Автор Тема: Поредната тема с въпроси за настройки на звука .....  (Прочетена 2271 пъти)

jark

  • Гост
Здравейте!

Имам следният проблем - след всяко рестартиране (или просто стартиране) на машината звукът ми по default e на mute и на всеки старт трябва да пускам alsa-mixer и да настройвам. До сега не обръщах внимание, но в последно време взе да дразни ....
Четох тук във форумът, че след настройване на звука се дава "alsactl store", .... ама .... нъц ....
Махнах драйвърът и го компилирах а ново с
./configure --with-sequencer=yes --with-oss=yes && make && make install
Заредих и:
#   modprobe snd-ens1371
#   modprobe snd-pcm-oss
#   modprobe snd-mixer-oss
#   modprobe snd-seq-oss

Сега се опитвам да разбера кое какво точно означава във  /etc/asound.state .... може би там се крие ключът, но за сега нищо не ми просветлява ....  ???


Ако някой има идея как да оправя проблемът, нека да сподели - ще съм му благодарен и не само аз (предполагам)!
Както се досещате от предните ми теми дистрибуцията е ArchLinux
Активен

completer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 347
  • Distribution: Debian 6.0
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Наскоро имах подобен проблем само, че при мен трябваше да пускам alsaconf и да настройвам наново коя звукова карта е моята защото незнайно защо ми откриваше три  ;D! Та и аз тъпках доста време с проблема дори мислех да пусна една тема с решението му,но ето че има вече къде!Стига толкова че се отплеснах.

Какво направих:
Пускам alsaconf и се unload-ват модулите които отговарят за звуковата карта.След това настройвам звуковата карта и си имам звук.Но не свършва дотук защото това трябва да се прави на всеки боот и е доста гадно.След като си имам вече звук пак пускам alsaconf и пак се unload-ват модулите които отговарят за звуковата карта НО вече има разлика в модулите които се unload-ват.

Код:
Преди
Unloading ALSA sound driver modules: snd-cmipci snd-pcm-oss
snd-mixer-oss snd-pcm snd-page-alloc snd-opl3-lib snd-hwdep snd-mpu401-uart snd-seq-dummy
snd-seq-oss snd-seq-midi snd-seq-midi-event snd-seq snd-timer snd-rawmidi snd-seq-device


След
Unloading ALSA sound driver modules: snd-cmipci snd-opl3-lib snd-hwdep
snd-mpu401-uart snd-seq-dummy snd-seq-oss snd-intel8x0 snd-seq-midi snd-ac97-codec snd-ac97-bus
snd-seq-midi-event snd-pcm-oss snd-mixer-oss snd-seq snd-rawmidi snd-seq-device snd-pcm snd-timer snd-page-alloc.

Както се вижда има разлика в unload-натите модули в случая
snd-intel8x0
snd-ac97-codec
snd-ac97-bus
се unload-ват като нямам звук, а като имам не се.Реших че тези ще са модулите които правят проблема.
Та въпроса беше как да ги спра да се зареждат с всеки боот и решението беше в  /etc/modprobe.d/blacklist. Описвам ги там и всичко след рестарта бе нормално!
Ето как се опиват:
blacklist snd-intel8x0
blacklist snd-ac97-codec
blacklist snd-ac97-bus

Успех!
« Последна редакция: Dec 23, 2008, 20:15 от completer »
Активен

I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!! :)

jark

  • Гост
Честита коледа на всички!


А относно проблемът .... и това не помогна. Описах ги както и кадето каза, но ... същата работа.
Активен

jark

  • Гост
Никой ли няма идея  ???
Активен

completer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 347
  • Distribution: Debian 6.0
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Пробвай с това
Код:
/sbin/MAKEDEV -d /etc/udev/devices/ sound

Линк към цялата тема:
http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=62433
Активен

I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!! :)

jark

  • Гост
Пробвай с това
Код:
/sbin/MAKEDEV -d /etc/udev/devices/ sound

Линк към цялата тема:
http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=62433

bash: /sbin/MAKEDEV: No such file or directory
Активен

completer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 347
  • Distribution: Debian 6.0
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Ами ако беше казал каква е дистрибуцията можеше и да не дам този линк той се отнася за Red Hat

Виж тук:
https://www.linuxquestions.org/questions/debian-26/problems-while-running-debian..power-applet-automatic-wireless-and-mute-on-boot-271182/
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=706160
Ако си на Дебиан!
Активен

I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!! :)

jark

  • Гост
Ми.... аз съм написал  ???

дистрибуцията е ArchLinux
Активен

jark

  • Гост
Реших проблемът  :D
Оказа се, че съм пропуснал една много съществена стъпка
........ след настройване на звука се дава "alsactl store", .... ама .... нъц ....
Да, това хубаво го прочетох и тук и в wiki.archlinux.org, както и в сумати други сайтове и форуми, но едно съществено нещо съм пропуснал да направя (прочета), та .. ето решението на проблемът от начало до край (ако се наложи на някой):

pacman -Sy alsa-lib alsa-utils
pacman -S alsa-oss
(ако са инсталирани преди това разбира се се пропускат ези стъпки)
alsamixer (нагалсяте си кое да бъде включено и на колко процента)
alsactl store
към daemons се добавя alsa във файлът /etc/rc.conf (това, което бях пропуснал)
.... и светва  :D
Активен