Автор Тема: PCBSD 8.1: спорадичен проблем "cannot find X server"  (Прочетена 3023 пъти)

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Здравейте,

Вчера инсталирах PCBSD лаптопа си (DELL e1405) и съм безкрайно доволен от това, което наблюдавам :) Имам, обаче, един спорадичен проблем - при определени обстоятелства - в зарадена графична среда (KDE4) не мога да стартирам абсолютно никакви графични приложения. Грешката, която ми дава (ако имам късмета да съм ми е останала някоя отворена конзола) е "Cannot find X server :0" (или нещо подобно). Странно!? Средата си работи, но нищо ново не може да бъде стартирано. Както казах проблемът привидно е със случаен характер, затова ми е трудно да го диагностицирам или дори да намеря сламка, за която да се хвана и да чепкам :)
Молбата ми е, ако може някой да ми даде съвет при следващия сблъсък какво би ми дало информация за идентифициране на проблема :) (във /var/log/messages няма нищо). **Докато писах поста се сетих, че не съм погледнал на най-важното място /var/log/Xorg.0.log (du***ss). Както и да е ще съм благодарен ако някой се появи и с други предложения :)

ПП: рестарт на Х сървъра решава проблема, но сами се сещате, че просто не е удоволетворяващо.

Поздрави,
Ицо
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: PCBSD 8.1: спорадичен проблем "cannot find X server"
« Отговор #1 -: Jan 13, 2011, 18:10 »
Ако се опитваш да стартираш каквото и да било с потребител "root" е нормално да излиза това съобщение

Хмм По логично е да се върнеш на PCBSD 7.2
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: PCBSD 8.1: спорадичен проблем "cannot find X server"
« Отговор #2 -: Jan 13, 2011, 18:33 »
Логично предположение, това беше първото, което проверих - за съжаление не е толкова тривиално ;) Сгрухва се дори да го пусна от менютата. И кое точно е логичното в минаването към 7.2 (не се заяждам, само питам)? Иначе за момента, цял ден работа - не ми го е погодило.

Спрях да build-вам пакети и инсталирах и наконфигурирах всичко от което имах нужда. Може някоя библиотека или service да са се променили по време на инсталациите и това да е повлияло?! Между другото някой друг да се е сблъсквал с проблем fusefs-sshfs + BSD? На мен ми заби машината многократно!

Ще поработя още няколко дена, ако не се издъни - ще докладвам, че проблемът се корени дълбоко в закърнялата централна нервна система на задклавиатурното устройство и модераторите да затрият темата :)

По принцип пращам поздрави, но с оглед на ракиенето време по-добре е така:
Наздраве  [_]3,
Ицо
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: PCBSD 8.1: спорадичен проблем "cannot find X server"
« Отговор #3 -: Jan 13, 2011, 21:29 »
Логично предположение, това беше първото, което проверих - за съжаление не е толкова тривиално ;) Сгрухва се дори да го пусна от менютата. И кое точно е логичното в минаването към 7.2 (не се заяждам, само питам)? Иначе за момента, цял ден работа - не ми го е погодило.

Спрях да build-вам пакети и инсталирах и наконфигурирах всичко от което имах нужда. Може някоя библиотека или service да са се променили по време на инсталациите и това да е повлияло?! Между другото някой друг да се е сблъсквал с проблем fusefs-sshfs + BSD? На мен ми заби машината многократно!

Ще поработя още няколко дена, ако не се издъни - ще докладвам, че проблемът се корени дълбоко в закърнялата централна нервна система на задклавиатурното устройство и модераторите да затрият темата :)

По принцип пращам поздрави, но с оглед на ракиенето време по-добре е така:
Наздраве  [_]3,
Ицо

Аз докато ползвах 7.2 - 7.3 Всичко си вървеше перфектно, софтуера там е също толкова нов колкото в 8.Х разликата е само по новото ядро но и аз като пробвах BSD 8.X срещах ужасни проблеми (Ако го ползвам като десктоп система) FreeBSD 9 Current е по добре от 8 но то все още е с неуточнени версии (да ме поправят тези които имат BSD 9)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: PCBSD 8.1: спорадичен проблем "cannot find X server"
« Отговор #4 -: Jan 17, 2011, 10:56 »
Мда, благодаря на отзовалите се, имаше и помощ на ЛС. Проблемът се оказа, както обикновено - човешкият фактор. За няколко дни интензивна работа - не се прояви отново този проблем, така че го отдавам на прекомпилиране на някой приложения и библиотеки, докато други ги използват :)

Ако модераторът сметне темата за излишна най-добре да я изтрие :)

Поздрави,
Ицо
Активен

danaildr

  • Гост
Re: PCBSD 8.1: спорадичен проблем "cannot find X server"
« Отговор #5 -: Jan 17, 2011, 12:33 »
Защо да е излишна.
Активен

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: PCBSD 8.1: спорадичен проблем "cannot find X server"
« Отговор #6 -: Jan 17, 2011, 14:57 »
Просто на мен ми се струва, че не носи много (да не кажа никаква) информация. Ежедневно виждам все повече и повече безмозъчни и лишени от всякакво съдържание теми и отговори в този мой любим форум. Не ми се иска и моето име да се свързва с въпросните публикации, затова избягвам да пиша освен ако наистина няма какво да кажа. В случая наистина се сблъсках с проблем, който по никакъв начин не успях да идентифицирам, но решение така и не се намери, само вероятният отговор, че аз съм зле  ::) (но това на повечето хора им е ясно)

Все пак право и задължение на модераторите е да трият излишните неща - аз лично нямам никакви претенции и съжалявам, че загубих времето на хората, които се опитаха да помогнат :)

Поздрави
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
HDD ext3 recover, "Stellar Phoenix Linux" ??
Настройка на хардуер
help40 3 6313 Последна публикация Sep 20, 2012, 21:51
от Acho
"paskal case" / "camel case"
Общ форум
Apache 3 7477 Последна публикация Aug 11, 2006, 10:01
от ivak
Проблем с "struct cdev" и "struct semaphore"
Общ форум
halturata 22 12791 Последна публикация Aug 14, 2007, 17:31
от tarator
Проблем с "reboot", "halt" и т.н.
Настройка на програми
turboshark 5 7230 Последна публикация Sep 22, 2007, 00:13
от turboshark
SUSE Linux Enterprise 10 Server "Subscription"
Кошче
badmind 2 3675 Последна публикация Apr 01, 2009, 18:21
от seaman