Автор Тема: ГДБОП удари chitanka.info  (Прочетена 25772 пъти)

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #30 -: Jun 25, 2010, 15:11 »
Според Веселин Тодоров (председател на УС на Асоциация "Българска книга") всички библиотеки са незаконни - включително и националната библиотека "Св. Кирил и Методий", защото не плащат авторски права за това, че разрешават на читателите да ги четат безплатно!!! Очаквайте скоро ГДБОП да нападне и хартиените библиотеки и да гори книги. Защото според закона за авторското право предметът на престъплението се отнема и унищожава, а единственият практичен начин за сигурно унищожение на книгата - това е изгарянето!

Цитат
Водещата: Библиотеките не плащат авторски права, нали така?

Цитат
Веселин Тодоров: Това също е незаконно. Има европейска директива и те трябва да плащат. Това се нарича public landing rights. Библиотеките трябва да плащат такса за това, че дават безплатно книгите и това е европейско законодателство, но тъй като ние сме добри хора (българските издатели, не европейските), ние сме отстъпили. В Белгия се събират десетина милиона.

Източник: БНТ: За войната с виртуалните библиотеки (видео)

Ето цитат от закона, според който книгите в библиотеките се унищожават (защото те са "предметът на нарушението"):

Цитат
предметът на нарушението, независимо чия собственост е, се отнема в полза на държавата и се предава за унищожаване на органите на Министерството на вътрешните работи;

Това много ми напомня на 451 градуса по Фаренхайт - там пожарникарите се занимават с изгаряне на книги вместо с гасене на пожари.

Цитат
Романът описва тоталитарно общество, което насърчава масовата култура и потребителското мислене, а книгите са забранени и подлежат на изгаряне. Малката опозиционна група на хората-книги се е заела да спаси духовното богатство, като всеки член научава наизуст някоя книга, за да я направи достъпна за следващите поколения.
Активен

ismailov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 465
  • Distribution: ubuntu,mint,xubuntu
  • Window Manager: Xfce,lxde,cinamon,Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #31 -: Jun 25, 2010, 16:30 »
ами то по този начин трябва да бъдат изгорени всички книги във всички библиотеки по целия свят и библиотеки да няма
според нашият закон
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #32 -: Jun 26, 2010, 14:36 »
Подадох жалба до омбудсмана на България през формуляра за подаване на жалба онлайн: http://www.ombudsman.bg/form

Някой друг пращал ли е?
Активен

ismailov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 465
  • Distribution: ubuntu,mint,xubuntu
  • Window Manager: Xfce,lxde,cinamon,Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #33 -: Jun 26, 2010, 15:48 »
http://nenovinite.com/news.php?action=view&ID=712

Четенето уврежда очите... ц ц ц ц
:D :D :D
[/quote
е аз за това си четв всички книги в електронен варянт със екранен четец и нямам такива проблеми :)
рофл рофл
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #35 -: Jun 26, 2010, 23:11 »
Само на мен ли са спрели достъпа до Интернет в чужбина или от ГДБОП са решили, че достъпа до Интернет е пиратство и са резнали връзките с чужбина?

Доставчикът ми е Интербилд: http://www.interbild.net

P.S. Получих отговор от тях, че нещо било паднало в София (добре, че имам и акаунт в българска поща). Обаче не уточняват какво точно е паднало. Може би Явор Колев се е опитал да сваля някой друг сървър от някой покрив и е паднал от там :)

« Последна редакция: Jun 26, 2010, 23:20 от vstoykov »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #36 -: Jun 27, 2010, 00:53 »
Това е доста забавно - плащаш авторски права а пък примерно авторът е починал преди половин век. Това не са авторски права или поне изразът не е много коректен. Примерно нали ИК Труп държат авторските права над разни произведения на Йовков. Интересно ми е и от кого са ги купили, предполагам от наследниците му. Добре де, нали има данък наследство примерно, как го формират за авторските права? Кой по-точно и как ги оценява тези неща? И след като са ги продали, това вече трябва да се нарича "издателски права". Ебати, аз ако бях издателство, щях да се срамувам да наричам подобно нещо "авторски права". Все едно моето издателство е автора. Луда работа.

Въобще не се бъзикам - щом като на литературата трябва да се гледа като на commodity, аз като гражданин на тая държава се чуствам ощетен ако наследниците не са си платили данъка наследство. Все пак държавата нещо изнемогва за пари и очевидно данъците ни не стигат да хрантутим мангали, да осигуряваме скапано медицинско обслужване на народа, да плащаме социални помощи и да возим безплатно гратисчии-селяндури в скапаните вагони на БДЖ. Данъкът поне малко ще помогне в тази скапана ситуация.

А тия тъпаци от ИК Труд да не реват толкова по библиотеките, а да спрат да продават книги отпечатани върху рециклирана кенефна хартия, с корици нарисувани от корифеи на соц-абстрактното изкуство и да спрат да издават само глупости за предсказания на Ванга, псевдоистория, конспирационни теории и мутренски тъпизми, на такива безумни за качеството на продукта цени. Тогава ще им тръгне бизнеса.

