Автор Тема: FreeBSD on VirtualBox - video modes problem  (Прочетена 2672 пъти)

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
FreeBSD on VirtualBox - video modes problem
« -: Jan 27, 2010, 01:13 »
Здравейте,

Навлизам с плахи крачки в сферата на FreeBSD. Проблемът е следния: инсталирах си FreeBSD (7.2) във VirtualBox и всичко изглежда ок, но 80х25 режима (или какъвто е там по подразбиране) не ми е много удобен с оглед и на това, че ще има сериозно кодиране и дебъгване. До колкото рабрах правилния метод е да си прекомпилирам ядрото с подръжка за VESA и SC_PIXEL_MODE, инсталирах го, добавих vesa_load="YES" в loader.conf и вече vidcontrol -i mode ми показва доста възможности, но при опит да избера някоя, например vidcontrol MODE_144, ми дава резултат Not supported by device или нещо подобно. От това, което намерих в Google, най-вероятно е VirtaulBox issue със съпорта на BIOS/VESA или нещо подобно. За съжаление, обаче, решение така и не намерих. Та мисълта ми е - възможно ли е да заобиколя проблема някак си? Питам в случай, че някой се е сблъскал и разкопал, ако не знаете аз ще си продължа проучването. Благодаря предварително!

ПП: За момента се закачам с SSH, което изглежда просто и елегантно решение, но все пак проблема малко ме тормози :) . Мисля да пробвам и с qemu как ще се справи и ще публикувам резултати ако се интересувате :)

Поздрави,
Ицо
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: FreeBSD on VirtualBox - video modes problem
« Отговор #1 -: Jan 27, 2010, 01:57 »
Правилно си добавил vesa, но това не е достатъчно, тъй като хардуерът, който VirtualBox предоставя на виртуалната машина, е доста различен от реален такъв. Нужни са ти виртуалните добавки (guest additions). Можеш да ги инсталираш от менюто Устройства при включена виртуална машина - това ще монтира изображение с виртуалните добавки, откъдето трябва да изпълниш инсталатора конзолно.
Другият метод за инсталирането им е от портовата система
Код
GeSHi (Bash):
  1. portsnap fetch update
  2. cd /usr/ports/emulators/virtualbox-ose-additions && make install clean
Не забравяй да добавиш накрая такъв ред в /etc/rc.conf
Цитат
vboxguest_enable="YES"
Ако в последствие решиш да използваш и Х в тази инсталация, задай в xorg.conf за драйвер да бъде vboxvideo.
Надявам се с това да си решиш проблема. Аз не съм имал спънки досега. Пиши какво е станало ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: FreeBSD on VirtualBox - video modes problem
« Отговор #2 -: Jan 27, 2010, 02:33 »
Супер, утре ще кажа какъв е резултата. Благодаря много за помощта!!!

Поздрави,
Ицо
Активен

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: FreeBSD on VirtualBox - video modes problem
« Отговор #3 -: Jan 27, 2010, 15:07 »
В анонса на 8.0 е споменато, че работи много по-добре с виртуални машини.

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: FreeBSD on VirtualBox - video modes problem
« Отговор #4 -: Jan 31, 2010, 13:09 »
Опа, съжалявам за забавения отговор, но това си бяха последните дни на сесията (надявам се да са били последните, още чакам резултати).

Изпълних всичко, компилирах guest additions от ports, понеже в iso-то нямаше версия за FreeBSD. Добавих реда в rc.conf, но без особен резултат, даже без никакъв - съобщението си остава. Нямах време да доразследвам нещата, но:
1) Забелязах, че версията на Guest Addtion е 3.1.5хх, а VirtualBox-a e 3.1.2 (дали е възможно това да е проблема или няма кой знае какво значение)
2) Оказа се, че ще ползваме 8.0, а не 7.2, надявам се там нещата да потръгнат по-добре от воле :)
3) Много е вероятно, но все още не е сигурно софтуера да не е VirtualBox, a VMWare ESXi (или нещо, звучащо горе долу така)

Ще пиша ако има резултати, струва ми се, че темата може да е полезна и на някой друг в бъдеще :)
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
problem s Video Shuttle 2
Настройка на хардуер
valyo_bg 1 3474 Последна публикация Jul 03, 2002, 11:15
от rockandvaso
Video problem with debian
Настройка на хардуер
Martin_95 7 3401 Последна публикация Jul 11, 2003, 12:48
от
Video adapter problem
Настройка на хардуер
Acidtrance 3 3078 Последна публикация Aug 19, 2003, 21:37
от alabal
Virtualbox problem
Настройка на програми
dvbb 0 2355 Последна публикация Mar 24, 2008, 22:48
от dvbb
Virtualbox webmin module не работи на FreeBSD
Настройки на софтуер
HQ 12 5623 Последна публикация Aug 08, 2014, 15:18
от edmon