel получавам ето това съобщение:
Примерен код
Driver does not provide FireGL X11 Extensions! Panel components will operate only partially.

След това съобщение панела все пак се показва, но в него няма нищо освен един празен Information tab. Въпреки това реших да пробвам да пусна fglrx с помоща на aticonfig. Тръгна да, но се държеше просто ужасно, системата замръзваше на моменти, когато се опиташ да отвориш или затвориш прозорец мажеше по екрана, също така glxinfo | grep rendering каза No Direct Rendering. Когато се опитам да пусна нещо което се нуждае от 3D support цялата система замръзваше, това се случи и като пробвах да рестартна, точно преди X-а да се затвори и да почне init 6.
Сега съм пак с драйвера на Fedora, но проблемите си остават - некачествена 3D поддръжка и липса на TV Out.


Вторият ми проблем е свързан с ups-a ми - MGE Nova 600 AVR. Той е свързан на сериен порт. Инсталирах си успешно nut (Network UPS Tools) 2.0.3. До тук добре, но когато направих един тест за да видя дали всичко е наред, забелязах нещо нередно. Когато ups-ът достигне Battery Low Level той "уведомява за това системата", по някаква причина обаче nut никога не разбира за това и продължава да чака, докато не се задейства защитата на ups-a и той не изключи товара, а това е лошо. Опитах се да предотвратя това, като довабя в /etc/ups/ups.conf в секцията на драйверът (който между другото е mge-shut) ето това:
Примерен код

[mge-ups]
driver = mge-shut
port = /dev/ttyS0
lowbatt = 40

Според man mge-shut,  lowbatt трябва да е желаната от нас стойност на батреията в проценти, при която се изключва системата. Да но по някаква причина mge-shut драйверът не приема тази величина, изобщо не мога да я вида в output-a на upsc (там трябва да видя driver.parameter.lowbatt, а го няма).


Моля ви помогнете ми да реша тези два проблема.
Благодаря.
EDIT: Заглавието беше друго :O а се е сменило. Беше Fedora Core 6 x86_64 - малко помощ
Моля някой от модераторите да го редактира, ако е възможно.
Благодаря.



Активен

Milen_Haskovo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 77
    • Профил
Сле, - малко помощ
« Отговор #1 -: Dec 03, 2006, 00:17 »
Миналия ден прочетох точно тука за проблем като твоя - "glxgears не е benchmark програма", оня имаше видеокарта от висок клас и при него имаше същия фреймрейт.

Драйвъра не се ли инсталира безпроблемно със стандартната команда -

rpm -ivh [драйвъра.rpm] ?
Активен

deltaplaner

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Сле, - малко помощ
« Отговор #2 -: Dec 03, 2006, 01:43 »
1 проблем: Погледни Ati x550 xgl optimized ?. Това е конфигурацията при мен, Xgl+Beryl използвам. Може би ще ти помогне. Успях да вдигнa FPS, които показва glxgears до 1600-1700 FPS. Но драйверите куцат наистина.



Активен

P4 2.66 GHz (533Mhz); 2x1GB DDR2 (533Mhz) RAM; GF 8600GT 256MB DDR3; SATA2 MAXTOR 80 GB HDD; SATA2 SEAGATE 320 GB HDD

exobg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Сле, - малко помощ
« Отговор #3 -: Dec 03, 2006, 13:39 »
Здравейте.

