Автор Тема: Ubuntu 10.04 Проблем със екстракт в /usr/src  (Прочетена 1416 пъти)

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Здравейте на всички , съжелявам ако има и друга такава тема но аз лично неможах да намеря с търсачката. Използвам линукс от почти половин година (или по-точно го имам на пц ) , но рядко го използвам (незнам и аз защо - до сега ) . Ще ви кажа за какво става въпрос компютъра ми е много стар от 2003г. и е доста салбичък и реших да премина към Линукс защото е по лек и удобен , но и той също забиваше на моменти и се отказах да го ползвам , но сега твърдо съм решен да премина изцяло към линукс. Порових се в нета и открих че бързодеиствието се подобрява ако кернъл ядрото бъде компилирано реших да го компилирам видях как става и на ми се стори нищо сложно изтеглих си ядро от кернел.орг ядрото е 2.6.34 и когато се опитах да го екстрактна в /usr/src ми дава следната грешка : You don't have the right permission to extract archives in the folder "file://usr/src".
Моля , да ми кажете защо се получава това и как мога да го оправя логнат съм като root , но не ми дава да екстрактвам в тази папка

Благодаря предварително , извинявам се ако някъде има правописни грешки , но го нащраках текста много на бързо
Активен

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
Re: Ubuntu 10.04 Проблем със екстракт в /usr/src
« Отговор #1 -: Jun 26, 2010, 15:46 »
 С какво точно екстрактваш ядрото ? С каква команда ?
 Дай също и резултата от:
 ls -l /usr/src
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Ubuntu 10.04 Проблем със екстракт в /usr/src
« Отговор #2 -: Jun 26, 2010, 15:47 »
Ами проблема е точно в това, че явно не си root. При убунту като root се логваш като напишеш първо sudo passwd и си въведеш парола за root акаунта и след това напишеш в конзолата su.
Щом си начинаещ нямам представа до колко ще успееш да си конфигурираш правилно ядрото но ти си решаваш ( внимавай в настройките на файловата система и я сложи buildin а не като модул, всъщност може и да се запознаеш с какво е initrd ). Друго нещо което мога да те посъветвам е да си компилираш ядрото по така наречения debian way в смисъл да го направиш като пакет за дебиан и да го следиш с пакетната система ( нямам представа точно как става при Дебиан просто не го ползвам).
И последно да ти кажа не учакваш чудеса от Линукс, като ти е стара машината най-вероятно няма да усетиш много голяма разлика.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Re: Ubuntu 10.04 Проблем със екстракт в /usr/src
« Отговор #3 -: Jun 26, 2010, 15:52 »
Знака "#" е че си root
Иначе ползваш  "sudo"
# cd /usr/src/
#wget  http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/linux-2.6.34.tar.bz2
#tar -xvf linux-2.6.34.tar.bz2
.................
« Последна редакция: Jun 26, 2010, 15:58 от ivo1204 »
Активен

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Ubuntu 10.04 Проблем със екстракт в /usr/src
« Отговор #4 -: Jun 26, 2010, 19:50 »
Благодаря за съветите , но грешката е била в мен явно защото се опитвам да разаривирам чрез архив мениджера , по конзолен път се получи сега ще видя какво ще сътворя с компилацията или ще преинсталирам ако сгафа нещо  [_]3
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Ubuntu 10.04 Проблем със екстракт в /usr/src
« Отговор #5 -: Jun 27, 2010, 03:11 »
АКО си начинаещ те съветвам да стоиш по-далеч от компилиране на ядра защото следващата тема ще бъде "тук нещо стана".

Всички модерни дистрибуции идват нагласени и ако компилираш нещо БЕЗ съответната поддръжка ще си докараш големи ядове.

За стар компютър тук е дискутирано предостатъчно какви дистрибуции да използваш - моля ползвай търсачката.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Ubuntu 10.04 Проблем със екстракт в /usr/src
« Отговор #6 -: Jun 27, 2010, 14:37 »
n00b в отговор ще кажа , че знам какви са рисковете и ако объркам нещо - ще преинсталирам какво толкова - знам кой дистрибуции са за по-стари и слаби компютри но тази искам да си използвам - не че върви адски бавно или нещо - просто искам да е малко по бърза апак и все някога ще се наложи да го направя това по една или друга причина , защо да не добия малко опит преди това ? И в своя защита да кажа , че го компилирах и всичко си е ОК. В крайна сметка неволята учи - сещаш ли се и пак благодаря на всички за съветите и полоща включително и на теб , темата мисля , че е изчерпана вече ако не е полезна и на някой друг може да бъде заключена или изтрита и отново благодаря за помоща :)
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Ubuntu 10.04 Проблем със екстракт в /usr/src
« Отговор #7 -: Jun 28, 2010, 20:00 »
Излишен опит наистина не е никак зле.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 7721 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Раздавам Дискове на UBUNTU
Живота, вселената и някакви други глупости
IvanST 31 12040 Последна публикация Jan 25, 2005, 16:16
от Joro
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7498 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21104 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7895 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu