« Отговор #5 -: Feb 08, 2007, 20:33 »
Хм, ползвам дебиан от сигурно поне 5-6 години и досега никога не съм инсталирал готово ядро от дебиански пакет, с едно изключение наскоро, главно заради мързел и защото миграцията към LVM2 ми беше нещо с което не искам да се занимавам особено.
Моят съвет е да си дръпнеш едно stock ядро от kernel.org, ако държиш на разни пач-ове, да дръпнеш и тях, да го пач-неш. После си го конфигурираш по познатия начин - слагаш всичко необходимо за запалване на машината, специално драйверите за блокови устройства (за съжаление не винаги е възможно, особено ако root файловата система се намира върху софтуерен RAID масив - тогава initrd е нещо неизбежно) - и нищо повече. Компилираш всичко останало под формата на модули (е не всичко, а това което мислиш че някога може да ти се наложи да ползваш - примерно всички драйвери за мрежови карти, USB глупости, мрежови файлови системи, netfilter глупости, QoS/traffic control дивни, ако е за десктоп машина и разни видеодрайвери и т.н).
Оттам нататък, компилираш ядрото и модулите, инсталираш го, буташ настройките на grub/lilo в зависимост от ситуацията и това е. И без това специално готовите дебиан-ски ядра дето идват като .deb пакети не очароват особено - за разлика от редхат-ските например нямат разни забавни пач-ове, просто са правени да тръгнат при възможно най-голям брой системи. Правят ги тежки и пълни с ненужен код и драйвери, почти винаги неоптимизирани за твоят случай (примерно ако става въпрос за десктоп машина предпочитам preemption и CFQ I/O scheduling по дефолт, не искам подръжка на ipv6 и т.н).
В повечето случаи усещам добре разликата между моето си ядро и някакво дето са ми го компилирали наготово. Особено ако става въпрос за десктоп машина или пък за сървър, който вдига повечко I/O или отваря голяма бройка TCP сокети. Отделно, обичам да си правя един инитскрипт, където tune-вам разни procfs/sysfs променливи (sysctl.conf важи само за procfs), за да изтискам още от машината. Сега в 2.6.20 са вкарали някакво AKT, което на теория обезсмисляло ужким последните упражнения, но нямам още лични впечатления.
Накратко, не те съветвам да ползваш дебианските kernel пакети, постарай се малко повече сам. От дебиан няма как да знаят по-добре от теб самия кое е оптимално в твоя случай - а и за разлика от РедХат нямат задължение да ти подържат операционната система и да ти решават ако могат софтуерни bottlenecks, възникнали поради тяхна вина.