Автор Тема: Mouse driver  (Прочетена 8713 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Mouse driver
« -: Nov 02, 2012, 15:53 »
Задача:

Left mouse button:
- Премахване на съществуващата функционалност на бутона.
- При click -> симулация на натискане на PageUp на клавиатура.

Right mouse button:
- Премахване на съществуващата функционалност на бутона.
- При click -> симулация на натискане на PageDown на клавиатура.

Scroll:
- Премахване на функционалност.

Оптично устройство:
- Премахване на функционалност.

Ако може бих желал да го направя на ниво "device driver"
( NOTE: нямам представа дали така трябва да се направи ... и дали има алтернативни начини за това )

Проблеми:
1. Понеже не съм запознат с материята ми трябва някой който е запознат да ми каже колко трудно е това да се реализира.
2. Ако може да се изредят стъпките за направа на това нещо И / ИЛИ да се посочи поне какво прочета, че да мога да го реализирам.
« Последна редакция: Nov 02, 2012, 16:44 от b2l »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Mouse hardware hack
« Отговор #1 -: Nov 02, 2012, 16:19 »
1. Взимаш една клавиатура и на едно куплунгче и извеждаш жиците на споменатите от теб бутони.
2. Хакваш една мишка като и махаш електрониката и извеждаш двата и бутона така, че като я включиш в клавиатурата от т.1 бутоните и да са паралелно на споменатите бутони от клавиатурата.
3. Черпиш :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Mouse hardware hack
« Отговор #2 -: Nov 02, 2012, 16:23 »
1. Взимаш една клавиатура и на едно куплунгче и извеждаш жиците на споменатите от теб бутони.
2. Хакваш една мишка като и махаш електрониката и извеждаш двата и бутона така, че като я включиш в клавиатурата от т.1 бутоните и да са паралелно на споменатите бутони от клавиатурата.
3. Черпиш :)

1. Сори ама от клавиатурите отдавна не излизат 102 жици, за всеки бутон по жица. Мисля, че е време да си смениш твоята ;).
2. Почерпан!
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Mouse hardware hack
« Отговор #3 -: Nov 02, 2012, 16:27 »
1. Сори ама от клавиатурите отдавна не излизат 102 жици, за всеки бутон по жица. Мисля, че е време да си смениш твоята ;).
2. Почерпан!
Кой каза, че са 102. Всъщност те никога не са били толкова!
Вариант 2:
1. Взимаш една по-голяма мишка. От някоя USB клавиатура вземаш платката с електрониката.
2. Поставяш електрониката от клавиатурата вътре в мишката, нацелваш къде трябва да свържеш бутоните на мишката, така че да съвпадат със споменатите от теб бутони на платката от клавиатурата.
3. Включваш мишката в свободен USB порт и тя се разпознава като клавиатура.
4. Черпиш :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Mouse hardware hack
« Отговор #4 -: Nov 02, 2012, 16:37 »
Човк, аре да не пиша на Марчето да ти трие малоумните постове. Платки да взимам, да напасвам копчета. Виж си описанието и после виж много добре в коя секция от форума се намираме. И след това, ако си поне малко умен, ще си редактираш постовете.
Не си програмист за това не ми двай глупави идеи как от клавиатура да си направя мишка. НЕ МИ Е ТАКАВА ТЕМАТА!!!

PS: Почерпан.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Mouse hardware hack
« Отговор #5 -: Nov 02, 2012, 16:38 »
ако става въпрос за X то може да ползваш xmodmap
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Mouse hardware hack
« Отговор #6 -: Nov 02, 2012, 16:39 »
Човек, темата ти се казва " Mouse hardware hack" . От това по-в_час няма как да съм! :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Mouse hardware hack
« Отговор #7 -: Nov 02, 2012, 16:43 »
Човек, темата ти се казва " Mouse hardware hack" . От това по-в_час няма как да съм! :)

Ох, извинявай, забравих че си от анонимните...

