Автор Тема: Избор и конфигуриране на виртуална машина за CentOS 6.2  (Прочетена 3321 пъти)

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Привет на всички, честита и плодотворна нова година!
Имам основни познания по GNU Linux, последно време ми стана интересно виртуализацията която може да предложи конкретната GNU Linux дистрибуция CentOS 6.2.
Накратко искам под CentOS да инсталирам на виртуална машина FreeBSD 9.0(скоро ще излезе), OpenBSD 5.0 и Debian 6.0 с учебна цел на първо време -след време мисля някой "tower" сървър на HP да взема и всичко да прехвърля на него живи и здрави.
Разполам с един лаптоп под ръка Intel core2 duo на 1.8Ghz и 2GB памет и 120GB sata диск.
На него има в момента:
1.първи дял с Win XP 40GB
2.втори дял:CentOS 6.2 32bit 40GB
3. празен дял FAT32 40GB

Какъв софтуер за виртуализация най-добре ще работи на въпросното лаптопче и как да разделя избщо диска за гост системите? Какви дялове и колко рам трябва да заделя за гост системите?
Според това:
http://www.spinics.net/lists/centos/msg122808.html
доколкото разбрах KVM върви само на 64 битовия CentOS -който сега свалям за тази цел.
Но пък някой друг софтуер за виртуализация може би ще е по подходящ за целта.
Предварително благодаря на всички отзовали се.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Привет на всички, честита и плодотворна нова година!
Имам основни познания по GNU Linux, последно време ми стана интересно виртуализацията която може да предложи конкретната GNU Linux дистрибуция CentOS 6.2.
Накратко искам под CentOS да инсталирам на виртуална машина FreeBSD 9.0(скоро ще излезе), OpenBSD 5.0 и Debian 6.0 с учебна цел на първо време -след време мисля някой "tower" сървър на HP да взема и всичко да прехвърля на него живи и здрави.
Разполам с един лаптоп под ръка Intel core2 duo на 1.8Ghz и 2GB памет и 120GB sata диск.
На него има в момента:
1.първи дял с Win XP 40GB
2.втори дял:CentOS 6.2 32bit 40GB
3. празен дял FAT32 40GB

Какъв софтуер за виртуализация най-добре ще работи на въпросното лаптопче и как да разделя избщо диска за гост системите? Какви дялове и колко рам трябва да заделя за гост системите?
Според това:
http://www.spinics.net/lists/centos/msg122808.html
доколкото разбрах KVM върви само на 64 битовия CentOS -който сега свалям за тази цел.
Но пък някой друг софтуер за виртуализация може би ще е по подходящ за целта.
Предварително благодаря на всички отзовали се.
vmware server 2, безплатен е и поддържа доста ОС
Активен

0x2B|~0x2B

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Благодаря за отговора. KVM дали няма да свърши работа -все пак REDHAT го купиха?
Активен

frantic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 63
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Може и KVM, но е наличен само в 64bit версия. Друга алтернатива може да пробваш VirtualBox.
Активен

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Ударих на камък. Сложих 64 битовия -без проблем за машината поддържа виртуализация с KVM при теста за процесора. Проблема дойде от друго място -биос-а на VAIO-то няма опция за поддръжка на виртуализация. От сони официално е казано че не предлагат опция за поддръжка на виртуализация(поне до средата на 2009) беше така. Моя е взиман 2008г.
С тази команда lsmod | grep kvm
модула kvm е зареден но другия модул не е a именно kvm_intel. При опит да го заредя ръчно(modprobe kvm_intel.ko) ми казва че нямам достъп за тази операция въпреки че съм root в /lib/modules/x86_64/kvm се намират и двата модула.
В биос-а Phoenix няма никаде опция за включване на виртуализация.
За съжаление колкото и да имам желание май-няма да я бъде така както искам :(.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Ударих на камък. Сложих 64 битовия -без проблем за машината поддържа виртуализация с KVM при теста за процесора. Проблема дойде от друго място -биос-а на VAIO-то няма опция за поддръжка на виртуализация. От сони официално е казано че не предлагат опция за поддръжка на виртуализация(поне до средата на 2009) беше така. Моя е взиман 2008г.
С тази команда lsmod | grep kvm
модула kvm е зареден но другия модул не е a именно kvm_intel. При опит да го заредя ръчно(modprobe kvm_intel.ko) ми казва че нямам достъп за тази операция въпреки че съм root в /lib/modules/x86_64/kvm се намират и двата модула.
В биос-а Phoenix няма никаде опция за включване на виртуализация.
За съжаление колкото и да имам желание май-няма да я бъде така както искам :(.
Аз ви предложих мерцедес, примерно Ес класа, вие съжалявате че жигулито не иска да се движи. Къде е логиката?
Активен

0x2B|~0x2B

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Така е, ама кой да чуе. Като си наумят нещо и това е.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Така е, ама кой да чуе. Като си наумят нещо и това е.
Само неразбрах какво точно има по-темата, Acho затова кой какво си е наумил. Дали някой друг софтуер би се справил(не казвам по добре) с това че биос-а няма опция за виртуализация(което съм описал подробно в горния пост)?
Предполагам че и другите софтуери като VMWARE,Virtualbox също няма да се справят поради горе описания факт -ако не е така ще се радвам да чуя и други идеи, кое как да стане. Предварително благодаря :).
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Така е, ама кой да чуе. Като си наумят нещо и това е.
Само неразбрах какво точно има по-темата, Acho затова кой какво си е наумил. Дали някой друг софтуер би се справил(не казвам по добре) с това че биос-а няма опция за виртуализация(което съм описал подробно в горния пост)?
Предполагам че и другите софтуери като VMWARE,Virtualbox също няма да се справят поради горе описания факт -ако не е така ще се радвам да чуя и други идеи, кое как да стане. Предварително благодаря :).
Пробвайте и тогава коментирайте. И не забравяйте че говорим за хипервайзор от тип 2, докато KVM (по спомени) е от тип 1 и е нормално да иска вдигането на този флаг
Активен

0x2B|~0x2B

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Така е, ама кой да чуе. Като си наумят нещо и това е.
Само неразбрах какво точно има по-темата, Acho затова кой какво си е наумил. Дали някой друг софтуер би се справил(не казвам по добре) с това че биос-а няма опция за виртуализация(което съм описал подробно в горния пост)?
Предполагам че и другите софтуери като VMWARE,Virtualbox също няма да се справят поради горе описания факт -ако не е така ще се радвам да чуя и други идеи, кое как да стане. Предварително благодаря :).
Пробвайте и тогава коментирайте. И не забравяйте че говорим за хипервайзор от тип 2, докато KVM (по спомени) е от тип 1 и е нормално да иска вдигането на този флаг
Ок. Благодаря за инфото: сега ще пробвам с VMWARE сервър.
Какво точно да изтегля server или workstation, питам защото погледнах документацията и за десктоп и сървър включва различни пакети. При сървър-а няма X window components.
« Последна редакция: Jan 03, 2012, 19:36 от rosko »
Активен

cybertorture

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Arch
  • Window Manager: openbox,i3
    • Профил
Цитат
Предполагам че и другите софтуери като VMWARE,Virtualbox също няма да се справят поради горе описания факт
Отноно изикванията за vt-x при Vbox не е задължително и си работи достатъчно добре и без.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Така е, ама кой да чуе. Като си наумят нещо и това е.
Само неразбрах какво точно има по-темата, Acho затова кой какво си е наумил. Дали някой друг софтуер би се справил(не казвам по добре) с това че биос-а няма опция за виртуализация(което съм описал подробно в горния пост)?
Предполагам че и другите софтуери като VMWARE,Virtualbox също няма да се справят поради горе описания факт -ако не е така ще се радвам да чуя и други идеи, кое как да стане. Предварително благодаря :).
Пробвайте и тогава коментирайте. И не забравяйте че говорим за хипервайзор от тип 2, докато KVM (по спомени) е от тип 1 и е нормално да иска вдигането на този флаг
Ок. Благодаря за инфото: сега ще пробвам с VMWARE сервър.
Какво точно да изтегля server или workstation, питам защото погледнах документацията и за десктоп и сървър включва различни пакети. При сървър-а няма X window components.
Server. Workstation е платен. И при server имате един томкат, който се грижи за "визуалната" част
Активен

0x2B|~0x2B

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Centos
Настройка на програми
di4o 3 4142 Последна публикация May 11, 2006, 18:10
от Lord Bad
Настройки на прокси - centos 3.8
Настройка на програми
Milen_Haskovo 0 2852 Последна публикация Oct 29, 2006, 14:11
от Milen_Haskovo
Проблем при инсталиране на centos
Настройка на програми
mishoboss 27 10918 Последна публикация Mar 17, 2009, 10:24
от Osiris
Centos
Настройка на хардуер
BerkAdmin 5 4698 Последна публикация May 24, 2007, 22:33
от BerkAdmin
Проблем с видеото centos
Настройка на програми
svemat 3 3476 Последна публикация Sep 10, 2007, 13:58
от Kalin