« Отговор #21 -: Aug 27, 2016, 19:10 »
Наистина приличаше на трезор в банка или шкафче на гара. На iPad няма как да му кажа друго от планшет, макар това на практика е измама, за която е виновна ябълката. Взима нещо известно и го лепва на чисто ново устройство.
Електронен и електрически на български се съкращават еднакво — ел. И в Уебстер, ако провериш, ще видиш, че e-mail е съкращение точно от електронна поща. А, ако се разровиш в паметта си, ще се сетиш и защо се съкращава така с дефис. Причината е, че IBM пускат една свръх успешна серия машини, които са означени така (е-). Подсказката е била да се ползват като пощенски. Това ражда вълна от подражание и за броени дни са запазени всички имена в участъка com, които са английски думи, започващи с „Е“, включително и рядкосрещаните.
И да, няма граматическо правило, което да позволява изписване епоща.
п.п. Гледам, че докато съм писал, си си допълнил мнението. Лошо от заемки няма. Заемка е чуждица, която няма роден еквивалент. Чуждицата е чужда дума, която има. Такава дума е например „еквивалент“, която използвах в по-предното изречение. Всяка чуждица рано или късно става родна. Но, ако не е заемка, а истинска чуждица, чуждица, то тя просто изхвърля от употреба друга дума. Така езика обеднява. Мрачната прогноза е, че английският ще измести всички други езици. Малко не го вярвам. Да езиците определено светкавично обедняват, освен думи „нелегално“ навлиза и граматика (примери — Нова Телевизия или бизнес отношения), но все още смятам, че чак до заличаване на езиците няма да се стигне.
« Последна редакция: Aug 27, 2016, 19:40 от go_fire »
Активен
В $por4e2 e истината
***
Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри
***
Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear