Автор Тема: Развален компас или...?  (Прочетена 8479 пъти)

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Развален компас или...?
« Отговор #30 -: Sep 24, 2014, 14:38 »
глей ся, neter, около go_fire по-скоро некой рибар ще се намери - планинарите са около мене. щото аз ако не внимавам и се покажем бърже на терасата Рила може да ми избоде некое око :)
иначе, go_fire, това джилезо не тегне повече от 5-60 гр - виж, че е колкото три копчета на клавиатурата, а и не заема много място. но ако нямаш огниво и парче от пила може да ти свърши добра работа, но требе да си пазиш пръстите ного :) аз имах едно огниво, което си беше произведение на изкуството- майсторска направа, с торбичка от мъди на малаче, украсена, поръбена с некакви орнаменти, с кожена сиджимка за омотаване на гърлото... абе, красота.. ама го подарих :) но, ако говорим за оцеляване, в планината си и ти трябва огън, а наоколо няма нищо друго освен камънаци, има едни бели камъни, които също дават добра искра. бели са и са непрозрачни, цвета им е по-скоро на изцапано мляко и като ги треснеш един в друг пускат искра и мирише на барут. та с такива два камъци и суха трева, например, можеш да излезнеш от положение :) за планината мога да говоря много, но да не ви отегчавам, само ще ви кажа, че от преди години съм направил неколко огнища на разни места, още си стоят, само ги поремонтирвам чат-пат, когато ги пообикалям :) това, което ме изкефява е, че хората, които ги откриват си ги ползват, но и ги пазят. само ги променят малко в в случай, че приготвят по различен начин печивата - скара, шиш, плоча... аз почти винаги използвам плоча, защото така /който е пекъл на плоча ме разбира одма/. даже и за дома съм си свалил от Рила 5-6 плочи и си ги използвам на огнището у дома, дето съм си направил.
това е на Рибни езера :

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Развален компас или...?
« Отговор #31 -: Sep 24, 2014, 15:10 »
Да балкана веч' ми е далеч и планинари другари наоколо нямам, та ходя веднъж, дваж на петилетка. Иначе преди, ако поне веднъж, дваж не се замъкна в месеца, не съм аз. Ама най-големият лукс ни бяха спиртни котлончета. Който имаше такъв, беше егати гъзара. Самар да имаш, гъзар. Челник, двоен гъзар. Иначе греъм съм го чувал да, гледал съм някоя друга серия по Discovery. Ама не го харесвам. За мен това е нечовешко. Аз отивам в дивото за удоволствие, не да видя дали ще пукна, ако се завра в някой адски пъкъл.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Развален компас или...?
« Отговор #32 -: Sep 24, 2014, 15:35 »
това е на Рибни езера :
Еее, как пък даде баш снимка с избягал огън от огнището - ще дадеш лош пример >:D Иначе, браво за направените огнища [_]3 (кой знае, може да съм ползвал някое, без да зная), и това изглежда хубаво, само бих наредил камъчета пред него, за да се намали вероятността огънят да избяга навън, макар че в случая от снимката може би нямаше да помогне - изглежда като нещо разлято, което догаря, и добре че тревата не е по-суха.

Аз отивам в дивото за удоволствие, не да видя дали ще пукна, ако се завра в някой адски пъкъл.
;D Е, то си е полезно човек понякога да си вдига адреналина, иначе по някое време, вместо удоволствие, ще започне да чувства зависимост от спокойствието, и няма да може да му се наслади.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Развален компас или...?
« Отговор #33 -: Sep 24, 2014, 18:57 »
neter, аз имам професура по огнища и скари, вервай ми :D  обгаря тревата, но докато я наблюдавам, а веднъж обгоряла, който и да дойде друг, дори и невнимателен да е, няма да може да я запали :) аз нарочно обгарям около огнищата.
иначе, планината е кеф и то голем... даже много голем, за който я познава и я разбира. то той и я обича, също така.
go_fire, можеш само да съжаляваш, че не се намират мераклии около тебе, че да обикалята балканищата...
а на тия със спитрниците им кажи... :D :D :D нищо не им казвай, нека се мъчат :D :D :D
такааааа.... понеже умеете да четете логове, ще ви обърна вниманието към тоя на работния плот :))) първо - мазен е, второ - добре си личат следите от мръвките, който са се пекли озгорека :) и трето - неравностите са пълни с цвърчаща мазнина :) /тия с газениците могат само да мечтаят/
а сега си представете, какво се случва върху работния плот, като го покриеш едро надробен кромид, който се пече и пържи едновременно, с чушката, цревичката и хлебец...  а у жарта зе навират комбари, за да се опекат чудесно :)
от магнитното поле на земята леко се измести темата на къмто кулинария и зех, че огладнех :D :D :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Развален компас или...?
« Отговор #34 -: Sep 24, 2014, 21:32 »
Само уточнение какво е комбарец. Предполагам може би компир? Демек картофи. Аз най-обичам да си пека на жар. Сега модерните ги увиват в фолио та да не би да полепне малко въгленчета и пепел та да им оздравят малко и прочистят от токсини стомаха.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Развален компас или...?
« Отговор #35 -: Sep 25, 2014, 10:01 »
Цитат
аз понякога ползвам "това" за да си паля цигарите :) само требе да си пазиш праханта суха

това е стандартно огниво /чакмак, пунгия или някакво друго име, което не знам/ и кремък. кремъкът може да бъде и черен, този е жълто кафяв. праханта /тратта/ ми свърши, ама има един смърф дето знае как се вари, та той ми дава :)  и у селото, както и у градо едно време само с това се е палило огин :D

Вместо прахан има едно много по ефикасно нещо. Взимаш памук или някаква памучна тъкан. Здраво я натъпкваш/свиваш и я обвиваш плътно с алуминиево фолио. Да стане с размерите на кибрит (но може и да си произведеш по-голямо или по-малко количество)

Много е важно станиолът на да е на наколко слоя и да е затворил/запушил наплътно отвякъде памука.

Сега това го награвяш на пламък (може и на запалка) Докато го нагряваш почват да излизат газове от под станиола и даже са запалват. Като свърши процеса и памука се е овъглил напълно, отвиваш го и вътре има перфектанта 'прахан'. Изглежда черно и много нежно - чист въглерод. Процеса на правенето е подобен на този на правенето на дървените въглища. Но понеже памука е микро порест то и получените въглеродни нишки са много нежни и представляват много финна мрежа - така че като попадне искра тя не угасва и горенето се подържа.

Та тази прахан гори(тлее) префектно и много лесно се пали даже само от една искрица.

А вместо кремък става почти всеки твърд камък - гранит.. кварц..кварцови камъчки.....и т.н.

А виж с класическата прахан огън до сега не съм оспял да запаля. :'( Има някаъв трик в обработката на праханта.
« Последна редакция: Sep 25, 2014, 10:10 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.