Milen_Haskovo, да драйверът се инсталира така. проблема е че след инсталация както вече описах нещо не се държи както се очаква. Дори не редактира /etc/X11/xorg.conf, а би следвало ... Колкото до фреймрейта, ами под SuSE 10.1 беше доста по-добре така че има доста какво да се желае още.

deltaplaner, балгодаря. Прегледах темата ти. При тебе фреймрейта е много добре, може да се каже че е толкова колкото трябва да е. Иначе по въпроса, аз инсталирах пакетите на livna.org защото ето тук    пише че, инсталера на ati може да презапише (издуха) драйверът на федора. Бих пробвал да го пусна тяхния инсталер, ако знаех на кои точно файлове да направя backup. Иначе както вече казах след инсталация пакетите на livna не edit-ват /etc/X11/xorg.conf ... което е странно според мен. Другият проблем го видяхте - какво става след modprobe fglrx ...
Ако имате идея какво да направя ще се радвам да я чуя.
Благодаря.
Активен

deltaplaner

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Сле, - малко помощ
« Отговор #4 -: Dec 03, 2006, 16:12 »
По въпроса за затриването на старите драйвери:
Може с инсталатора на АТI първо да си build-неш пакет за твоята дистрибуция (./ati_instalatora --buildpkg syotwetnoto_distro), като пълен списък с имената на дистрибуциите, които инсталатора разпознава може да получиш с ./ati_instalatora --listpkg
След като build-неш пакета, може да прегледаш точно кое къде ще запише (rpm -qpl) и да си направиш изводите на кое да направиш backup.
Активен

P4 2.66 GHz (533Mhz); 2x1GB DDR2 (533Mhz) RAM; GF 8600GT 256MB DDR3; SATA2 MAXTOR 80 GB HDD; SATA2 SEAGATE 320 GB HDD

the_real_maniac

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1258
  • Kernel panic, me - no panic ;-) :-)
    • Профил
Сле, - малко помощ
« Отговор #5 -: Dec 03, 2006, 16:48 »
ехо всичко за fglrx е просто въпрос на четене от твоя старна на старите теми или да се надяваш , ако някои има желанеи да ти обърне лично внимание стъпка по стъпка да те преводи ПРЕЗ лесният процес на иснталация.

Да не говорим че на сайта на АТИ има обяснения направени за всеки новак да се справи, просто трявбва да се чете и желание ( малко / много ).

хъх.'

едит: първите версии на fglrx , а и не само първите а и известно време след това си беше по играчка.



Активен

Powered by Debian GNU / LINUX /// Intel inside ...

„Насилието е последното убежище на некомпетентността“ - Айзък Азимов (1920 — 1992)

exobg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Сле, - малко помощ
« Отговор #6 -: Dec 03, 2006, 21:07 »
Цитат
eхо всичко за fglrx е просто въпрос на четене от твоя старна на старите теми или да се надяваш , ако някои има желанеи да ти обърне лично внимание стъпка по стъпка да те преводи ПРЕЗ лесният процес на иснталация.

Да не говорим че на сайта на АТИ има обяснения направени за всеки новак да се справи, просто трявбва да се чете и желание ( малко / много ).

хъх.'

едит: първите версии на fglrx , а и не само първите а и известно време след това си беше по играчка.


Първо проблеми с инсталацията нямам, имам проблеми с подкарването. Второ FireGL вече съм подкарвал успешно за твое сведение на SuSE и на Slackware, и нямаше да моля за помощ ако се справях добре и във Федора. И трето ако не помагаш, поне не пречи и ако няма какво да кажеш конкретно - не пиши.
Благодаря ти.


deltaplaner да май това е варианта с който ще се заема - дано да стане. Единственото което не може да стане е да се генерират пакетите за тази дистрибуция, тъй като от ati са забравили за нея. Предлагат генериране на пакет за други версий  на Red Hat, но не и за Федора (или поне за 64 битовата й версия). Е да знам че има възможност да се генерира специфичен пакет, но от Fedora общността са скептични и за него.
Благодаря че се отзова.
Активен

Milen_Haskovo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 77
    • Профил
Сле, - малко помощ
« Отговор #7 -: Dec 05, 2006, 23:50 »
Има ли осезаема разлика межу 600 и 1700fps ? При игрите всичко над 100fps е едно и също.... Все пак човешкото око възприема до около 25 кадъра в секунда...
Активен