Автор Тема: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!  (Прочетена 16151 пъти)

User13

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #30 -: Apr 19, 2014, 21:22 »
Само не забравяй мениджъра на вход. Да не се чудиш, защо, след инсталирането на графична среда, отново влизаш в терминал.
Е какво толкова с една команда и пали графиката :)
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #31 -: Apr 20, 2014, 01:24 »
На мен все още не ми е ясно какво ти дава Убунту дето не може да ти го даде Дебиан тестинг да речем.
И Юнити не се брои той си е един скапан и окуцен ДМ (например не можеш да видиш като хората какво работи в момента- таск мениджър). Като ще му слагаш ФХЦЕ или ЛХДЕ - то и в Дебиан си ги има.
Използват хранилищата на Дебиан - опряват един бъг, вкарат два нови (те нямат ресурсите на Дебиан мейнтейнърите, а на Марк като гледам и парите му свършват).
Особено Убунту сървър - кое ще те накара да предпочетеш Убунту сървър пред Дебиан!? Освен ако не искаш платен съпорт.
Същите въпроси остават и за Минт. Хубаво, може би се инсталират с два клика по-малко, ама тя инсталацията се прави на 10 г. веднъж. Ментата има проблем и с обновяването между версиите - та освен шарениите, за друго не мога да се сетя (брой пакети е в пъти по-малък от Дебианските).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #32 -: Apr 20, 2014, 06:41 »
jet, не съм съгласен. аз съм с тестинг, като мигрирах от убунту. и не го плюя, но си имам разочарованията. не знам, дали си ползвал Y-PPA мениджъра. изобщо, PPA e едно много голямо предимство, почти няма пакет, който да ти трябва и да не го намериш с Y-PPa мениджъра, открива автоматично липсващи ключове, активира източници на пакети при промяна на дистрибуцията /трябва да си архивирал сорс листа предварително, разбира се :)/. доволен съм от Дебиан, но не достатъчно. може да има много пакети, но най-често не са тези, дето ми трябват. моята истина е, че още не съм избрал дистрото си :)
edit: а вчера видях, че освен Ubuntu GNOME e излязло и Ubuntu Studio :D стандарт, аз инсталирам Ubuntu и върху него меткам едно Studio и тетека...  8)
« Последна редакция: Apr 20, 2014, 06:56 от satir »
Активен

User13

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #33 -: Apr 20, 2014, 07:17 »
Няма пакет, който да не може да се намери за Ubuntu. Напротив има си "таск мениджър" и много лесно може да се види какво работи. Да не говорим, че в Дебиан пакетите са с почти с две години по-стари версии. Дори в тестинг са много стари.
Не веднъж съм си инсталирал Дебиан и знам какво е. За да стане пълноценно работеща система с всички възможни екстри според предпочитанията на потребителя има доста хамалогия и акробатика а времето на всеки е ценно. Ако решиш да сложиш някоя по-нова програма е така за гъдел почват мъките.
Дебиан бих сложил може би само за сървър или на баща ми, който е на 70 и му трябва само един Браузър да разцъква в нета.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #34 -: Apr 20, 2014, 08:38 »
На мен все още не ми е ясно какво ти дава Убунту дето не може да ти го даде Дебиан тестинг да речем.
И Юнити не се брои той си е един скапан и окуцен ДМ (например не можеш да видиш като хората какво работи в момента- таск мениджър). Като ще му слагаш ФХЦЕ или ЛХДЕ - то и в Дебиан си ги има.
Използват хранилищата на Дебиан - опряват един бъг, вкарат два нови (те нямат ресурсите на Дебиан мейнтейнърите, а на Марк като гледам и парите му свършват).
Особено Убунту сървър - кое ще те накара да предпочетеш Убунту сървър пред Дебиан!? Освен ако не искаш платен съпорт.
Същите въпроси остават и за Минт. Хубаво, може би се инсталират с два клика по-малко, ама тя инсталацията се прави на 10 г. веднъж. Ментата има проблем и с обновяването между версиите - та освен шарениите, за друго не мога да се сетя (брой пакети е в пъти по-малък от Дебианските).
@Jet : Аз съм и Debian потребител и мога съвсем отговорно да кажа, че нещата в Тестинг изобщо не са толкова розови, колкото ги представяш. В момента има няколко съществени бъга, които не са оправени. От месеци съм докладвал несъвместимост между версията на Xfce4 панел и версията на останалите пакети от графичната среда. Имат сериозен проблем при монтирането на оптичните носители. Българската локализация в Iceweasel не работи, въпреки, че iceweasel-l10n-bg е инсталиран. За това се сещам в момента. И, това са проблеми от месеци.
Проблемът е не в това, че ги има - бъгове винаги ще има, а в темпа, в който ги отстраняват. Защото в Дебиан има един парадокс - софтуерът е стар в името на стабилността, но бъговете си стоят, когато в другите дистрибуции са отстранени, заедно с актуализацията на самият пакет.
« Последна редакция: Apr 20, 2014, 08:54 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #35 -: Apr 20, 2014, 08:46 »
Спокойнооооо, всичко ще се оправи. Хубавата работа - бавно става.

