Автор Тема: Сериен порт  (Прочетена 5971 пъти)

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Сериен порт
« Отговор #30 -: Dec 19, 2012, 12:02 »
А!? Хмм... ще е добре да се запознаеш с файловата структура в Linux, ако ще работиш с тази операционна система. То важи за всички операционни системи :)
/etc/rc.local означава, че файлът се казва rc.local и се намира в най-горно ниво /, подпапка etc.
/etc/init.d/rc.local означава, че файлът се казва rc.local и се намира в най-горно ниво /, подпапка etc, подпапка init.d.
При това положение явно е редно да отбележа и, че по подразбиране право за писане в тези файлове има само root, така че трябва да ги отваряш за промяна с права на супер потребител. Пример
Цитат
sudo nano /etc/rc.local
при което ще отвориш файла /etc/rc.local с програмата nano с права на супер потребител (sudo).
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #31 -: Dec 19, 2012, 13:07 »
В моя случай командата предполагам трябва да е(sudo nano chmod o+rw /dev/ttyS0 /ect/rc.local),ако това което съм написал е вярно,как трябва да го променя.Първо (sudo nano /ect/rc.local) и след като се отвори nano дописвам до горния вариант или направо горният вариант.И другия ми въпрос е като се отвори nano в терминала най-отдолу има едно като легенда пример:(^O запаметяване).Това ^O къде се слага.Ако е отпред предполагам е така(^O chmod o+rw /dev/ttyS0 /ect/rc.local) ??? 
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Сериен порт
« Отговор #32 -: Dec 19, 2012, 13:13 »
1. Отваряш файла с команда
Цитат
sudo nano /etc/rc.local
2. Дописваш в него нужната ти команда
Цитат
chmod o+rw /dev/ttyS0
3. Запазваш файла, натискайки Ctrl+O и след това Ctrl+X (за да излезеш от редактора), или натискайки направо Ctrl+X, при което то ще те попита да запазиш ли файла, и трябва да се съгласиш с натискане на Y.
^O означава Ctrl+O.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #33 -: Dec 19, 2012, 13:32 »
Изписва ми че няма такъв файл или директория
Активен

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #34 -: Dec 20, 2012, 15:33 »
бихте ли ми казала къде да прочета как се борави с nano защото го намирам файла в файловата система а в терминала през nano ми изписва че няма такъв файл.Явно в мен е грешката
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #35 -: Dec 20, 2012, 15:50 »
Всъщност това, което го нямаш е текстовия редактор nano. Пробвай joe или pico.
... или инсталирай nano
« Последна редакция: Dec 20, 2012, 22:27 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

a2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Сериен порт
« Отговор #36 -: Dec 21, 2012, 16:38 »
Имам nano 2.2.6,i pico имам и joe дръпнах и пак ми изписва че няма такъв файл.В едно от запаметяванията отдолу като опции ми излиза M-P ili M-A за запаметяване отпред или отзад,как точно трябва да му я задам тази опция. ???
Активен