Автор Тема: Лимитиране на HDD в ESXi ?  (Прочетена 5523 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Лимитиране на HDD в ESXi ?
« -: Mar 10, 2013, 14:45 »
Искам виртуалката да ползва около макс 60МБ средно скорост на четене и запис от реалния дисков масив който има около 300МБ капацитет според теста който съм правил от лайв Убунту



Uploaded with ImageShack.us

и до колкото разбирам, май тука, на долния скрииншот трябва да се въведе от custom, но не ми е ясно как да го сметна и каква стойност да въведа, а ако не е там, да дадете някакъв друг акъл, ако може.



Uploaded with ImageShack.us

Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #1 -: Mar 10, 2013, 21:31 »
Ако обема на диска който искаш е наистина само 300Mb докато не забраниш кеширането му все ще си седи в RAM-а и каквото и да указваш скоростта ще е убийствена...
Ама реалният диск ти е SSD.... Така, че идеята да не се кешира ще е фатална за диска ??? ::)
Аз бих търсил друг начин за балансиране на ресурсите, не през лимитиране на диска.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #2 -: Mar 10, 2013, 23:09 »
Няма никакви ССД-та! Това е райд 5 масив от 4 диска по 1ТБ с райд контролер LSI 9240-4I. На сървъра има инсталиран ESXi 5, но тъй като не намерих начин да измеря скоростта на четене на масива през хипервайзера му буутнах лайв Убунту 10.04 и от него измерих скоростта на масива и направих скрииншота който съм показал. Искам виртуалния диск на всяка една вируалка да чете и пише, да ползва от тази скорост не повече от 60МБ средно.
Съмнява ме, че антивирусните на уиндоусите вътре товарят виртуалния диск и той вече реалния и като тръгнат няколко виртуалки да се сканират и се отразява на перформанса на другите, а без антивирусни нямам такъв проблем.
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #3 -: Mar 11, 2013, 18:49 »
Това ограничение знам че може да се постигне лесно чрез SAN/iSCSI.
Ама как точно ще правиш ограничение на локално ниво ...
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #4 -: Mar 11, 2013, 19:24 »
Пробвай да си поиграеш с iops, не ограничава скоростта, но пак би трябвало да окаже влияние. Може да пробваш със стойност напр. 10000 и да гледаш как се държат машините. Ако в бъдеще имаш намерение да добавяш втори нод към вмуера, е безсмислено без външен сторидж. Има не много скъпи, които поддържат iscsi или fc, по мои спомени последно бях взел такова нещо за около 400 лв. Но без дисковете - буташ му вътре 4 диска, пускаш райда и си ти.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #5 -: Mar 11, 2013, 20:30 »
Със сториджи не ми се занимава идеята за бъдещо развитие на нещата не включват такива работи.
А колко е максималната стойност на iops!? Как да разбера колко е? Явна за всеки диск или масив ще е различна максималната стойност!
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #6 -: Mar 11, 2013, 20:36 »
Със сториджи не ми се занимава идеята за бъдещо развитие на нещата не включват такива работи.
А колко е максималната стойност на iops!? Как да разбера колко е? Явна за всеки диск или масив ще е различна максималната стойност!

Абе не казвай никога, щото и аз така виках :)
На вмуера там му е силата - 2 нода + външен сторидж.
Ако ти умре нещо - дреме ти :) Разбира се, ще трябва и сториджа да е тип "dual", за да имаш някакъв запас и там. Иначе се получава, че да кажем 15 виртуалки зависят от една машина, и ако нещо се счупи - чупят се и 15-те. Което не е здравословно.

Относно IOps: никаква идея, експериментирай... виж как ще се държи най-добре съответният хост.
При мен не се е налагало да режа такива неща, а и имам само 1 виндовс.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #7 -: Mar 11, 2013, 20:59 »
Аз много рядко казвам никога ;) ! Просто и идеята ми за бъдещо развитие на нещата нещата не влиза ползването на такова нещо, а всеки сървър да е независим от другите.
Иначе, започвам да си мисля, че с отделен сторидж и лимитиране на скоростта на връзката към него ще получа желания ефект.
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #8 -: Mar 12, 2013, 09:32 »
Аз на скоро реших да го пробвам esxi, на стара машина ML 350 G5, беше в списъка със сертифицирани машини които работят с есхи. Всичко ОК, но виртуалките изпитваха "затруднения". Правих тестове да намеря ботълнека и се оказа, че е скоростта на трансфер на диска, това бе и най-логичното. Поразтърсих се из нета и първото предложение бе, слаба батерия на раид контролера. Така и си беше, батерията бе за смяна, поръчах, но не я изчаках да дойде, просто машина с един процесор, 2 ядра, без ХТ и 5 рам си е ресурс за една машина. Инсталирах си убунту, на машината и реших с есхи да се занимавам на по-сериозен хардуер, където му е и силата. Моето си бе тест по-скоро да го пипна.
Най-зле се представяше като пусна rsync, тогава направо умираше. Пробвай на 2 виртуалки да пуснеш rsync да синква по 20-30 ГБ да видиш какво се случва. Все пак колкото и да умираха виртуалките, самия хипервайзер си работеше нормално, бе си 100% респонсив.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #9 -: Mar 12, 2013, 11:56 »
Аз много рядко казвам никога ;) ! Просто и идеята ми за бъдещо развитие на нещата нещата не влиза ползването на такова нещо, а всеки сървър да е независим от другите.
Иначе, започвам да си мисля, че с отделен сторидж и лимитиране на скоростта на връзката към него ще получа желания ефект.

Е ние точно това ти обясняваме - трябва ти външен сторидж (ESXi работи с iSCSI и NAS дискове, така че не би трябвало да ти е проблем). Според мен ако толкова много искаш да разделиш трафика на отделните виртуални машини - по-безболезнено би било да сложиш всяка виртуалка на отделен диск...
Това при положение, че искаш всичко да си остане на един сървър. Няма да имаш предимствата на рейд-а, но пък ще разпределиш натоварването.

Иначе това с iops ограничението би трябвало да е точната опция, която търсиш. Приложение което може да ти помогне да провериш приблизително максималните стройности на RAID-a ти е: fio

Може да погледнеш и тази статия SIOC.
« Последна редакция: Mar 12, 2013, 12:20 от !ntel »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #10 -: Mar 12, 2013, 15:09 »
Май започва да ми се върти нещо друго из главата, но ще трябва доста да обмисля как и дали изобщо може да стане!!!
Да инсталирам един виртуален FreeNAS или OpenFiler който да е общ сторидж, а на виртуалките виртуалните дискове да са на него и чрез лимитиране на връзката към него да получа желания ефект, ама пък тогава виртуален диск върху виртуален диск, дали няма да стате малко мазало с перформанса като цяло!!!
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #11 -: Mar 12, 2013, 15:32 »
Тогава определено ще имаш overhead...
Но то си зависи от теб. Ако ти върши работа и не са ти проблем примерно 5-15% загуби от производителността, за да го имплементираш така...
При дисковете е трудно да се направи ограничение, защото трябва да има инструмент/опция в самото ядро на hypervisor-a.
Просто тази комуникация на ниско ниво изисква предварително да имаш тези условия изпълнени. А и дори това да е налично като опция, пак е трудно да ограничиш самата скорост на достъп - няма как да забавиш скоростта на четене от главата на хард диска или пък да забавиш въртенето на плочите. Можеш само да ограничиш броя на операции за секунда, които се подават към главата за изпълнение (въпросните IOPS).

Те затова на SSD-тата се гледат IOPS параметрите, защото при SSD-то може да правиш четене от няколко блока едновременно. Това ти вдига IOPS параметрите доста. Тука вече говорим за паралелно четене, а не последователно.
И в това е бъдещето на дисковите системи. Целта няма да е да достъпваш последователно със скорост 1000MB/s ами да достъпваш едновременно 100 блока от диска със скорост 100MB/s, което на практика е все едно да ползваш диск с последователен достъп и скорост от 10 000MB/s.
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #12 -: Mar 24, 2013, 16:05 »
и като тръгнат няколко виртуалки да се сканират и се отразява на перформанса на другите, а без антивирусни нямам такъв проблем.

ОПС! Ето ти го проблема!
Всяка нормална антивирусна програма (ако има такова понятие) веднага би регистрирала сериозна заплаха, ако някой друг модифицира нещо по диска. Каквото и да е!!! И започва едно търсене на вируси ??? >:D [_]3

Просто забрани на локалните машини да проверяват за вируси мрежовия диск. Това е работа на сървера!!! Клиента трябва да слушка и папка. Няма какво да проверява! Да не би да мислиш, че е разумно някакво "бъхливо ПС" с шашната му Боза да дава акъл на СЪРВЕР! кое е вирус и кое не и не дай си боже да трие файлове ;D ;D ;D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #13 -: Mar 24, 2013, 17:08 »
Доколкото разбирам на bb, те сканират собствените си „дискове“, но тъй като те реално са виртуални, това бие истинският диск.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Лимитиране на HDD в ESXi ?
« Отговор #14 -: Mar 24, 2013, 17:11 »
Мда, точно това се получава. rdp клиента прикача свое локално устройство или папка, но и без да са прикачени няма разлика.
Активен