Щом има кой да докладва, не може да не стане.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #36 -: Apr 20, 2014, 08:50 »
Има ужасен tearing с nvidia драйвера и xbmc, направо ме върнаха доста години назад  ;D има обаче лесен фикс, което е супер.

Цитат
The solution mentioned here worked wonders for me,

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg-server/+bug/1278012/comments/12

A workaround for ubuntu 14.04 with nvidia driver is to disable backing store in xorg: Make sure you have the "-bs" option in lightdm config file:

Код:
cat /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-xserver-command.conf
[SeatDefaults]
# Dump core
xserver-command=X -bs -core
If you're using another mechanism for starting X you can use the same flag in a similar way. For example, here's startx which is popularly used in XBMC (and other kiosk applications') startup scripts:

Код:
startx /etc/X11/Xsession /usr/bin/xbmc-standalone -- -bs
http://askubuntu.com/questions/450593/how-do-i-eliminate-screen-tearing-on-14-04-and-xbmc-with-nvidia-331/450673#450673

Иначе няма dlnaserver като пакет, че и ffmpeg, a xbmc-то им е от Дебиан ... нещо с правата ли имат проблем не можах да се светна  ???
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #37 -: Apr 20, 2014, 09:10 »
Само да вметна, спокойно хората дето не харесваме Убунту не сме се изпокрили, тук сме си. Просто сега си Ви е празник и не върви да Ви разваляме рахата с нашето мрънкане.

Пък и някак си не върви като имам Кубунту 12.04 на едната си машина и да оплювам Убунту и КДЕ4. Да не съм ги слагал ;)

Колкото и да е странно, Дебиан страда от липса на хора и липса на посока. Той стана толкова голям, че е неконтролируем. Освен това се напълни с цялата модерна скрап на udev, *kit, puls, gvfs и подобни извращения. Така няма как да остане стабилен.

Поне аз очаквам в най-скоро време Дебиан да се помине. Единствената причина, според мен, да не се е случило още, са парите на Марк. Да точно така. Важни хора в отбора са на заплата при него.

Но при следващата версия не знам, какво ще стане. Аз почти убедено ще избягам, даже май изобщо ще избягам и от ГНУ/Линукс посока Нет БСД, но още не съм се решил на подобна кардинална стъпка. Фрее няма да е. Там вкарват същите и по-големи дивотии от тези в нашият свят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

User13

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #38 -: Apr 20, 2014, 09:14 »
Относно ffmpeg
http://askubuntu.com/questions/432542/is-ffmpeg-missing-from-the-official-repositories-in-14-04

