Автор Тема: Въпрос за Матлаб  (Прочетена 1911 пъти)

NikolaiTalev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 307
  • Distribution: Debian Wheezy
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Въпрос за Матлаб
« -: Oct 15, 2010, 19:07 »
Здравейте може да ви се стори тъпичък въпроса, но ме интересува мога ли да инсталирам Matlab на Федора13  доколкото прочетох от тук става за RedHat от 5 нагоре. И нали федората е редхат базирана дали ще се получи  ???
Също така ако знаете някоя друга подобна програма може да я споделите
трябва ми за интегрално и  диференциално смятане  :)

Благодаря на включилите се!
Активен

Веднъж Linux, цял живот Linux.

http://blog.nk-support.eu/

Zeroadhesion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #1 -: Oct 15, 2010, 19:18 »
Може и още как. Има Matlab native версия за Linux.
Активен

Astor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 332
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #2 -: Oct 15, 2010, 23:09 »
здравей, аз имах следния http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=36337.msg184511#msg184511 , който така и не орапвих, но дано при теб не се получи, а и става дума за друга дистрибуция при теб.
Успех!
Активен

Няма начин, да няма начин!

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #3 -: Oct 15, 2010, 23:51 »
Здравей,

накратко - All you need is love ... tough love ... a.k.a. JRE ;) Инсталирал съм Matlab няколко пъти на различни системи без никакви проблеми. Ако има нещо - пиши. Имам, обаче, друг въпрос - защо не пробваш octave? Щях да бъда много благодарен ако някой ме беше светнал за това преди да се изнижат годинките в МЕИ :) Оctave всъщност е почти пълен заместител на Matlab, дори UI са му докарали. Не знам как е положението със Simulink разните други там изгъзици, но ако ти трябва за университетски дела на 90% ще ти свърши работа!

Успех
Ицо
Активен

NikolaiTalev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 307
  • Distribution: Debian Wheezy
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #4 -: Oct 15, 2010, 23:58 »
Мерси за отговора ,може би едновременно с поста ти ми вървеше и инсталацията на Oktave  ;) Реших да я пробвам,но още след завършването на инсталацията ми я зарежда само в конзола ,не знам как да я подкарам графично.
Аз не държа да е Matlap, нея я имах преди като бях с Винбоза и съм я ползвал малко.
Активен

Веднъж Linux, цял живот Linux.

http://blog.nk-support.eu/

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #5 -: Oct 16, 2010, 11:20 »
Хах, и аз се гледах като индианец в телефонна кабинка пъровоначално, графичният интерфейст, за който ти говоря е QtOctave. Като го пуснеш ще имаш усещането, че си в Матлаб. Между другото аз бих ти препоръчал да си ги имаш и двете, но да ползваш Матлаб само когато Octave не ти върши работа ;)
Активен

Astor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 332
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #6 -: Oct 16, 2010, 11:49 »
@hyankov Octave същия скриптов език ли ползва като този в матлаб?
Активен

Няма начин, да няма начин!

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #7 -: Oct 16, 2010, 12:57 »
Доколкото съм запознат, а това не е много (ако някой е по-наясно нека сподели), езикът като синтаксис е същият. Интерпретаторът е създаден на принципа на черната кутия. Краткият отговор е - да, езикът е същият. Ако имаш някой m-файл, който работи под Matlab, не би трябвало нещо да те спре да го подкараш под Octave. Ние във втори курс позлвахме уж някакви библиотеки, които били много специфични, всъщност това което ни пробутваха бяха функциики, които асистентите са направили за наше удобство, но те пак се свеждат до синтаксиса на Matlab, респективно Octave ;)

//offtopic На мен самият ми предстоят още два семестъра да го ръчкам,  така че ако попадна на нещо интересно ще знам да го споделя и тук. Виждам, че има интерес :)
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #8 -: Oct 16, 2010, 18:44 »
Оу спасихте ми кожицата и ние захапахме матлаба, изкопах една версия 7, но е безумно бавна, грозна и джавата редовно плюеше разни грешки, октавата е страшна алтернатива и засега се очертава да ми върши идеална работа...  [_]3
Активен

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #9 -: Oct 18, 2010, 19:35 »
// offtopic

Аз никога не съм имал проблеми и винаги съм харесвал Matlab като продукт. С Java-та имаме малко обща история, а чувствата ми са силно смесени, но клонят повече към положителни (сигурно затова досега не съм изпитвал гнева на Java.*.exception). Радвам се, че сме помогнали :)
Активен

makkasi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
  • Distribution: Кубунту 10.04
  • Window Manager: КДЕ
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #10 -: Oct 20, 2010, 10:09 »
И аз се нях пробвал да инсталирам MATLAB преди време и успях донякъде. Без обаче да подкарам жизнено необходимия Simulink. Иначе не знам защо ми се върти из главата версия R14 може би това беше. Може да е била и на AutoCad за линукс. Сега си карам с виртуалната машина, но наистина е отвратително бавно. Заместител на Simulink изглежда няма  :)
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #11 -: Oct 20, 2010, 11:03 »
Заместител на Simulink изглежда няма  :)

Пробвай http://www.scicos.org/ по форумите го хвалят можело и С код да приема...

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=625939 така се пуска Simulink 6
« Последна редакция: Oct 20, 2010, 11:19 от bvbfan »
Активен

makkasi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
  • Distribution: Кубунту 10.04
  • Window Manager: КДЕ
    • Профил
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #12 -: Oct 20, 2010, 22:44 »
тоя втория линк го имам от доста време, бях го пробвал естествено и понеже се възроди в мен отново манията да подкарам матлаба го свалям тъкмо и ще го пробвам наново. Дано стане. Благодаря и за scicos и той се сваля  ;D
Активен

NikolaiTalev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 307
  • Distribution: Debian Wheezy
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за Матлаб
« Отговор #13 -: Oct 22, 2010, 11:16 »
Здравей,

накратко - All you need is love ... tough love ... a.k.a. JRE ;) Инсталирал съм Matlab няколко пъти на различни системи без никакви проблеми. Ако има нещо - пиши. Имам, обаче, друг въпрос - защо не пробваш octave? Щях да бъда много благодарен ако някой ме беше светнал за това преди да се изнижат годинките в МЕИ :) Оctave всъщност е почти пълен заместител на Matlab, дори UI са му докарали. Не знам как е положението със Simulink разните други там изгъзици, но ако ти трябва за университетски дела на 90% ще ти свърши работа!

Успех
Ицо

Няколко дена се опитвам да разуча тая програма (QtOctave) но не успявам  >:( MatLab май е по интуитивен
Активен

Веднъж Linux, цял живот Linux.

http://blog.nk-support.eu/