PS: Пак почерпан.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Mouse hardware hack
« Отговор #8 -: Nov 02, 2012, 16:45 »
Оф и вие какво се заядохте... Предлагам ви следното - Ласков прави примерна реализация на предложението си, за да покаже, че става (в интерес на истината, мен ме заинтригува); бектуфайл продължава да търси и софтуерно разрешение на нещата (даже виждам, че вече са му писали).

ПС. И после и двамата черпите мен, щото съм добричка и ви харесвам и двамата.  8) [_]3
Активен

netgraph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
  • Distribution: *BSD, Fedora, RHEL
  • Window Manager: Fluxbox, Mate
    • Профил
Re: Mouse driver
« Отговор #9 -: Nov 02, 2012, 16:46 »
https://wiki.archlinux.org/index.php/All_Mouse_Buttons_Working#Binding_keyboard_to_mouse_buttons
Работи и по обратен път :-) xdotool + xbindkeys също става за по интересни резултати.
« Последна редакция: Nov 02, 2012, 16:49 от GytOS »
Активен

__asm__("jmp .");

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Mouse driver
« Отговор #10 -: Nov 02, 2012, 16:49 »
А ако не искам да е за X?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Mouse driver
« Отговор #11 -: Nov 02, 2012, 16:51 »
Теоретично това с платчицата от клавиатура наръгана в мишка е добра идея, но трябва да набараш вярната поредица за бутоните от матрицата. Иначе клавиатурата си работи точно на принципа на обикновения бутон.

Примерна матрица има тук: http://joebrown.org.uk/images/ChordProcessor/keymatrix_suggestion_schematic.PNG

Но за конкретните модели би следвало да има разминаване. Но винаги може да го караш на метода на пробата и грешката или да хванеш един мултицет и да проследиш :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Mouse driver
« Отговор #12 -: Nov 02, 2012, 16:52 »
Тъй, всичките "програмисти" се изредихте да пишете в темата...

Сега остава само go_fire да се намеси и да каже, че Цар Симеон го правил и ще приключим.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Mouse driver
« Отговор #13 -: Nov 02, 2012, 16:57 »
Това с жиците е майтап тъй че не го вземайте насериозно.

А сериозно наистина може да се изкарат по 2 жици за всеки бутон, като се запоят непосредствено на/до контактите на бутона от клавиатурата. Няма значение как се сканират бутоните от самата клавиатура. дали се сканират с 5 или 101 жици. Няма да запояваме на изходите на сканиращите писти, а направо на съответното бутонче.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

netgraph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
  • Distribution: *BSD, Fedora, RHEL
  • Window Manager: Fluxbox, Mate
    • Профил
Re: Mouse driver
« Отговор #14 -: Nov 02, 2012, 17:10 »
Ами напиши по точна спецификация, ако не искаш да е за X - прочети man страницата
на gpm и ще видиш решението. А ако искаш да си напишеш програмка, която да го прави
не виждам смисъл да е в ядрото (освен ако не искаш като упражнение), разгледай кода
на gpm и виж какво/как чете и си напиши 1 малко демонче.

GPM:
Код:
git clone git://git.schottelius.org/gpm
« Последна редакция: Nov 02, 2012, 17:23 от GytOS »
Активен

__asm__("jmp .");

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Byzantine OS  mouse = GNOME + mouse
Настройка на програми
sebastianz55 5 3489 Последна публикация Sep 10, 2004, 17:34
от july
Проблем с USB mouse
Настройка на хардуер
menance 4 2117 Последна публикация Feb 08, 2005, 12:14
от
Mouse
Настройки на хардуер
arch 7 3954 Последна публикация Jun 04, 2005, 16:04
от n3c
Driver Canon i560 Driver
Кошче
Arkadietz 4 5189 Последна публикация Feb 21, 2010, 16:58
от Acho
Usb mouse
Настройка на хардуер
lifesaver 3 1890 Последна публикация Dec 05, 2006, 14:55
от sdr