Относно DLNA
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2217669

XBMC си го има в хранилищата на Убунту.
Активен

User13

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #39 -: Apr 20, 2014, 09:21 »
Има ужасен tearing с nvidia драйвера и xbmc, направо ме върнаха доста години назад  ;D има обаче лесен фикс, което е супер.
Имах подобни проблеми с smplayer реших си проблема, като зададох видео кодек gl3. Предполагам, че решението, което ти си дал трябва кардинално да реши проблема.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #40 -: Apr 20, 2014, 09:29 »
Колкото и да е странно, Дебиан страда от липса на хора и липса на посока. Той стана толкова голям, че е неконтролируем. Освен това се напълни с цялата модерна скрап на udev, *kit, puls, gvfs и подобни извращения. Така няма как да остане стабилен.
Поне аз очаквам в най-скоро време Дебиан да се помине. Единствената причина, според мен, да не се е случило още, са парите на Марк. Да точно така. Важни хора в отбора са на заплата при него.
Но при следващата версия не знам, какво ще стане. Аз почти убедено ще избягам, даже май изобщо ще избягам и от ГНУ/Линукс посока Нет БСД, но още не съм се решил на подобна кардинална стъпка. Фрее няма да е. Там вкарват същите и по-големи дивотии от тези в нашият свят.
Debian не страда от липса на хора. И няма да умре скоро, а вероятно ще ни надживее. Много дистрибуции, поддържани от корпорации ще си заминат през това време.
Но в момента там навлизат сериозни промени, които влизат в конфликт с консервативната среда в тази дистрибуция.
Казваш А, но навикът, или другите от екипа те спират да кажеш и Б.
Следващата версия, може да бъде най- добрата, излизала до момента, но всичко е само вероятност. Зависи от много неща.
А, че няма да мина на друга операционна система на стари години е ясно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #41 -: Apr 20, 2014, 09:38 »
Сам го каза, с години стоят неоправени проблеми. А това не беше така. Дебиан беше най-бързият в поправките. И в нестабилната версия влизаха нещата още преди официалната си обява, направо от хранилището влизаха, защото хората дето ги разработваха, ги пробваха на Дебиан. Сега такова нещо няма. Нестабилният клон е наистина нестабилен и труден за работа. На всичкото отгоре пакетите в него са стари. И са непълни. Помня преди половин или година беше, самият ти мрънкаше при една нова версия, че част от мишока не е влязла, а без нея останалото не работи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #42 -: Apr 20, 2014, 09:57 »
Ами, да ти кажа честно, аз не помня тези времена, когато пакетите са влизали направо в Sid. Откакто я помня, винаги са влизали и стояли дълго време в експерименталната версия, където никой не пипаше нищо по тях.
Но, това, което го пишеш за sid е самата реалност. Пакетите хем са стари, хем, след 6 месечно забавяне в експерименталните хранилища, ги пускат в sid, без да са обезпечени със зависимости.
Най- пресният пример бе пускането на xfce 4.10 (остаряла с година) в sid, без ключови пакети, като xfce4-session, което я правеше неизползваема. Все едно, този, който ги е пуснал, изобщо не ги е тествал дали работят. Дори в момента, както казах, не са напастнали добре пакетите, а средата ще стане за музея.  В същото време, пуснаха xfce4-whiskermenu-plugin в хранилищата, почти веднага след излизането му и той работи безотказно.
Изглежда, не отлежаването с година прави един пакет стабилен и това трябва да се преразгледа доста сериозно от екипа. Тестове на пакетите трябва да има, но истински и в процес на работа. Същото, което казваш, че е било, но което аз не помня да се е правило.
« Последна редакция: Apr 20, 2014, 10:04 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #43 -: Apr 20, 2014, 10:20 »
Давността е някъде 2006-7. Наистина имаше престой в експерименталните хранилища, но той не беше дълъг, колкото да проверят дали нещо няма да се счупи сериозно. Някой път е било по-малко и от ден. Разбира се намираха се трудни пакети, които им трябваше повечко време. Почнеше ли се прехвърлянето на големи пакети в нестабилната за около 24 часа свършваше. Едни Мандрива, Убунту, Сусе имаха същите пакети като нестабилният, но там бяха по-стабилни.

Вече в тестовата наистина се бавеха, то не са замразявания, то не е чудо. Но това беше единствено с цел сигурност. Да не би да излезе някоя сериозна дупка.

А сега е трагедия. Преди време исках да початя на icq. Оказа се, че нито една от наличните програми дето го поддържат не беше с текущата версия на протокола и до една не можеха да се свържат. А има програми дето други протоколи не поддържат, например liсq. Ами тогава е безпредметно да я има тази програма.

Поне за мозила направиха отделно хранилище, че и там трагедия. Май такова отделно хранилище трябва да се прави за всички графични пакети. Някой от тях остаряват твърде бързо.

Но не само на потребителският фронт е така. Тук ще се намерят бая адини да мрънкат, че разни проблеми в пхп, мъсял, апах са оправени отдавна, но в Дебиан си седят.

И ето стигаме до момент, когато дебианците са със сериозно разклатена ценностна система, нямат посока. В същото време имат официално хиляда и не знам колко разработчика, а с пакетите непрестанни проблеми и забавяния.

Новините дето идват от Дебиан са в стил турски сериал. Дай сега да гласуваме за еди какво си, следващата седмица се отмятаме, по-следващата пак така.  Че те и ръководител кой им е, не им пука. Гласували били 38%. Изобщо не ми е ясно тези хора, защо са в този проект. Нито работа вършат, нито се включват в общи инициативи, нито нищо. Онова дето писах по-нагоре за политиката, винаги се върти от максимум пет човека, обикновено един-двама. 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #44 -: Apr 20, 2014, 10:59 »
честито  :)
аз вчера инсталирах lubuntu на едно нетбукче -- нетинстал през безжичната карта в текстов режим. [_]3
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 8022 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7801 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21510 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 8214 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu
Малко по темата за Ubuntu 13.10 & Ubuntu Edge
Коментар
alabla 3 5800 Последна публикация Oct 31, 2013, 22:22
от alabla