Автор Тема: кофти проблем с мрежата :(  (Прочетена 3036 пъти)

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
кофти проблем с мрежата :(
« -: Feb 08, 2010, 16:33 »
Здравейте,
проблема е следния: през определен период от време връзката до външни адреси се губи ( спира интернета ).Не е от ИСП-то на 100%.
Имам пинг до router-a ( FreeBSD 7.1 ), дори когато няма интернет от ПС от вътрешната мрежа.От router-a мога да пинг-вам външни адреси, през времето когато от вътрешно ПС не мога.
Интересно, че когато спре интернет-а ме дропи от SSH-a и при опит за повторна сесия ми отказва достъп до ssh-a.След като тръгне интернет-а се логвам без проблем ( все едно sshd не работи, въпреки че от рутера ме пуска с ssh localhost ).Спрях всичко излишно да не товари машината и в момента макс. се товари до 40% и то за секунди ( 2.3сек. ).
Интересното е, че през времето на нямане на интернет, от рутера НЕ пингвам вътрешно ПС от локалната мрежа, а от ПС-то пингвам рутера.Дойде ли интернета :) пинга се оправя.ПС-то от локалната мрежа пингва без проблем друго ПС както и рутера по всяко време.
Дано не е много объркано та да обобщя:

1) Няма интернет на ПС 192.168.1.2 ( от локална мрежа ). но 192.168.1.1 ( рутер ) има пинг до abv.bg.
2) 192.168.1.1 няма пинг до 192.168.1.2, но 1.2 има до 1.1, въпреки че рита от ssh и не дава да се логнеш докато не дойде интернета на 1.2
3) 192.168.1.2 има пинг до 192.168.1.3, както и 1.3 има до 192.168.1.1, но 1.1 няма пинг и до двете ПС-та.

П.С. Има ли някакъв начин да се направи мониторинг на пакетите ( нещо май беше tcpdupm... )
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

nikolaj_i

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Re: кофти проблем с мрежата :(
« Отговор #1 -: Feb 08, 2010, 17:01 »
Да tcpdump e. Например: tcpdump -i eth0 icmp  следиш пакетите на eth1 и то  само ping.
Активен

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: кофти проблем с мрежата :(
« Отговор #2 -: Feb 08, 2010, 17:18 »
Да tcpdump e. Например: tcpdump -i eth0 icmp  следиш пакетите на eth1 и то  само ping.

добре а някакъв друг тул с повече възможности... ?
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

Желязко Желязков

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Slackware,Maemo,Android,MacOSX
  • Window Manager: Kde,Gnome,FluxBox,E17,Lxde
    • Профил
    • WWW
Re: кофти проблем с мрежата :(
« Отговор #3 -: Feb 08, 2010, 19:56 »
Аз имах подобен проблем през определено време ми спираше нета но се оказа че е хардуерен смених лан картата и се оправи всичко. При теб може да е от другаде но все пак погледни dmesg и /var/log/syslog
Активен

Като член на "Интернет общество", аз съм подкрепа на организация, която смята, че Интернет е за всеки. Горещо препоръчваме да се присъедини към "Интернет общество", както и допринасят за изграждането на бъдещето на Интернет. https://portal.isoc.org/EBusiness/NewMemberStepOne.aspx?refid=xd1068226hf

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: кофти проблем с мрежата :(
« Отговор #4 -: Feb 08, 2010, 20:02 »
http://www.wireshark.org/

обаче си погледни и FW. Имам спомени, че съм виждал това при релоадване на правила.
Активен

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: кофти проблем с мрежата :(
« Отговор #5 -: Feb 09, 2010, 12:50 »
Аз имах подобен проблем през определено време ми спираше нета но се оказа че е хардуерен смених лан картата и се оправи всичко. При теб може да е от другаде но все пак погледни dmesg и /var/log/syslog

Ами там е работата, че те ланките са виртуални, а в логовете няма нищо съмнително.

http://www.wireshark.org/

обаче си погледни и FW. Имам спомени, че съм виждал това при релоадване на правила.

Да, имам я, пуснах я да следи в момента.Интересното е, че когато спре интернет-а се оказа, че само на лаптоп-а който е с виста не спира.И това примерно при 30-40 спирания, на лаптоп-а не спира никога.
Сега се опитах при спрял интернет, от рутер-а да пусна nmap да видя до кое ПС има пинг, и се оказа, че в момента в който пусна nmap да сканира, интернета идва веднага  ???
Сканирам с:

nmap -sP 192.168.1.1-255
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: кофти проблем с мрежата :(
« Отговор #6 -: Feb 09, 2010, 14:16 »
Имаш ли суич и ако имаш кажи какъв е.
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: кофти проблем с мрежата :(
« Отговор #7 -: Feb 09, 2010, 14:35 »
Смени лан картите и пробвай , може да ги смениш софтоерно да не мърдаш кабели. И тествай
Активен

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: кофти проблем с мрежата :(
« Отговор #8 -: Feb 09, 2010, 14:52 »
Още нещо се сетих.
Докато няма пинг на рутера до ПС-то изпълни следната команда (на рутера):
arp -an

и дай да видим какво ти изписва
Активен

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: кофти проблем с мрежата :(
« Отговор #9 -: Feb 09, 2010, 16:59 »
Имаш ли суич и ако имаш кажи какъв е.

Има да - NETGEAR, но го смених с друг и мрежата пак прави парчета.

Смени лан картите и пробвай , може да ги смениш софтоерно да не мърдаш кабели. И тествай

Машината е през VMWare :)

Още нещо се сетих.
Докато няма пинг на рутера до ПС-то изпълни следната команда (на рутера):
arp -an

и дай да видим какво ти изписва

Ами пусках, но няма как в момента да кажа какво точно беше.Ще гледам да запиша др. път
Интересно, че мисля проблема беше от кофти описан dhcp.Беше зададено да раздава IP-та от 192.168.1.255-255 :) и едното ПС си беше взело IP 192.168.1.255
Активен

Some Things Just Are The Way They Are