П.П и друго добро нещо което могат да направят е да осъдят БСП понеже угоените комунета нали се барат за столетница. 45 години издават тези книги все едно притежават правата им. Това са милиони, ако не направо милиарди пропуснати ползи.
« Последна редакция: Jun 27, 2010, 01:09 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #37 -: Jun 27, 2010, 01:36 »
Всъщност авторското право не е едно, има най-различни авторски права, неимуществени и имуществени. Това, което са продали наследниците на Йовков (или който там е бил бившия притежател) предполагам е някакво право за разпространение (което е вид авторско право, но може да се преотстъпва). Както и да е, Йовков е починал преди повече от 70 години, така че произведенията му вече трябва да са public domain.
Относно това, че библиотеките не плащат за това, че читателите четат произведенията - в закона пише, че библиотеките не заплащат възнаграждение на автора (или този, който държи правото за получаване на възнаграждение при отдаване в заем или под наем) за това, че дават в заем/под наем произведения. Или поне аз така прочетох...
Активен

danaildr

  • Гост
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #38 -: Jun 27, 2010, 11:33 »
Ама то въобще не става въпрос за авторски права според мен. Това си е ползване на службите за разбиване на конкуренцията. Защото vstoykov е прав, в 21 век книгоиздателите стават излишни в отношенията автор-читател. Те виждат в лицето на Читанка най-големия си конкурент. Мислят, че като разбият Читанка хората ще си кажат "Аууу ама аз съм нарушавал закона, я дай да ида да си купя 4-5 хиляди книги. То единствения законен начин да прочетем една книга е като я купим от издателството. Кои сме ние да си мислим, че без тях не може. Та те са като църквата, само там Бог чува молитвите ни."
Активен

tyuio

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #39 -: Jun 27, 2010, 15:51 »
Кой ще подкрепи разпращането на хартиени писма и раздаването на брошури?
Бих те подкрепил с какво ли не. Само жалба до боклуци няма да пращам. На който не му е ясно че този е никой като личност - не като длъжност си е негов проблем.
Бих дошъл и на протест, в София с няколко хора.
Помня как няколко стотици хиляди подписа отидоха в небитието срещу затварянето на АЕЦ. Обаче ония там горе хич не обичат да има тълпа на белия паваж. Особено четяща тълпа, аз самия никога не съм ползвал читанка понеже не мога да стоя да чета 5-6 часа пред монитора книга и си купувам или взимам от библиотека. Обаче това което се случва е кощунствено, просто е в разрез с всички в което вярвам.
« Последна редакция: Jun 27, 2010, 15:55 от tyuio »
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #40 -: Jun 27, 2010, 16:52 »
Цитат
По какви въпроси омбудсманът не може да се намеси?
Омбудсманът не разглежда жалби и сигнали, които се отнасят до:

- осъществяването на правораздаване от съдебната власт – съд, прокуратура и следствие, когато има влязло в сила съдебно решение, акт на прокуратурата или следствието; или пък по съществото на висящи съдебни или досъдебни производства;


Това подсказва какъв ще бъде отговора.
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #41 -: Jun 27, 2010, 22:57 »
По-горе не пише нищо за ГДБОП. Значи може и да направи нещо.

Друг начин да се променят законите освен да се убедят народните представители или Министерския съвет не ми е известен (революцията не я броя като вариант).

Цитат
Законодателният процес в Народното събрание се осъществява въз основа на Конституцията и на приет от него правилник. Право да внасят законопроекти имат народните представители и Министерския съвет. Това право се нарича право на законодателна инициатива.

Законопроектите се внасят заедно с мотиви към тях, в които вносителят дава становище по очакваните последици от прилагането на проектозакона, включително финансови. В мотивите на законопроектите, които са свързани с членството на Република България в Европейския съюз, се посочва конкретна част от правото на Европейския съюз, която налага съответното регулиране.

http://www.parliament.bg/?page=app&lng=bg&aid=2
Активен

edmon

  • Гост
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #42 -: Jun 28, 2010, 00:20 »
Винаги съм знаел, че не българите са "мърша", а управниците ни са гнилоч!
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #43 -: Jun 28, 2010, 00:52 »
По-горе не пише нищо за ГДБОП. Значи може и да направи нещо.

ГДБОП са структура към МВР.
Те получават сигнал, завеждат дознание /т.е. водят следствие/, после, при наличието на достатъчно доказателства за извършено престъпление се завежда досъдебно производство... и така.
Активен

tyuio

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: ГДБОП удари chitanka.info
« Отговор #44 -: Jun 28, 2010, 09:26 »
Винаги съм знаел, че не българите са "мърша", а управниците ни са гнилоч!
Иска ти се! Едното е еманация на другото. Да не ги внасяме от Китай тези?
Активен