Автор Тема: Linksys WRT54GL v1.1 и скоростите по кабел и радио  (Прочетена 9408 пъти)

pastora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: GNOME
  • С нами Бог!
    • Профил
Здравейте!

Нека започна с малко предистория. Аз съм от малък град и при нас високите интернет скорости са голяма рядкост. До преди няколко дни имах доставчик, който ми предоставяше 12 "мегавата" ;) (мегабита) интернет. От понеделник имам нов доставчик и той ми подава интернет на 50 мегабита. И тук ми се появи проблема.  >:(

От 3-4 години си ползвам едно рутерче (Linksys WRT54GL префлашнато с DD-WRT v.24 mini) и всичко си беше ОК на старата скорост, но на новата нещо не смогва. По кабел от него успявам да достигна 40 мегабита, а по радиото - не повече от 20 мегабита. Ако обаче прескоча рутера и забия директно кабела на доставчика в лаптопа безпроблемно достигам уговорените 50 мегабита.

Затова и главният заподозрян за проблема е рутера.

Не съм някакъв голям специалист в мрежовите устройства - сам съм си го префлашнал, сам съм си го настройвал, но до тук са ми уменията. По принцип почти всички настройки са му дефолтните за този фърмуер. Задал съм само име на Wi-Fi мрежата, да е скрита мрежата, да е само тип "G", парола за достъп до мрежата (WPA2 Psk с AES), да филтрира по МАС адрес (да допуска само двата въведени МАС-адреса на двата ми лаптопа). Другото, което съм пипал в настройките на рутера е да не допуска достъп до менюто с настройки през радиовръзка.

Питането ми е:
Имате ли наблюдения за този рутер (знам, че по принцип модела е много разпространен и предпочитан като "стабилен" - по тези причини и аз го закупих точно него навремето, а също така очаквам, че в градове като София, Пловдив, Варна, Бургас отдавна имате скорости равни или по-високи от споменатите от мен) - дали е нормално да има такова снижаване на скоростта?
Има ли начин да се избегне това?
Ако има - то как?

Благодаря на всички, които ще се отзоват на проблема ми! :)
Активен

...Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О, неразумни и юроде!...

Случайно да ви звучи актуално?

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Не вярвам да е от dd-wrt. Поне при мен на няколко d-link-а се държи даже малко по-добре от оригиналната им ОС. Виж тук повече инфо за това какво можеш да очакваш от машината си:

http://www.smallnetbuilder.com/lanwan/router-charts/bar
Активен

stealth01

  • Гост
с подобен linksys правя 2-2.5MB/s през wireless-а, което е около 20mbps.
филтриране по MAC, без криптиране.
Активен

pastora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: GNOME
  • С нами Бог!
    • Профил
@plamen_f
И аз си мисля, че не е от фърмуера. Префлашнах го и с оригиналния му фърмуер за модела (взех го от сайта на Linksys), но резултатът пак беше същия.  :(
Затова и си върнах DD-WRT-то.

Почвам да си мисля, че това са му възможностите на рутера, но все ми се иска някой, дето има такъв да каже нещо.

Относно линка, отворих го и се поогледах, но тъй като не знам английски, не схванах много. Разбрах само, че машинката ми е дооооста близо до дъното...

@stealth01
Значи и при теб е така...
А по кабел би ли могъл да ми кажеш колко ти подава?
И ако не е проблем да споменеш входящата ти скорост каква е.
Активен

...Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О, неразумни и юроде!...

Случайно да ви звучи актуално?

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Напълно нормално.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Имам същия рутер и същия проблем. При мен е по-осезателно защото съм и на gigabit ethernet.

Решението е 802.11n
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ами толкоз му е хала хардуерно на тоя рутер. То дори и да се ВЪРЖЕ с клиента максимално на 54 Mbps, трафика ще е осезаемо по-малко през wireless модула. По-добре е да се подмени с по-нов модел (който ще ТЪРКАЛЯ 50-те мегабита на антените), а този стария да отиде на друга по-бавничка мрежа, където ще се справя с по-малките скорости. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
На мен малко ми се вижда по кабел да прекарва само 40 мбита. Ако имаш втори комп, закачи го на wan порта на рутера, а лаптопа пак с кабел на някой от лан-овете и виж каква скорост ще постигнеш при прехвърляне.
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
няма да има разлика или поне ще е минимална - толкова му дават по тестове.

Пробвай де  и кажи после тук как е....
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Аз съм стигал с един стар D-LINK максимум до 70 Mbps на LAN-а. Е, изкарах му душата, ама повече не можа да направи. Локално, на 100 Mb мрежа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Зависи колко стар е как се държи cpu. На 301 мисля можеше да се клоква малко ~10-15%, ама файда голяма няма - само грее повече.

Преди 2 години точно по по-горе посочения сайт си избирах един "N" пак на DLINK като държах повече на WN2LAN. Там го писаха около 80 - толкова си ги държи и в момента.
Активен

pastora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: GNOME
  • С нами Бог!
    • Профил
Благодаря на отзовалите се!  :)
Явно това са му възможностите на рутерчето ми.
За мен е важна максималната възможна скорост по радиото, тъй като целта е да избегна размотаването на разни кабели из къщата, още повече, че нямам настолна машина, а се размяткват само разни лаптопи из къщи.
Явно ще се наложи да се примиря със ситуацията, щом това му е максимума на рутерчето.
Изглежда, че трябва да мисля вече за подмяна на железарията, но пусто като все не стигат парите...  :(
А и вградените Wi-Fi карти на лаптопите ми са B/G и нямат N, което означава, че и за тях пари трябва да се харчат.
То сега направо се променя насоката на темата, но - вие какви модели ползвате? Какви скорости постигате през тях по радиото?
Активен

...Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О, неразумни и юроде!...

Случайно да ви звучи актуално?

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Бих те посъветвал да включиш енкрипцията на wpa psk aes по-леко идва от wpa2 пък си е достатъчно сигурна връзката. За рутера има голямо значение как доставчика си е организирал мрежата, ако вземаш по някакъв ВПН pppoe или pptp имай предвид, че дооста товарят рутерчето и ще ти е по-ниска скоростта. Това просто като информация, понеже не зная колко трафик можеш да прекараш през него, щом по тестове го дават толкова, може и това да му е максимума. Ако теглиш торенти, ограничи си връзките до 100 примерно, може да има ефект.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
@pastora

Не се кахъри толкова. Доста рутери са минали през ръцете ми. Щом е B/G в съвременната ситуация не търси повече от 20-25 mbps реално при G. И ефира е пренаселен, и картите не дават повече, лаптопите пък антените им са все някъде около дисплея и е много важно как ще го завъртиш спрямо антената на рутера .... Абе 1001 причини реалността да е доста далече от лабораторните показатели.
Сега, малко (ама наистина малко) по-друго е когато си с карта с външна антена. Там може да има леко подобрение. Ако има някой смята, че греша - нека да си изкаже мнението.
Активен

dakev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Distribution: OpenBSD, FreeBSD, NetBSD
    • Профил
    • WWW
Преди време ползвах такъв рутер, за кратко с DD-WRT, с него дори и по кабел съм имал проблеми, идваше му множко на 200 мегахерцовия му процесор, след което го замених с домат който бе осезателно по лек.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Wireless router w access point linksys wrt54gl
Идеи и мнения
divak 2 4609 Последна публикация Sep 01, 2006, 20:45
от divak
Linksys wrt54gl + dd-wrt може ли да се сложи iptra
Настройка на хардуер
polkpo 4 4527 Последна публикация Feb 03, 2007, 23:57
от sharan4o
Wrt54gl
Настройка на хардуер
Krlozanov 3 3101 Последна публикация Mar 07, 2007, 21:49
от alex_c
Друг проблем с wrt54gl
Настройка на хардуер
Krlozanov 3 2817 Последна публикация Mar 09, 2007, 12:59
от sharan4o
Продавам рутер Linksys WRT54GL v.1.1 и TP-Link TL-WN551G
Предлагане
raymen 0 3529 Последна публикация Feb 21, 2012, 19:40
от raymen