Автор Тема: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис  (Прочетена 3540 пъти)

go_fire

• Global Moderator
  • Напреднали
  • Публикации: 6846
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
Всичко работи. Малко гимнастика, но.. получи се и с картинка, и си валидира подписа, като го отвори с друг пдф рийдър, пак разпознава сертификата. Поствам стъпките, да не се мъчат и други, използвах и инфото от колегата mimosh.

Подписа е инфонотари, работещ под файърфокс.

Първо ъпдейтнах до последната версия на либрата- 7.1.4.2. В тази версия я има опцията "Добавяне на ред за подпис"- при мен менюто е на английски.

Четецът трябва да си е в USB-то, на компа. Направих си и 5 .пдф файла, за експериментите, в една папка.

Така- стартирате Libreoffice Writer, при тикнат в юесби четец и карта.

От менюто на райтъра File >>Digital Signatures>> Sign Existing PDF.
Отваряте там .пдф-а, който ще подписвате.

Отваря го с Libreoffice Draw, като най-горе над текста във файла вади един таб "This PDF is open in read-only only mode to signing the existing file" с две бутончета: "Sign Document" и "Edit Document". Не ги пипате. Няма нужда да затваряте и панела.

Отивате в менюто на Libreoffice Draw  Insert>>Signature Line.
В полето на отворения документ Ви дава да си нарисувате квадратче/правоъгълниче, където да се появи "картинката", че документът е електронно подписан. Очертавате, където Ви кефи (аз си избрах долния десен ъгъл).
Когато свършите с очертанието, Ви вади един прозорец "Enter password to open file: Infonotary"

Вкарвате си пина на Инфонотари-то. Отваря Ви прозорец, където се вижда сертификата на Инфонотари. Натискате Select. И готово, в очертаното поле се появява името Ви от сертификата и че документът е подписан електронно.

Горе над документа в таба "This PDF is open in read-only only mode to signing the existing file" с две бутончета: "Sign Document" и "Edit Document" копчето "Sign Document" се променя в "Finish Signing". Натискате го. Излиза ви втори таб под него "This document is digitally signed and the signature is valid".

Затваряте Libreoffice Draw от хикса горе вдясно, без сейфане/експортване на документа, той си запазва .пдф разширението и името. И това е.

Аз после отворих с Okular същия документ, да проверя друг .пдф рийдър ще го разчете ли, че е подписан. Чете го- излиза таб "This document is digitally signed"- като кликнете там, на Show signatures panel- вади инфо за сертификата. Ами това е.

Под уиндоус още не съм го пробвал, дали така подписания файл го чете адобе-то, но вероятно няма да има проблем.

Благодаря на всички, които се включиха.

Сложих няколко ентъра за по-лесно четене.

=*=

Допълнителни разяснения има в темата:

Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Последна редакция: Jul 12, 2021, 13:22 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ЗевсБг

• Напреднали
  • Публикации: 1167
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #1 -: Jul 14, 2021, 20:42 »
За Андроид ползвам Xodo. Acrobat не може, но Xodo слага готов електронен подпис. И понякога точно в движение трябва да го направя. Аз с писалка съм го правил, няма да се мъча с електронни изгъзици.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

pdontcheff

• Участници
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #2 -: Jul 22, 2021, 10:14 »
JSignPDF върши прекрасна работа
https://github.com/kwart/jsignpdf
Активен

Nik123

• Напреднали
  • Публикации: 957
  • Distribution: Mageia
    • Профил
« Отговор #3 -: Aug 14, 2021, 19:43 »
Това не е ли само за уиндоус? В сайта му при Download бутона почва да сваля .exe
Активен

"-Аз съм орех и приличам на мозък!"
"-Аз съм карфиол и приличам на дърво!"
"-А аз съм гъба и мразя тази игра.. "

go_fire

• Global Moderator
  • Напреднали
    • Профил
« Отговор #4 -: Aug 14, 2021, 21:23 »
Тук:

https://github.com/intoolswetrust/jsignpdf/releases

Тези, които пише tar.gz са нашите. Например за последната версия е:

https://github.com/intoolswetrust/jsignpdf/archive/refs/tags/JSignPdf_2_0_0.tar.gz

Или от тук:

https://sourceforge.net/projects/jsignpdf/files/

Последната, стабилна е тази:

https://pilotfiber.dl.sourceforge.net/project/jsignpdf/stable/JSignPdf%202.0.0/jsignpdf-2.0.0.zip
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

Nik123

• Напреднали
  • Публикации: 957
  • Distribution: Mageia
    • Профил
« Отговор #5 -: Aug 15, 2021, 20:42 »
Благодаря, ще го пробвам утре и ще постна резултата в основната тема.
Активен

