Автор Тема: Коагато Google беше конкурент на Yahoо  (Прочетена 26127 пъти)

lipa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
    • WWW
 Какви са ви спомените от този период на Интернета, още ги нямаше гигантите и дори още не рекламираха  фейсбук  по сутрешните  блокове на телевизиите.
« Последна редакция: Nov 03, 2018, 22:48 от lipa »
Активен

Генератор на сложни  пароли https://websuper.net/generator-na-slozhni-paroli/

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #1 -: Nov 02, 2018, 03:45 »
ъпгрейднах РедХат 6.01 на Мандрейк 9
ъпгрейднах дайлъпа от 32.6 кб/с на 56 кб/с, а после кабел на 256 кб/с
Лаптопа 256МБ рам стана на 512
AltaVista, MapQuest, Netscape Navigator и Opera 6 бяха номер едно.
Ползваха се и Mosaic и Windows 95/98
Имаше сайтове, дори и книги с интересни уеб адреси.
Имаше още Gopher, Телнет, Ftp, IRC, Mirc, ICQ, BBS-и, Warez
Резолюцията 1024х768 рулираше, имаше хора, които си рапечатваха новини на хартия и ги четяха.
10 ГБ дисковете бяха големи, но не стигаха за филми, та ги печахме на ЦД-та и ДВД-та
Майкрософт показаха Уиндоус ХР
Първата ми флашка - 128 МБ (още работи)

А ти не си раздавай данните наляво-надясно и си дишай.
« Последна редакция: Nov 02, 2018, 04:00 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

lipa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
    • WWW
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #2 -: Nov 02, 2018, 06:07 »
Според мен корпорациите виждат в мечтите си бъдеще,  в което компютрите  се превръщат в телевизори с телетекст. Където само те решават какво да показват и колок да ни го показват.   [_]3
« Последна редакция: Nov 02, 2018, 08:47 от lipa »
Активен

Генератор на сложни  пароли https://websuper.net/generator-na-slozhni-paroli/

lunarvalley

  • Гост
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #3 -: Nov 02, 2018, 08:34 »
не ми липсва бавният интернет. Но като цяло изобщо не харесвам уеб-сайт модата в момента (дълга тема), нито пък 'плоският дизайн' (flat design) в интерфейса на компютрите (още по-дълга тема). Пище се 'еволюирам'. Моля те, оправи го. Не съм педант на тема грамотност, но такива измислени думи...
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #4 -: Nov 02, 2018, 10:03 »
За мен този период беше вълнуващ. Не мога да преценя аз ли просто съм го възприемал така или си е било така. Повечето неща изискваха някакво усилие и четене. Интернет изглеждаше все още като нещо с идеална цел, а не поредното бизнес начинание. Въпреки че когато аз съм започнал, вече си е бил доста бизнес ориентиран.

AltaVista беше Google-ът ми тогава :) На скоро дори си намерих книжка... физическа, реална.. Интернет указател :D И пак ме връща на темата за усилията... бяха необходими. Сигурно съм мазохист щом това го виждам като някакъв плюс, но понякога сам на себе си се дразня колко лесно се предавам ако не намеря нещо в първите 2 страници на Google.

Бавният интернет и на мен определено не ми липсва. Това с модема си беше наказание, както от към скорост, така и от към телефонна сметка.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1257
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #5 -: Nov 02, 2018, 10:55 »
Бавният интернет и на мен определено не ми липсва. Това с модема си беше наказание, както от към скорост, така и от към телефонна сметка.

Хе-хе, явно нямаш никаква представа от Fidonet и емоциите, които предизвикваше.
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #6 -: Nov 02, 2018, 11:46 »
Не изпитвам носталгия по миналите времена на интернет. Гугъл и Яху никога не са били конкуренти. Едното беше портал, другото търсачка. Едното още си е портал, другото продължава да си е търсачка.

Сега възможностите са много по-големи и от нас си зависи, как ще се възползваме от тях. От нас зависи, дали ще позволим да се ровят в личните ни данни. Които повечето хора с лека ръка предоставят.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #7 -: Nov 02, 2018, 14:37 »
Бавният интернет и на мен определено не ми липсва. Това с модема си беше наказание, както от към скорост, така и от към телефонна сметка.

Хе-хе, явно нямаш никаква представа от Fidonet и емоциите, които предизвикваше.

Да, определено нямам :)
Искрено бях впечатлен обаче преди време като гледах този клип с модем от 1964-та  - https://youtu.be/X9dpXHnJXaE :D Не бях виждал такива модеми, то не че съм виждал много де :) Този явно е 300 bps, а аз започнах с 56 kbps
Активен

bot

  • Гост
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #8 -: Nov 02, 2018, 16:29 »
Искрено бях впечатлен обаче преди време като гледах този клип с модем от 1964-та  - https://youtu.be/X9dpXHnJXaE :D Не бях виждал такива модеми, то не че съм виждал много де :) Този явно е 300 bps, а аз започнах с 56 kbps

 с малко упражнения може вместо с клавиатура и мишка да управляваш компютъра така https://www.youtube.com/watch?v=okJHQ3hjqrI ако имаш 2 Линукс компютъра може дори да прехвърлиш фаил като използваш само микрофона и говоритела използвайки AX.25 интерфейса, който все още е вграден в Линукс ядрото.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #9 -: Nov 02, 2018, 18:14 »
Бавният интернет и на мен определено не ми липсва. Това с модема си беше наказание, както от към скорост, така и от към телефонна сметка.

Хе-хе, явно нямаш никаква представа от Fidonet и емоциите, които предизвикваше.
В  България достъп до Fidonet нямаше как да имаш от къщи, трябваше да работиш в правилната фирма. Аз имах достъп до някаква Х25 мрежа на пощите (не помня имената) и от там стигахме разни BBS-и, беше пълно с програми за ДОС за сваляне, тонове документация, чатове ама като не знаех английски гледах като теле железница, а и времето за достъп беше ограничено. Липата обаче визира по-късни периоди време (интернет 1.0).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #10 -: Nov 02, 2018, 20:18 »
Искрено бях впечатлен обаче преди време като гледах този клип с модем от 1964-та  - https://youtu.be/X9dpXHnJXaE :D Не бях виждал такива модеми, то не че съм виждал много де :) Този явно е 300 bps, а аз започнах с 56 kbps

 с малко упражнения може вместо с клавиатура и мишка да управляваш компютъра така https://www.youtube.com/watch?v=okJHQ3hjqrI ако имаш 2 Линукс компютъра може дори да прехвърлиш фаил като използваш само микрофона и говоритела използвайки AX.25 интерфейса, който все още е вграден в Линукс ядрото.
Няколко пъти ме е минавало през акъла да напиш програмка точно за такава комуникация меджу устройства.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #11 -: Nov 02, 2018, 20:49 »
На модемите и лошата прекъсваща връзка и бях намерил цаката S10=254 иначе по дифолт май беше 14  (1.4сек) .
Имаше тогава алтависта, хотбот...

Помня как в алтависта нямаше нито един български сайт. След това се появиха 1,2. След една семица изпълниха една страница, след още две седмици станаха вече много. Интернета в бг се появи буквално за две седмици до месец.

Гого тогава нямаше въобще. Имаше яху, но той нямаше спайдер. Трябваше да чакаш 6 месеца за да ти одобрат сайта, да го прегледат и да го впишат. Според мен точно това изяде главата на яху.
Чак по късно яху почнаха автоматчно със спайдери......

« Последна редакция: Nov 02, 2018, 20:56 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #12 -: Nov 02, 2018, 21:19 »
Няколко пъти ме е минавало през акъла да напиш програмка точно за такава комуникация меджу устройства.

