Автор Тема: Активиране на втора лан карта  (Прочетена 1951 пъти)

loshia21

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 252
    • Профил
Здравейте колеги,искам да попитам.Използвам услугите на Оптиспринт (Плевен),работата е там.че в момента ми е активна лан картата само на моето ПЦ.Трябва да инсталирам ОС (Убунту),на друг компютър,но не ми тръгва интернета.Как мога да активирам картата и на другото ПЦ.Предварително благодаря.
Активен

Intel

  • Гост
Re: Активиране на втора лан карта
« Отговор #1 -: Aug 14, 2012, 22:42 »
1. От въпросът ти се разбира, че искаш да инсталираш втора лан карта на един компютър. (и да, разбирам, че не искаш всъщност това)

2. От къде си сигурен, че не е активирана картата (незареден модул например)? Копирай изхода от lspci
Активен

loshia21

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 252
    • Профил
Re: Активиране на втора лан карта
« Отговор #2 -: Aug 14, 2012, 22:52 »
Доставчика ми каза,че мога да използвам само лан картата на моето ПЦ.С друга карта на друго ПЦ не става.Имам друг компютър и искам да му инсталирам ОС,но за целта ми трябва нет.Когато вкарам кабела в лан картата интернета не се вклячва.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Активиране на втора лан карта
« Отговор #3 -: Aug 14, 2012, 22:59 »
твоят доставчик е говедо
ако си вземеш един рутер и му сложиш мак адреса на "правилната" карта? па после си разклонявай нета на колкото компютъра искаш
Активен

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Re: Активиране на втора лан карта
« Отговор #4 -: Aug 15, 2012, 13:14 »
Може да смениш  мак адреса на лан картата като го направиш същият с този които е регистрирал доставчика т.е. с този на лан картатат която има нет...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Активиране на втора лан карта
« Отговор #5 -: Aug 15, 2012, 21:35 »
Аз бих си сменил доставчика. Стига наоколо да има други  [_]3
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

sickmind

  • Гост
Re: Активиране на втора лан карта
« Отговор #6 -: Aug 16, 2012, 10:09 »
Добре бе, не е ли по-лесно да му отговорите на човека вместо да пишете глупости?

мак адреса се сменя със следната команда (изпълняваш я на новото PC):
sudo ifconfig ethХ hw ether xx:xx:xx:xx:xx:xx
където ethX е лан картата на PC'то (можеш да видиш това с ifconfig, обикновено е eth0)
a xx:xx:xx:xx:xx:xx e MAC адреса на лан картата от първото pc /тази която доставчика ти очаква да бъде включена/.

Поздрави.
« Последна редакция: Aug 16, 2012, 10:10 от sickmind »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Активиране на втора лан карта
« Отговор #7 -: Aug 16, 2012, 15:27 »
sickmind, във форума темата за смяна на МАК адрес е много деликатна, сигурно затова толкова се протака... ;)

loshia21, към инструкциите от sickmind, само ще добавя, че смяната ще бъде валидна до следващото стартиране на системата (или до друга смяна в рамките на това стартиране).
Активен

sickmind

  • Гост
Re: Активиране на втора лан карта
« Отговор #8 -: Aug 22, 2012, 16:35 »
sickmind, във форума темата за смяна на МАК адрес е много деликатна, сигурно затова толкова се протака... ;)

Хм, не съм се замислял за това, но може би е понеже от почти 10 години ползвам един и същ мак адрес. Беше от една реалтек 8139 лан карта която изгоря преди мн мн години, пък и си го знам на изуст :D
Чудя се и на коментарите от рода 'бих сменил доставчика', аз до сега никога не съм ползвал услугите на интернет доставчик който де не следи и мак адреса, дори не знаех че има и такива, а съм сменил поне 5 за това време.

Cheers.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Активиране на втора лан карта
« Отговор #9 -: Aug 22, 2012, 16:58 »
Чудя се и на коментарите от рода 'бих сменил доставчика', аз до сега никога не съм ползвал услугите на интернет доставчик който де не следи и мак адреса
Е, доставчикът е отговорил идиотски, все пак лан карти горят, компютри се сменят, та сигурно си има начин в системата му да се смени мак адреса, не е нужно да се правят на интересни и разбиращи. Ама loshia21 друг път ще си знае и няма да се обяснява толкова подробно с доставчика, а просто ще каже - смених си лан картата, трябва да ми запишете новия МАК. :)
Активен