Автор Тема: Само се оплаквам  (Прочетена 2332 пъти)

koleto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Само се оплаквам
« -: Jul 24, 2009, 00:33 »
Искам да се оплача. Имам един лаптоп Toshiba(P 200D), без проблеми ми изкара 1 година колкото е гаранцията, като през това време ползвах Ubutu. Точно няколко дни след като Toshiba ми изпратиха email с оферта да си подновя гаранцията за 1 година за скромните 200$, реших да си сменя дистрибуцията с Debian, но по време на инсталацията лаптопа се изгаси централно. Като пипнах мястото около процесора беше мнооого топло. Пуснах един вентилатор от струг да духа в него по време на инсталацията и си я направих безпроблемно. Лошото е че след като зареди ОС, работи 15-20 минути и се гаси нацяло, като пак мястото около процесора е много топло. Пробвах да го отворя, но заключих че физически е невъзможно, корпуса изглежда като едно цяло... Най странното е че когато пусна vista-та дето си вървеше с него този проблем го няма... Да пробвам ли да го обдухам с компресор или е прекалено рисковано? Ще се радвам ако някой ми даде предложение, как да си съживя лаптопа.
Активен

Поражение не съществува, докато човек не се признае за победен!

tyuio

  • Гост
Re: Само се оплаквам
« Отговор #1 -: Jul 24, 2009, 02:22 »
няма неотваряем лаптоп!
Активен

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Re: Само се оплаквам
« Отговор #2 -: Jul 24, 2009, 08:51 »
Вероятно вентилатора вътре е спрял да върти. Трябва му профилактика според мен.
Активен

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Само се оплаквам
« Отговор #3 -: Jul 24, 2009, 08:59 »
Цитат
apt-cache search powertop powernowd powersaved cpudyn
или други подобни, гледаш харесваш си и пробваш.
 Успех.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Само се оплаквам
« Отговор #4 -: Jul 24, 2009, 09:20 »
Понеже често се срещам с такива проблеми ще ти дам мои съвети.

1. намери фирма компютърна която да продуха вентилатора с въздух под наягане - не при гумаджиа да не си видиш цпу около теб :D
2. Ако не помогне - фирма Торин правят всякакви магии с тези лаптопи;
3.  Има на пазара външни универсални охладители за нотбук (не поставки) - потърси тук: http://www.dekada.com/
Активен

koleto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Само се оплаквам
« Отговор #5 -: Jul 24, 2009, 09:54 »
Намерих идеален сайт, където се описва с картинки, как се правят много манипулации с toshiba лаптопите - http://www.irisvista.com/tech/. Като остана с малко повече свободно време ще го разглобя. Манипулацията е доста сложна, поне като прегледах tutorial-а беше 30 и нещо стъпки. Ако не успея, чак тогава ще му го водя на доктор. Иначе тази идея с външните охладители ми се струва много неудобна.
Активен

Поражение не съществува, докато човек не се признае за победен!

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Само се оплаквам
« Отговор #6 -: Jul 24, 2009, 10:02 »
... Най странното е че когато пусна vista-та дето си вървеше с него този проблем го няма...
А може би все пак трябва да се потърси софтуерен трик, преди да се приложат хардуерни методи?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: Само се оплаквам
« Отговор #7 -: Jul 24, 2009, 14:39 »
Най-вероятно не работи управлението на вентилатора. При достигане на различни температури вентилатора трябва да се върти с различни обороти. Ослушай се и проследи дали се променят оборотите му. Обикновенно управлението се извършва от модул в ядрото - fan . Трябва да разбереш дали този модул работи за твоя лаптоп или има друг специален модул за твоя лаптоп.
Активен