 ами то има, http://www.whence.com/minimodem/ няма кой знае какво практическо приложение, може да се подобри малко, да не се чува това дразнещо скърцане, примерно да се модулира с ултра звук, който може да се  възпроизвежда от говорителя и да се чува от микрофона.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #13 -: Nov 03, 2018, 03:45 »
Да, имах предвид ултразвук.
Ще я прегледам. Не съм търсил за такова нещо все още.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #14 -: Nov 03, 2018, 07:40 »
Не изпитвам носталгия по миналите времена на интернет. Гугъл и Яху никога не са били конкуренти. Едното беше портал, другото търсачка. Едното още си е портал, другото продължава да си е търсачка.

Е да де, ама хората ги ползват за едно и също — достъп до информация. Освен това Гългъл буквално им отхапаха главата, като пуснаха поща.

И резултата е очевиден. Яху беше най-скъпата компания, днес се чудим, как още ги има. Днес най-скъпа е Гългъл (азбукова) и ние се чудим ще доживеем ли нейния край.


не ми липсва бавният интернет. Но като цяло изобщо не харесвам уеб-сайт модата в момента (дълга тема), нито пък 'плоският дизайн' (flat design) в интерфейса на компютрите (още по-дълга тема). Пище се 'еволюирам'. Моля те, оправи го. Не съм педант на тема грамотност, но такива измислени думи...

Пище се пише :P

Не се заяждам, но „еволюирам“ определено не е лесна дума, още по-малко е българска. НЕ знам за вас, но на мен често ми се случва да чувам едно да се пише друго и то на български думи. И просто механично запомням, как трябва да го напиша. Но не всеки път съм достатъчно концентрирам, че да не сбъркам.

Например последната дума от предното изречение, пръстите ми са запомнили как се пише и аз едва след очна ставка установих правилността ѝ. Но кой е казал, че не може да има предлог „з“? Разбира се, че БАН, не съм чак толкова смотан, смисъла беше друг.

=*=

Моето мнение за сегашния web леко се различава. Чисто технологично той е невероятен. CSS и JS ни позволяват да правим немислими неща до преди десетина години. CSS като програмен език и JS като екосистема (цяла отделна планета с размерите на Юпитер) правят зашеметяващи неща. А пък комбинацията от двете е направо американска мечта — небето е граница.

Разбира се това не прави js хубава технология. Отдолу е пълна гнус. Но отгоре е рай. Само от време на време ада се показва и озъбва. Определено са му подбрали хубаво име. Каквото е Явата за останалия свят, това е js във веба. Ако му бяха оставили live script, много хора можеше да разберат, че и в реалния живто е така и да се самоубият. А сега си мислят, че само в югоисточен, азиатски архипелаг е така. И това даже не си мислят, ако не чуят, че е паднал някой самолет. Ама и тогава е малка вероятността да се сетят, че двете са едно и също.

Джава, джава, джава. Жаба, жаба, жаба. Крава, крава, крава. Ей това е перфектната комбинация за затъпяване. Когато не можеш да правиш взаимовръзки, съпоставки и заменки.


=*=

Но Липа говори за нещо друго. До сега мислех, че е малък ашлак. Но или е малък ашлак — гении или е минимум на 40, защото нещата, за които говори са от преди 20 години. Което е зле. Искам на 20. Ама няма.

Това, за което иде реч съм го писал стотици пъти и ще е тъпо да го четете пак от мен. Затова пак алтернативен поглед. Ами нека. Да видим до къде ще стигнат. Моята прогноза е — до никъде.

Логиката ми е проста и празна като главата ми. Технологиите (в частност компютрите) според мен вървят в грешна посока. Може би не съм прав. Нека да греша.. Но мисля, че има констатация, в която не греша.

Да видим прав ли съм. Според мен хората на бизнеса и властовите центрове не разбират от технологии (в частност компютри). Това означава, че имат погрешни очаквания, надежди и планове, какво могат да направят и какво не.

Ако в първото си предположение съм прав и съзнанието ми не ме лъже, цялото нещо ще приключи с грандиозен провал.

Ако в първото си предположение не съм прав, но все още не греша за второто, то цялата работа ще приключи с… Познахте. Грандиозен провал.

Това е от мен. Ще се върна, когато се върна.






 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear