Автор Тема: ИЗЧЕЗНАХА ДРАЙВЕРИТЕ ЗА БЕЗЖИЧНИ ВРЪЗКА- УБУНТУ  (Прочетена 8810 пъти)

afala

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Здравейте,преди седмица си купих нов лап топ-HP-250 с инсталиран линукс убунту.Първоначално всичко беше ОК,всичко си работеше и като цяло ми хареса тази ,нова за мен ОС.От чисто любопитство започнах да свалям разни приложения и да ги пробвам,свалих  приложения за почистване на ненужни файлове и без да прочета отметките му дадох команда да почисти.След рестарт на компютъра изчезна безжичната връзка,но не конкретно към моя рутер а изобщо не търси никакви рутери,включих кабел,през рутера,и си има интернет,но когато отида в системния панел и задам да търси допълнителни драйвери ми казва ,че няма лицензни драйвери-каквото и да значи това.Ето какво съм опитал до момента за решаване на проблема,опитах да кача драйвери ,като преди това настроих ИЗТОЧНИЦИТЕ да позволят инсталация,но пак не намира драйверите,опитах и през хелпа на убунто ,но и това не свърши работа.Нямам идея какво става и все още искам да запазя тази ОС,ходих в сервиза на магазина,там ми отказаха да се занимават със софтуерен проблем и ме посъветваха да махна Убунтото и да си сложа УЙН7 и това е вариант,но аз все пак бих искал да си дам шанс да запазя ОС .Ако някой може да помогне, ще бъда благодарен.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
никога, ама никога не използвай софтуер за почистване на ненужни файлове, или ако го правиш преглеждай внимателно, какво смята да "почисти" и ако не знаеш или не си сигурен махай отметките. за почистване на стари ядра, конфигурационни файлове и неща ти препоръчвам Ubuntu-Tweak.
сега по темата... щом имаш някакъв интернет значи има оправия. не знам с какво си "чистил", но потърси в логовете. и "чистача" вероятно има логове.
Активен

afala

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Coputer Janitor е програмата,няма логове в интерфейса и има само една функция ИЗПЪЛНИ ЗАДАЧИ. Не мисля,че има значение вече,повече ме тревожи това,че когатао отида на драйвери и задам да търси допълнителни ми казва ,че няма лицензни драйвера,зададох актуализация изпълни актуализации,но показа иконката за безжична връзка и съобщение ,че не е възможно да се актуализира
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Провери, дали безжичната мрежа не е изключена от бутона. Съмнявам се да е деинсталиран драйвър за хардуера, защото драйвърите рядко имат зависимости, за да са осиротели след премахване на базов пакет.
Това, че на системата не се ползват лицензирани драйвъри, може само да радва.
« Последна редакция: Mar 19, 2014, 11:18 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

afala

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Бутона е един за блутута и wi-fi, когато работеше светеше с бяла свтлина сега свети с червена но когато го натискам включва и изключва блутута но не и wi fi, всервиза ги питах точно за това ,но казаха че щом включва и изключва блутута значи си работи,други бутони по клавиатурата с антенка няма ,няма и други бутони по корпуса на лаптопа.
Активен

afala

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Сега забелязвам че липсва една икона HP тя си беше там когато за първи път пуснахме компютъра разгледах я бегло имаше инструкции за ползване и подобни неща,но сега се замислям дали това приложение не е изтрило фабричните драйвери на HP като ги е сметнало за чужди и излишни,влязох в сайта на HP но там дават драйвери само за УЙН7.Озадачен съм.
Активен

pennywise

  • Гост
Провери дали системата не е направена за автоматичен бекъп и ако я върни към някое предишно състояние. Малко ще е трудно да ти помогнем ако незнаем какво точно е изтрила програмата. Дали не са ти дали инсталационен диск с компютъра?

Сега проверих и програмата я няма при мен, до версия 12.10 е. Твоята коя е?
« Последна редакция: Mar 19, 2014, 10:23 от pennywise »
Активен

afala

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Търсих в системните настройки някаква възможност за възстановяване .но не откривам може би има някаква команда за въвеждане в терминала,ако някой знае...
Активен

afala

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Търсих в системните настройки някаква възможност за възстановяване .но не откривам може би има някаква команда за въвеждане в терминала,ако някой знае...
моята е 12.4.. няма такава опция
Активен

afala

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Търсих в системните настройки някаква възможност за възстановяване .но не откривам може би има някаква команда за въвеждане в терминала,ако някой знае...
моята е 12.4.. няма такава опция
   12.04 TLS
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Бутона е един за блутута и wi-fi, когато работеше светеше с бяла свтлина сега свети с червена но когато го натискам включва и изключва блутута но не и wi fi, всервиза ги питах точно за това ,но казаха че щом включва и изключва блутута значи си работи,други бутони по клавиатурата с антенка няма ,няма и други бутони по корпуса на лаптопа.
Всеки лаптоп има хардуерен ключ за безжичната мрежа. Понякога е самостоятелен бутон, понякога - клавишна комбинация (примерно Fn+F12 или друга). Bluetooth адаптера няма нищо общо с картата за безжичната мрежа.
Нищо не си повредил по драйвърите - погледнах характеристиките на лаптопа.
Всичко работи със свободни драйвъри - които са добавени по подразбиране в Ubuntu.
Както вече ти казах - търси хардуерен ключ, или виж да не си махнал отметката за безжичната мрежа от настройките на network-manager.
http://s19.postimg.org/say0u2eup/network.png
Лесно ще инсталираш за 20 минути една Linux Mint Debian с МАТЕ, която ще работи перфектно на този лаптоп, но ако безжичната мрежа е изключена от бутон/клавишна комбинация, тя няма да работи под никоя ОС, включително Windows.
« Последна редакция: Mar 19, 2014, 11:19 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Всеки лаптоп има хардуерен ключ за безжичната мрежа. Понякога е самостоятелен бутон, понякога - клавишна комбинация (примерно Fn+F12 или друга). Bluetooth адаптера няма нищо общо с картата за безжичната мрежа.
Това не е вярно, на много лаптопи, ключа е един за блутут-а и безжичната и дори се управлява софтуерно, т. е. няма да се включи (да даде индикация, че работи) ако нямаш драйвера.
Дайте да видим какъв е адаптера точно и да мислим тогава.

Ако може питащия да напише тези 2 команди в терминала една след друга и да покаже тук какво отговарят (копи и пейст) за да има информация.

Код:
lspci -v
lsusb

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessCardsSupported
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

afala

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
И така бутона е само един за блуту и рутера като го натискам иконката за блутут светва в бяло или потъмнява но и в единия и другия случай в настроиките ми казва че блутут е забранен а wi-fi изобщо не се показва,опитах със разни клавишни комбинации не става в инструкцията се посочва единствено този бутон.
Активен

afala

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
командите не се изпълняват казва че не съществуват
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Не ги пишеш правилно, предполагам. Опитай с копи и пейст.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast