Автор Тема: Работа в София като системен администратор  (Прочетена 15384 пъти)

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Не съм сигурен, че е правилният раздел, но не измислих къде другаде. Интересно ми е какво може да се очаква като нормално (средно) нетно възнаграждение в град София за Линукс системен администратор. Става дума за човек с базови познания и опит в малка фирма и малко и остаряла инфраструктура. Също така дали има търсене за такъв тип администратори - junior, предполагам се води. Не съм сигурен, че мога да формулирам какви точно са уменията, но да речем, че с малко документация и малко време, всичко е възможно :)

Въпроса възниква от това, че извън София се носи легендата за изумително и на моменти сюрреалистичните заплати в този град. Та ми е интересно ако на някой му се споделя какви могат да бъдат по-скоро реалистичните очаквания. Също е ясно, че и с пазарлък и попадане на правилното място, може да се изцеди повече, но не това е критерия :)
« Последна редакция: Nov 14, 2016, 15:25 от nslave »
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Ако имаш някакви сериозни отговорности или пък пишеш доста скриптове (авторски права) можеш да очакваш добро заплащане за админ, но в твоя случай не бих очаквал повече от 800лв. чисто.
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Това предполагам е за работа тип рестартиране на услуга, създаване на акаунт, ескалиране на по-горно ниво и подобни неща?
Активен

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Всъщност за да намериш правилния отговор ще трябва да видиш първо какво е търсенено на сис админи. Ако е голямо търсенето а хората са малко, без никакъв проблем ще се видиш и на повече от 800 лв било то и за junior.Те ако хората те видят че си на ти с конзолата и с perl,bash,etc нямаш кои знае какви проблеми всичко друго се учи кои каквото и да ти разправя.Общо взето ако е сериозна фирмата за половин година може да си подготви кадъра така че да им върши работата която им е необходима.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

gog

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
От админ до админ разликата е голяма. Кажи какво можеш, какво си правил и какво искаш да правиш. Има админска работа от 500лв до ... над 10к лв в София
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Ако става дума за теб: нека го кажа така - самото име "линукс админ" е един вид ограничаващо понятие. Не ограничавай така възможностите си. Опитай се да се развиваш всестранно, само тогава ще имаш поглед върху цялата картинка - разгледай уиндоус администрация, разгледай мрежи, виж как се правят едни и същи неща при различните ОС или "вендори".

Най-често хората търсят "работници", а не "архитекти". Инфраструктурата им е вдигната и често повечето задачи са вече автоматизирани. Търсят се интелигентни хора, които могат да мислят и вземат решения. Както пише по-горе, за 3-6 месеца хората се разбира дали стават стават или си заминават.

Като заплати - всичко е въпрос на договорка. По мои наблюдения, нормална стартова заплата за junior без отличен английски (или не е необходимост) от около 1000-1200лв в голяма фирма. Ако владееш друг език освен английския е още по-добре и конкуренцията е значително по-малка.

« Последна редакция: Nov 14, 2016, 19:16 от wfw »
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Наистина не съм се изразил много правилно. Мисля, че wfw нацели какво имах предвид. Става дума за човек, който има някакъв опит в малък мащаб с обикновените заподозряни от към web и mail (nginx, apache, mysql, postfix, dovecot). Мрежова администрация, отново в малък мащаб от порядъка 4-5 мрежи от 30-40 крайни устройства, статично и динамично рутиране + openvpn и ipsec. Също така bash на ниво оправям се и с малко опити постигам науменото, както и php, но вече предимно за оправяне на нещо счупило се в чужд код. И естествено desktop support от който имам силното желание да се отърва. Съответно и документ за висше образование в сферата :)

Всъщност ми е интересно точно това.. някаква входяща позиция в организация разполагаща с голяма и автоматизирана инфраструктура, където да може да се изгубиш, да се намериш и да осъзнаеш колко много не знаеш :D
Активен

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Ами като гледам имаш опит като за mid admin - демек стандарт. Въпроса е колко време опит имаш с дадените "технологии". Иначе за автоматизирана инфраструктура ще те карат да пишеш не 1 скрипт, а там трябва не малко познания по development. Като там по-скоро отиваме на DevOps. PHP няма да ти свърши работа.
А за такива големи инфраструктури - на всякакви може да осъзнаеш колко не знаеш :D
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
DevOps предполагам ще иска комбинация от bash, python и евентуално ruby? То зависи от средата де, но в някакъв средностатистически вариант.

Цитат
А за такива големи инфраструктури - на всякакви може да осъзнаеш колко не знаеш

Определено. Това ме подсети за една картинка.

Активен

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
За DevOps ruby/perl + горе долу bash. Може да срещнеш и python, но не ти го препоръчвам :D
Разликата е дали ще се ползва puppet или chef ( python / ruby ). Има разбира се и други системи, но са на един и същи принцип.
Общо взето трябва да научиш основните специфики когато се пише за automation и тогава няма да има значение езика или системата.
За bash така и така не е хубаво да си по-експресивен от 10 реда :D затова не му влагай толко усилия.
Лично съм виждал "pro" admins, където си знаят само основни неща на bash, но се справят с задачите.
Така че ти трябва само любопитство и vim :P
Активен