Автор Тема: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"  (Прочетена 36557 пъти)

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Здравейте,
Аз съм новобранец- на "Ubuntu 10.10" съм от 5 дни. Реших да си инсталирам "Phototshop" с помощта на "WINE" (с това приложение съм си инсталирал "WinRar", "CS 1.6" и "Notepad ++"). Обаче нещата непотръгнаха при "Photoshop CS3" (мъчи се да се стартира, мъчи се, но нищо). Реших да пробвам по-новия "Photoshop CS5". Нещата там се развиха малко по-добре. Инсталира се нормално, но само толкова.  ;D Когато стартирам програмата, "WINE" ми отчита грешка (някакви невалидни параметри).
След това реших да се поровя из нета и да потърся за "Linux" версии на програмата и разбрах, че няма (поне така смятам аз; моля да ме извините ако греша). Какво вече споменах- нямам голям опит с "Linux" като цяло и затова реших да драсна тук (все пак това е най-популярният сайт за Линукс дистрибуциите у нас).  8) Надявам се да успеете да ми обясните как стават нещата.
Между другото: държа да поясня, че не съм от най-умните хора (бавнозагряващ съм) и затова се надявам да ми разясните нещата по по-елементарен начин.  :) Ако искате, можете и да ми пишете по скайп (skype: ak-47_123).
Колкото до "GIMP"- имам я свалена, но не мога да ѝ схвана цаката. Затова държа на "Photoshop".
Моля да ме извините ако съм объркал раздела на форума. Благодаря предварително.  :)
« Последна редакция: Aug 23, 2012, 16:24 от neter »
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #1 -: Aug 20, 2012, 15:55 »
"WINE" ми отчита грешка (някакви невалидни параметри)
Каква? (Под Linux обикновено грешките са със смислен текст, помагащ за установяването на проблема ;))

Аз не съм се занимавала с Photoshop и подкарването му през wine, но по принцип в сайта на Wine си има AppDB, където има списък с програми, техни версии и това доколко успешно са подкарани. За Photoshop: тук. А официалните напътствия за инсталиране: тук.

Цитат
Колкото до "GIMP"- имам я свалена, но не мога да ѝ схвана цаката.
Ако все пак решиш да я опиташ (и има нужните ти функционалности) - питай.

//offtopic
Цитат
Ако искате, можете и да ми пишете по скайп (skype: ak-47_123).
Това не е целта на форумите и може само да отблъсне хората от това да ти помагат (и да даде повод темата ти да се озове в Кошчето).
Активен

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #2 -: Aug 20, 2012, 20:23 »
Г-жо, бях написал "Ако искате, можете да ми пишете по скайп", а не "Чакам отговор по скайп", затова не приемам критики по това изречение (всичко зависи от начинът на тълкуване на изреченията ;)). Но да не се отплесваме от темата.
Между другото: нищо не можах да схвана от онези линкове. Това, че вие сте напреднали с "Linux" и сте му свикнали (браво; признавам, че сте по-добри от мен) не означава, че и аз съм на такова ниво (ако бях, нямаше да търся помощ).
Колкото до смислените текстове в "Ubuntu", мога само и единствено да ви пратя снимка от екрана си. Ако успеете да ѝ схванете смисъла и да ми обясните нещата на по-достъпно за мен ниво (без линкове към уроци), ще съм Ви много признателен.
Разчитам, че съм си разяснил проблема. Също така- ако може да не вмъкваме "Gimp" като решение за "Photoshop" проблемите, ще е по-добре (за мен). 8) :)
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

aleximilian

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Debian
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #3 -: Aug 20, 2012, 20:41 »
http://www.playonlinux.com/en/app-595-Adobe_Photoshop_CS4.html

Колкото до gimp, има много възможности, но ако сте свикнали с Photoshop много трудно ще свикнете или преминете на gimp.
Но е добре да може да се научите да ползвате по-добре интернет -> в смисъл не е толкова трудно да напишете "linux: how to install photoshop" или нещо подобно, даже и филмчета има.
Относно грешката която сте показали, това е от версиите на wine, с едните става, с другите не става.
Поради тази причина за да може да ползвате photoshop и разни други има playonlinux, за възможностите ще разберете сами.

Отговорът удовлетворява ли Ви?
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #4 -: Aug 20, 2012, 21:44 »
http://www.youtube.com/watch?v=1ZnCcJuQLwY
Ползвай youtube за видео уроци  [_]3
Активен

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #5 -: Aug 20, 2012, 21:50 »
До някъде- да. Явно съм забравил да спомена, че гледах клипчета в интернет по въпроса. Обаче там нещата ставаха (чрез "WINE"), но при мен не станаха. Ако бяха станали нещата, нямаше да си правя труда да драскам и да ви моля (всички вас) да си правите труда да ми обеснявате. Колкото до видеото от youtube.com, мъчих се да си сваля "Photoshop" от линка му, но не можах (иначе благодаря за идеята, готин).  :)
Благодаря за линка, но браузъра ми дава грешка. Заповядайте снимчица. Все пак нямам намерение да се лъжем "Ясно. Всичко схванах.".  8) ;) :)
Ако може едно простичко обяснение от типа на "Свали си ... После го отвори ... Инсталирай го. После си свали ... Разархивирай го и го инсталирай ... После пиши в терминала ... След това инсталирай ...", ще е много по-добре.  :)
Отново ще спомена, че съм новак (с "Ubuntu 10.10" съм от 5 дни) и ми е малко друдно да свикна с него и затова искам по-простички обяснения.  :) Радвам се, че поне спазваме добрия тон.
« Последна редакция: Aug 20, 2012, 21:53 от hao123 »
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #6 -: Aug 20, 2012, 22:15 »
Нали искаш да ти е лесно ?  ;D

1. Сваляш някоя версия оттук. (Мога да ти пратя и CS3 ако искаш, защото гледам че са я махнали от сайта  ;) )
2. Инсталираш през Wine (Нещо като разархивиране, защото версията е Portable)
3. Пускаш през Wine
(Сега прочетох коментарите и пише, че нещо не работят. Ако не работят пиши на лично да ти пратя CS3)

Втори вариант:

Ако използваш VirtualBox с XP, Vista или 7-мица просто я инсталираш оттам и ще работи 100%.

(Версията е Portable и затова е толкова MB)  ;)
______________________________________________

От тези сайтове също тръгват програмките през Wine  ;)

http://portableapps.com/
http://portableappz.blogspot.com
« Последна редакция: Aug 20, 2012, 22:37 от cool4y »
Активен

Practice

aleximilian

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Debian
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #7 -: Aug 20, 2012, 23:13 »
Благодаря за линка, но браузъра ми дава грешка. Заповядайте снимчица. Все пак нямам намерение да се лъжем "Ясно. Всичко схванах.".  8) ;) :)
Ако може едно простичко обяснение от типа на "Свали си ... После го отвори ... Инсталирай го. После си свали ... Разархивирай го и го инсталирай ... После пиши в терминала ... След това инсталирай ...", ще е много по-добре.  :)

Добре де, този браузер като не знае какво да прави, кой трябва да знае какво да се прави?
Това е което съм дал е линк. Направихте ли си труда да разгледате какво е това, което Ви е дадено?
Инсталира се playonlinux, прочита се малко за желаната програма, може да има специални изисквания за пач към който има линк или за версия на програмата която ще инсталирате, програмата си инсталира правилното wine за което се знае и пробвано, че работи.
Предупреждение: Поради факта, че всичко това се инсталира в /home е добре да е се симлинкне за да не се препълни /home
Активен

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #8 -: Aug 21, 2012, 00:35 »
Аз прочетах какво има из сайтчето, но с анг. език съм леко скаран. Но това е друга тема.
Моите искрени поздравления към cool4y. Благодаря за линковете и за усилията, които положи да ми обясниш нещата. Голям длъжник съм ти.  8) :) :) :) Ако беше от моя град, щях да те наема за частен учител. Имаш уважението ми, готин.  :) Всичко стана още с 1-вия линк (по 1-вото предложение).  8) Моите поздравления. :)
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #9 -: Aug 21, 2012, 01:07 »
Проблемът е решен, но все пак мисля, че има още няколко неща, които могат да бъдат полезни на автора на темата или на други четящи я.

//offtopic
Г-жо, бях написал "Ако искате, можете да ми пишете по скайп", а не "Чакам отговор по скайп", затова не приемам критики по това изречение (всичко зависи от начинът на тълкуване на изреченията ;)).
И аз само изказах учтив съвет, въпреки че можеше да е официално предупреждение. Въпрос на тълкуване, наистина. :)

//ontopic
Цитат
нищо не можах да схвана от онези линкове
Това не е добре, понеже това са линкове към документация със статут "официална". Но поне запомни, че в сайта на wine може да намираш информация за това кои програми с кои свои версии под кои дистрибуции са били подкарвани. Също така в wiki-то към сайта на wine често има обяснения как да става това и може да се пробваш да ги следваш и, ако нещо се обърка, да кажеш "почнах по това упътване, изпълних това, случи се онова, стигнах до тук и ми даде такава грешка".

Цитат
Колкото до смислените текстове в "Ubuntu", мога само и единствено да ви пратя снимка от екрана си. Ако успеете да ѝ схванете смисъла и да ми обясните нещата на по-достъпно за мен ниво (без линкове към уроци), ще съм Ви много признателен.
Показването на снимка е много добро нещо. Ето, че от нея виждаме, че програмата всъщност се зарежда (поне до някъде) и тогава идва грешката. Защото може програмата изобщо да не се зареди, нещо да се обърка преди дори wine да стигне до етапа на визуализиране на прозорци върху екрана ти. Виж как от показаната снимка aleximilian успя да ти каже "това е от версиите на wine, с едните става, с другите не става".

Цитат
ако може да не вмъкваме "Gimp" като решение за "Photoshop" проблемите, ще е по-добре (за мен).
Това ще е добре за всички ни, тъй като води до дълги и ожесточени дискусии с прекалено малко ценна информация в тях. Но, след като ти споменаваш, че си пробвал и нещо не си се ориентирал в тази или онази програма, не се дразни от предложенията да ти се помогне, при нужда и желание от твоя страна.

Цитат
Аз прочетах какво има из сайтчето, но с анг. език съм леко скаран.
ОК, на всеки се случва. Нека това не те спира да помолиш за повече разяснения - например за превод на написаното. Playonlinux е нещо, с което също си струва да се запознаеш, особено след като емулираш толкова много приложения.

//още малко offtopic
Цитат
с това приложение съм си инсталирал "WinRar" ... и "Notepad ++"
От чисто любопитство - защо ти се налага да емулираш и тези две програми? Някакви проблеми с линукските програми за същите цели ли имаш?
Активен

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #10 -: Aug 21, 2012, 08:24 »
Отново подхванахме "Skype"- благодаря, че ми го изяснихте, но не може да е официално предупреждение, защото няма повод за такова. Много добре, че линковете са със статус "официална", но мен това не ме засяга- аз съм българин (народен човек) и търся помощ тук, а не там. Не съм писал нищо лошо от сорта "Сайта, който ми прати не струва.", но исках нещата да ми бъдат обяснени на български език (както направиха някои хора, на които им поднасям сърдечна благодарност за усилията). И аз мисля, че снимките са много хубаво нещо, затова ги качвам и ви ги пращам.  ;D От "Gimp" не разбирам. Ако някой ще ме учи на "Gimp"- ще трябва да има бая нерви (аз винаги съм готов да се науча на нещо ново, но в този случай- "Gimp" не ми беше решение на проблема; след време може и да почна да се уча на нея, но за сега съм с "Photoshop"). Бях написал, че "Gimp" не е решение за мен, защото видях, че в другите форуми и блогове, хората си измиват ръцете с нея (отбиват номера), а аз държа да си постигна целта. Не е въпрос на инат, а въпрос на точност (аз пиша за помощ с "Photoshop", а да получавам отговор "Забрави за него! Използвай Gimp!"- това е недопустимо). Тук ситуацията беше по-различна (аз търси помощ за "Photoshop", а получавам предупреждения относно 1-2 мои изречения; предпочитам: 1-во да ми бъде оказана нужната помощ, а после да почнем с другите критики и съвети). Все едно да отидете на пазара и да кажете на продавачът "Искам кайсии.", а той да ви отговори "Щандът за ябълки е ето там.".  ;D
Ще ви помоля (Вас и останалите) да спрем с тези критики, защото са излишно хабене на време (поне на моето). Предпочитам да обръщам внимание на по-серионзите неща.
Колкото до програмите, които съм подкарал ("WinRar" и "Notepad++"):
"WinRar" ми трябваше, за да отворя едни архиви (мисля, че бяха *zip, но не помня), които не можах да отворя с архивиращата програма на "Ubuntu". Не съм разочарован от нея, защото ми свършвала работа доста пъти, но за напред мисля да използвам "WinRar" (отново ще повторя- нищо лошо не влагам към архивиращата програма на "Ubuntu"; просто не можа да ми свърши една работа и това е) ;
"Notepad++" си го инсталирах за кеф (да видя дали ще стане). Чух от един авер, който се занимава със сайтове, че била много по-хубава от предшественикът си ("Notepad")- така е. Обаче не я използвам, защото не съм ѝ свикнал (изпитвам затруднения при запаметяването на файла- трябва да търся форматът, докато при "Notepad" сам пиша форматът).
Ще си позволя предварително да отговоря на въпрос, който най-вероятно ще ми зададете (след това мое изказване/изписване) и той сигурно ще е "Защо използваш Notepad?". Аз нямах никакво намерение да свалям допълнителни текстообработващи програми при положение, че имам такива, които ми вършат работа. Обаче след като си инсталирах "WINE", (какво вече знаете) забелязах, че в софтуерният пакет на приложението има "Notepad". А моя милост е свикнала с него и затова го използвам. Все едно да имате бира и вода- кое бихте пили ако сте жадни в горещо време? ;)
Предполагам, че бях достатъчно изчерпателен.  ;)
Все пак трябва да знаете, че наистина сте били много пекани.  ;D Сега вече като си постигнах целта (с помощта на онзи пич), мога по-ведро да гледам на нещата. Но един приятелски съвет- когато пиша по-форуми, значи имам нужда от добро обяснение (написано тук, а не урок към "официални" сайтове).
Интересни хора сте. Когато пак имам някакъв подобен проблем (сериозен като този), пак ще повдигна тема.
 8) :) ;)
« Последна редакция: Aug 21, 2012, 08:51 от hao123 »
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #11 -: Aug 21, 2012, 09:13 »
За архиватора, пиши в конзолата:
sudo apt-get install unrar
и няма да ти трябва winrar, за notepad-а - kedit, gedit, gvim или конзолните варианти vim, nano.
За фотошопа, и въобще за win програмите, мое мнение: инсталирай си едно XP като втора OS и не си чупи главата с глупости. Кефа да имаш линукс си има и своите не дотам добри страни, една от които е wine. Да подкарва огромен брой софтуер, но в повечето случаи цената на това е висока, да не говорим че каквото и да подкараш няма да е като под win.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #12 -: Aug 21, 2012, 09:19 »
Радвам се, че съм помогнал с PS  :)

Между другото и аз преди, като теб използвах WinRar с Wine, докато не разбрах че трябва да инсталирам - rar и unrar (в Synaptic или Центъра) и хоп, докато се усетя вече забравих за Winrar и всичко си работеше  ;D (Колегата вече е споменал)

Относно Notepad++......
Чувал съм, че осново се използва за програмиране. При положение, че в Linux си има текстови редактори, (като gedit) не виждам смисъл да използваш Notepad++ (Чувал съм, че gedit може да прави всичко, което notepad++). Едиственият проблем, за който се сещам е да ти излизат йероглифи. Това лесно можеш да го оправиш в локалните настройки или ако не стане оттам с gconf-editor.

Но, ако все пак ти трябва някоя Windows програма, виж в сайтовете които ти споменах  :)


Мисля, че ако използваш Линукс, трябва поне малко да се напънеш да разбереш как работят и Линукските алтернативи  ;)


« Последна редакция: Aug 21, 2012, 09:26 от cool4y »
Активен

Practice

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #13 -: Aug 21, 2012, 10:37 »
Благодаря и на теб Ekspert за идеите и разбиранията. Вярно е, че имам доста проблеми с "Ubuntu", но не смятам да минавам изцяло на "Windows", защото не ми харесва, а не мога да инсталирам едновреметто "Linux" и "Windows", защото компютърът ми е старичък.  :( Затова предпочитам да си остана на "Linux" (харесва ми).
 8)
Все пак благодаря за идеите, хора.  :) Радвам се, че има хора, с които мога да се консултирам. 8) :) ^-^

Сега имам малко по-различни проблеми- не мога да пиша на БДС в "Photoshop" (,а съм го настроил да пиеше на БДС от Windows > Character) и в "Notepad". Нямам напредвид, че програмата е дефектна и ми е объркала нещата (напротив: програмата си е супер).  :) Само някой да ми обясни нещата по същият начин както cool4y и всичко ще си дойде на мястото.
Отново да спомена, че съм много доволен, че има хора, на които мога да разчитам.  8) :) Не правя четки; просто: много съм доволен от някои хора в този форум.  :)
« Последна редакция: Aug 21, 2012, 10:46 от hao123 »
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #14 -: Aug 21, 2012, 11:26 »
Относно Кирилицата в Wine.... Намерих това - клик

Там първо пише, че трябва да си инсталираш msttcorefonts (Това са Arial, Verdana....), ако не си ги инсталирал - sudo apt-get install msttcorefonts

След това няколко човека пишат, че им тръгва като добавят LANG=bg_BG.UTF-8 към някаква програма преди да я стартират. (При мен това работи с Gimp  ;)). За целта трябва да направиш нов шорткът на Фотошопа. Ще ти дам един примерен шорткът  :)

Създаваш нов шорткът с десен бутон:
1. Попълваш име

2. Пример в command: LANG=bg_BG.UTF-8 wine /Път/До/Папката/Photoshop.exe/
Как би изглиждало при мен: LANG=bg_BG.UTF-8 wine /home/nick/Desktop/PhotoshopPortable/PhotoshopCS5Portable.exe

3. Кликаш ОК и се надяваш да тръгне  ;D
Ето и примерен скрйншот - Клик


Аз съм дотук, защото нямам Wine. Нататък сте вие колеги  ;)

_____________________________________________
Още инфо, от линка който дадох: "Try copying TrueType fonts like Arial, Tahoma, Verdana etc. to the Windows/Fonts directory on your wine C drive. Maybe you won't need to set LANG after that."

Демек: Да копираш малко фонтове като Arial, Tahoma и т.н. в C:\Windows\Fonts на Wine
« Последна редакция: Aug 21, 2012, 12:11 от cool4y »
Активен

Practice