"-Аз съм орех и приличам на мозък!"
"-Аз съм карфиол и приличам на дърво!"
"-А аз съм гъба и мразя тази игра.. "

go_fire

• Global Moderator
  • Напреднали
    • Профил
За проблеми с НАП, НСИ, АВ, митници и др.
« Отговор #6 -: Oct 17, 2021, 21:01 »
Рових из нета и разбрах, че с тоя BISS и други хора са имали проблем и са го решили. Конкретно тук има инфо:

https://kamenitza.org/%D0%BD%D0%B0%D0%BF-vs-%D0%BA%D0%B5%D0%BF-%D0%B2-%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%83%D0%BA%D1%81/

От коментара на JULIAN — 22.03.2021 @ 11:31 pm —
надолу е точно за проблемите с BISS.

Оправих го, мамка му!!!

Почвам едно по едно- в линка по-горе имаше съвет да се пипне шел скрипта /bin/btrust_biss

Копирам:

"Георги — 13.09.2021 @ 5:04 pm —

Днес ми потрябва и B-Trust BISS. Изтеглих го от сайта им инсталирах го и…. отваря ми се прозорче 10*16 пиксела със следи от BISS в него – явно работи ама не се вижда нищо.
И като зазгледай – те пак на Java и то стара. Та:
Във файла /bin/btrust_biss
на 3-тия ред:
nohup /usr/share/btrust_biss/jre1.8.0-202/ и т.н. пътечка към някаква си тяхна инсталация дето не работи.
Просто заменяте “/usr/share/btrust_biss/jre1.8.0-202” с пътя към Java-та която сте инсталирали по гореописания начин.
И чудесата стават:)"

Това с пътеката към моята джава (имам 1.8.0.222) мислех да го направя, както е написал човека. Съдържанието на тоя скрипт (стартиращия за BISS) е следното:

#!/bin/sh
export CLASSPATH=$CLASSPATH:usr/share/btrust_biss
nohup /usr/share/btrust_biss/jre1.8.0-202/bin/java -Duser.dir=/usr/share/btrust_biss -Dsun.security.smartcardio.library=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libpcsclite.so.1.0.0 -jar /usr/share/btrust_biss/BISS.jar ssl >/dev/null 2>&1 &
return 0

Направи ми впечатление това -  -Dsun.security.smartcardio.library=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libpcsclite.so.1.0.0
Сигурно на Убунту, за каквото е правен скрипта, тая библиотека, която отговаря за четеца при мен-  libpcsclite.so.1.0.0, е както е посочено в скрипта- /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libpcsclite.so.1.0.0.
Да, ама при мен на Магеята е в /usr/lib64/libpcsclite.so.1.0.0. И затова BISS не е виждал сертификата на инфонотарито.

Направих скрипта така:
#!/bin/sh
export CLASSPATH=$CLASSPATH:usr/share/btrust_biss
nohup /usr/share/btrust_biss/jre1.8.0_202/bin/java -Duser.dir=/usr/share/btrust_biss -Dsun.security.smartcardio.library=/usr/lib64/libpcsclite.so.1.0.0 -jar /usr/share/btrust_biss/BISS.jar ssl >/dev/null 2>&1 &
return 0

Стартирах BISS, от неговото меню "Избор на удостоверение от:" му зададох "PKCS11", демек да търси смарт карта.
Ръгнах в юесбито КЕП-а, влязох в Търговския регистър. "Тестово подписване" - и изненада, поп-ъп прозорче в браузъра с надпис "Изберете библиотеката на доставчика на подписа", с "Browse". При мен за КЕП-а на инфонотарито библиотеката е /usr/lib64/bit4id/libbit4xpki.so. Посочих му я. Следващ прозорец, този път на BISS : "Моля, изберете сертификат за електронно подписване" и вече се вижда моят сертификат на Инфонотари. Избрах го, тестовото подписване- всичко ОК. Работи.

Сега с кеф ще си сипя една ракия.

доп.
===

Една бърза снимка за архива, ако Каменица случайно закрият кампанията си. Защото сега са на татковци, а това им е реклама от миналата година.
« Последна редакция: Oct 17, 2021, 21:13 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

go_fire

• Global Moderator
  • Напреднали
    • Профил
StampIt и ГНУ/Линукс, стъпка по стъпка
« Отговор #7 -: Oct 18, 2021, 16:49 »
Ами малко повече приказки се оказаха, като си погледнах селф-мейд howto, но мисля, че ще е полезно.

Играх си доста  с КЕП на "Информационно обслужване" АД (StampIt), поствам  едни мои записки, как го подкарах това нещо на Магея 7, 64-битова, с браузър Файърфокс. В сайта на Информационно обслужване нямаше информация как се подкарва с файърфокс под линукс и аз общо-взето, налучквах, като четях инфото за мак.

Четецът е CIR115B, вариант 01 (USB) (информацията е на етикетче върху четеца).
Сим-картата е ID Prime940 (като отворите четеца, на сим-картата има надпис).
Драйвърите на сайта на Информационно обслужване за този четец са стари и при мен не тръгнаха- аз свалих актуалния от сайта на производителя, първоначално го вади с йероглифи, като натиснете EN горе вдясно, си става на английски :)
Ето линк: https://www.abcircle.co.jp/en/product/2/CIR115B/sim-sized-contact-smart-card-reader/

Скролвате до Downloads for CIR115B > избирате USB Linux Installer > сваляте един архив-
Circle_Linux_Installer_v2.1.0.zip. Понеже при мен става въпрос за .rpm базирана дистрибуция, ми трябваше пакета в архива, след разархивирането му, /Circle_Linux_Installer/v.2.1.0/Fedora-CentOS/libabcccid-2.1.0-1.el8.x86_64.rpm. В архива има и за дебиан-базираните. Инсталирате го този .rpm . По спомен имаше някаква зависимост, която намерих в мирърите на магеята.
От сайта на Информационно обслужване (https://www.stampit.org/bg/page/795) Ви трябват тия неща:
Linux_AWP.zip (AWP Identity Manager - софтуер за управление на смарт карти), от тоя архив, за магеята libpng15-1.5.30-7.fc30.x86_64.rpm и AWP-5.2.0-SR2-Admin.el7.x86_64.rpm.  В архива има и за дебиан.
Safenet-Authentication-Client-Linux.zip )SafeNet Authentication Client-софтуер за управление на смарт карти тип ID Prime940)- с това нещо се инсталира библиотеката за Security Device, за да работи сим-картата ID Prime940 на StampIt с файърфокса (по-надолу как се зарежда във Файърфокс). От този архив, за магеята от архива - /Safenet-Authentication-Client-Linux/RPM/SafenetAuthenticationClient-10.7.77-1.x86_64.rpm. Инсталирате го.
Трябват Ви и двата сертификата от същия сайт- DigiCert Global Root CA и DigiCert SHA2 Secure Server CA - сваляте си ги някъде на компа.
Трябват Ви и пакета pcsc-lite-acsccid-1.1.8-1.fc31.x86_64.rpm, заедно със зависимостите. Пакета е федорски, имаше зависимости, но ги дръпнах от мирърите на магеята (бяха налични) и всичко сработи. Конкретно тоя пакет го имаше и за магеята в мирърите, но нещо не сработи и ползвах този от по-горе, федорския, който дръпнах от нета.
Като ги инсталирате тия неща от по-горе, заедно със зависимостите, трябва настройка и на Файърфокс.
Вкарвате КЕП-а в юесби, стартирате Файърфокс. отивате на Edit>Preferences>Privacy and Security>Security Devices>Load. Ще Ви изкара меню, да дадете име на новия дивайс (модула на смарт-картата- аз го кръстих StampIt) и Module filename> Browse> задавате му /usr/lib/pkcs11/libIDPrimePKCS11.so (това е библиотеката, която "пали" сим-картата ID Prime940 на StampIt с четец CIR115B, вариант 01 (USB).После ОК.
Оттам Edit>Preferences>Privacy and Security>View Certificates>Your Certificates. Иска парола - вкарва се тая на КЕП-а. После се отива на Authorities > Import > Последователно импортвате свалените вече на Вашия комп  DigiCert Global Root CA и DigiCert SHA2 Secure Server CA.
 След това отивате на  Privacy and Security>View Certificates>Authorities и намирате току-що импортнатите два сертификата- те са подменю на Information Services JSC- Stampit Global Qualified CA и Stampit Global Root CA. Един по един ги селектирате, Edit Trust>Слагате и двете човки на This certificate can identify websites и This certificate can identify mail users >OK и готово. После  Излизате от  Файърфокс, вадите КЕП-а, после пак го мушвате в юесби и така стартирате Файърфокс, и си пробвате КЕП-а в някоя страница, например в НАП.
Внимание: Ако триете сертификатите и сикюрити дивайса на StampIt от файърфокса, КЕП-а не трябва да е пъхнат в юесби-то, защото ще изтриете сертификата от сим-картата!!!
Ако случайно демона pcscd не тръгне, като пъхнете КЕП-а в юесби (понякога прави такива номера), го рестартирате като руут с команда /etc/init.d/pcscd restart
Не претендирам за пълнота на този пост, по памет, след като се ядосвах много с тоя КЕП на ИО, и реших проблемите, си писах записки.

ВЕЛИК СИ!!!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)