Автор Тема: Автоматична смяна на mac-а при пускане на pc  (Прочетена 809 пъти)

Krlozanov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Добър ден,
 Ровейки из интернет разбрах как да си сменя мак здреса ръчно (ifconfig ethx down hw ether xx.xx.xx....) и всичко е ок, но сега искам да го направя като се стартира Дебиана да се изпълнява тази смяна на мака. В кой файл трябва да го напиша и точно какво трябва да напиша ?

Имам и един друг сшоден проблем. Нещо часовника на лентата горе не е както трябва. и ми показва с 2часа напред. Слагам го колкото искам да е, но след рестарт се разваля пак. Прочетох в интернет, че мога да сменя сървара и го направих, но пак понякога го дава напред времето. сложил съм да синхронизира от този сървар, но явно не е както трябва. Когато избърза, пиша: dpkg-reconfigure ntp  и се оправя. та мисълта ми е ...Как мога при включване на PC-то да се изпълнява и dpkg-reconfigure ntp ?
Изобщо ако искам да ми се стартират с ОС-то(Дебиан) някой команди къде мога да прочета коя, къде, как, защо ?

Мерси за отговорите предварително.
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
За мак адреса - отваряш /etc/network/interfaces и под интерфейса, който ти трявба добавяш hwaddress ether и съответния адрес.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

winman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 311
    • Профил
Аз обикновено ползвам rc.local. Там написаните команди се изпълняват последни след целия boot процес.

Относно времето. Или не си избрал правилната time zonе, или е проблем на сървъра. Зоната избери София, или Букурещ, но не Египет. Египет са в същата тайм зона със София, но нямат лятно време. Тази година Американците преминаха към лятно време с три  седмици напред и ошашавиха тайм сървърите. Вчера дойде специален апдейт за Мандрива на тази тема..

Само за информация аз използвам този тайм сървър:

time.nist.gov

Много е стабилен,а и пинга към него е къс /последното може да не е вярно през твоя провайдерски път/.
Активен

The more you know about Linux the less likely girls will want to know about you!