Автор Тема: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.  (Прочетена 6323 пъти)

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Здравейте, Имам хард 500 гб разделен на 50 където има Вин7, и 450 дял който ползвам като архив. Реших от тези 450 да заделя 50 за Линукс и за целта  инсталнах Партишън Маджик 8. След инсталацията ми даде някакви грешки,че не потдържа Вин 7 и спрях до тук. Обаче, целия дял  450 ГБ ми изчезна, единствено го виждам  на Компютър Мениджмънт като неразпознат дял. Оказа се ,че е станал от NTFS в QNX . Много ми е важно да си копирам едни неща от там, а не мога да го отворя с нищо. Като четох из интернет се оказа ,че е някаква Уникс файлова система. С какво мога да го отворя, или обърна отново в НТФС?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #1 -: Oct 24, 2011, 14:46 »
1. не бързай да правиш каквото и да е :)
2. изчакай да се появят няколко мнения
3. аз бих заредил едно RescueCD или живо дистро и да стартирам fdisk -l, (това е малка буква L) и да публикувам резултата тук.
Успех!
4. После, пак със същата програма, евентуално, да сменя типа на дяла.
« Последна редакция: Oct 24, 2011, 14:56 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #2 -: Oct 24, 2011, 21:22 »
пробвах с ЛайфСД на Убунту и нищо , и линукса не го разпознава.  В Компютър Мениджмънт, не ми дава нищо освен формат.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #3 -: Oct 24, 2011, 22:15 »
Пусни едно live cd на убунту и инсталирай testdisk ( става с командата apt-get install testdisk) после от терминала го пусни и опитай да оправиш нещата с него.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #4 -: Oct 24, 2011, 22:22 »
... и линукса не го разпознава...
По това, което правиш и пишеш, стигам до извода, че нямаш важни данни в този дял.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #5 -: Oct 25, 2011, 00:07 »
Инсталирах EASEUS Partition Master 9.0.0 Server Edition и отново ми казва, че дяла е неразпознат(неформатиран) . Опитах се да му задам буква с цел да се появи, но ми дава грешка. Винаги мога да го форматирам и да ми се появи, но идеята е да спася информацията която е на него. За това не знам ако инсталирам тестдиск от Убунту, дали няма да зартия нещо от него а и не съм много навътре с линукса.
прикачам скреен на грешката която ми дава Вин7-цата.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #6 -: Oct 25, 2011, 00:09 »
Пусни едно live cd на убунту и инсталирай testdisk ( става с командата apt-get install testdisk) после от терминала го пусни и опитай да оправиш нещата с него.

@borovaka това вече ще ти стане като патент :D :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #7 -: Oct 25, 2011, 00:10 »
Ти вече си го затрил. Или по-точно си осрал файловата система. Тестдиск точно това прави гледа как е била преди промениете и се мъчи да я възстанови. Пускай го смело и кажи какво е станало. Елементарно се работи с него.
//off @b2l хаха нали работи ;) виж как оправя прецакани windows-и
Междодругото оня пич с лаптопа много тъжно гледаше като му прецака дяла хаха
« Последна редакция: Oct 25, 2011, 00:12 от borovaka »
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #8 -: Oct 25, 2011, 00:16 »
ок, ще пробвам и дано спася поне нещо.  ???
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #9 -: Oct 25, 2011, 00:18 »
То ако стане всичко ще си е там. Ако се наложи да спасяваш ... форматираш го правиш дял и пускаш някаква програма за възстановяване ама трябва да хвърляш данните на друг хард, да не вземеш на същия дял да възстановяваш :) Със testdisk върви една програмка photorec която ще ти свърши работа иначе под windows съм ползвал ZAR ( мисля, че така беше) която се справяше много добре.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #10 -: Oct 25, 2011, 08:44 »
Нищо не можах да направя. Първо не ми даваше да стартирам get-apt install понеже не съм руут. Зададох парола за руут и уж ми разреши, ама не намира този пакет тестдиск. Не знам ако затрия Вин-а и на неговия дял кача Убунту, дали ще тръгнат нещата??  :-[
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #11 -: Oct 25, 2011, 09:20 »
//off
@borovaka че и след това, защото аз по едно време се отказах ама другите продължиха да му скапват уиндоуските дялове :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #12 -: Oct 25, 2011, 10:31 »
al_5, за какво ти е трябвало още в началото да инсталираш Partition Magic и с него да делиш парче от вече направен дял ? Самия Win7 (изобщо от Vista нагоре), в диск менажера си има функции за shrink/resize на дяловете. И защо още тогава в началото не подпита тук как да го направиш най-безопасно и най-сигурно ? Има страхотни програми за тази цел, лично аз ползвам Gparted от LiveCD. Винаги си е вършила работата перфектно. Досега нямам скапан/загубен диск/дял.

После, не четеш какво ти препоръча Ласков. Да не бързаш много, а внимателно да прегледаш всичко. Така и не показа изхода от fdisk -l (явно на ниско ниво ти е трудно да се оправяш и предпочиташ с мишката от GUI). Цитат "...пробвах с ЛайфСД на Убунту и нищо , и линукса не го разпознава..." Това със сигурност не е правено от конзолата с fdisk.

Заминаха ти и данни и всичко. Дано само да си извлякъл поука от това. И коментара ми да е градивен за теб, нищо лично. Просто мен ме доядява, ей така като се загуби нещо ценно по дисковете ни. Само успехи пожелавам колега.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #13 -: Oct 25, 2011, 10:33 »
+1 за @borovaka. 100% съм сигурен, че ще си оправиш дяла.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Mitaka

  • Гост
Re: Помогнете, изчезна ми NTFS дяла.
« Отговор #14 -: Oct 25, 2011, 12:37 »
Hiren's Boot CD има достатъчно инструменти за целта.
Лично съм правил следното:
Взимам лаптоп да му инсталирам Windows, без да се усетя му трия всички дялове, правя ги наново, форматирам, инсталирам Windows. После се усетих и... в Hiren CD-to имаше една програмка на Acronis - възстанови ми всичко.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
NTFS : монтирам, но не мога да чета
Настройка на програми
glarus 4 3060 Последна публикация Jul 09, 2004, 17:11
от Hapkoc
Писане върху NTFS
Настройка на програми
Hristo_Stoev 5 3188 Последна публикация Feb 20, 2005, 11:06
от zeridon
NTFS
Настройка на програми
Martin_Beltov 18 5178 Последна публикация Aug 22, 2005, 16:13
от divak
Писане по NTFS.
Настройка на програми
yamahadrums 6 3145 Последна публикация Sep 25, 2005, 13:35
от
Проблем с ntfs-3g и mount-ване на ntfs дял
Настройка на хардуер
R3sp3k7 3 3644 Последна публикация Mar 25, 2009, 22:46
от R3sp3k7