Автор Тема: Ubuntu ati radeon 9600 freeze  (Прочетена 3033 пъти)

teou

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Ubuntu ati radeon 9600 freeze
« -: Mar 30, 2009, 17:33 »
Здравейте,
Предварително казвам, че съм бос с линукс и трябва да обяснявате като на идиот.

Проблемът е следният. Искам да се уча на (х)убунту и за целта мисля да посветя един стар лаптоп (направих го дуал буут). При пускане на хубунту 8,10 или 9,04, независимо от диска или от живото СД се наблюдава странно поведение. Уж всичко наред, но мишката "насича" още на логин екрана. Няколко секунди след натискане на каквото и да е (а често и от самосебе си) компютъра забива. Ама забива със страшна сила - няма дори ctrl-alt-f1.

Решението е да избера от буут опциите на живото СД ф4 и Safe graphics mode. Тогава всичко е наред (vesa driver), но резолюцията е на 800*600, а трябва да е 1280*800.
Пробвах това http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Intrepid_Installation_Guide - успешно се инсталира драйвера на ати, но пак забива.
Ръчках в хорг.конф, xrandr, но не успявам да форсирам друга резолюция с веса драйвера.

Според това, което вижда убунту картата е Ati radeon 9600 m10

Имате ли някакви идеи?
Аз стигнах до два извода
- възможно е да не стига памет с ати драйвера, но в БИОС на лаптопа няма опция за задаване на част от системната памет към видеокартата
- и на веса драйвера съм навит, само кажете как да изнасиля резолюцията.

Благодаря.
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu ati radeon 9600 freeze
« Отговор #1 -: Mar 30, 2009, 18:21 »
      Така....аз съм със същата карта и никакви грижи - е - силно казано - с 3D ефекти прави проблеми с видео....сега... - извади картата и със гума за молив "Kohinoor" например излъскай позлатените крачета..... - добре е със спрей да пръснеш и крачетата и гнездото, въобще стар комп - почисти радиатора на процесора, сложи американска паста за топлоотвеждане, провери куплунгите на харддиска - последните нагряваш със запалка внимателно от към пластмасата и ги стискаш с малки клещи - вече по - плътно ще влизат ....и след това се захващай за софтуера....пробвай Убунту, Кубунту 8.10   .... резолюцията ти трябва да е 1024 на 768 ;D
« Последна редакция: Mar 30, 2009, 18:33 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

teou

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Ubuntu ati radeon 9600 freeze
« Отговор #2 -: Mar 30, 2009, 19:01 »
Хора сериозно - за лаптоп става въпрос. Картата и 1280*800 си е наред. Имам и ХП на него. Освен това със 7,10 работеше.

Четох някъде, че от версия 8,04 се спира поддръжката на тези карти, но на сайта на ати пише, че се поддържа.
Активен

progmetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: KDE 4.13.0
    • Профил
Re: Ubuntu ati radeon 9600 freeze
« Отговор #3 -: Mar 30, 2009, 19:49 »
Пробва ли с xf86-video-ati? (свободния драйвер)
Дай и /etc/X11/xorg.conf за всеки случай
Може и /var/log/Xorg.0.log
Активен

teou

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Ubuntu ati radeon 9600 freeze
« Отговор #4 -: Mar 30, 2009, 21:23 »
Цитат
Пробва ли с xf86-video-ati? (свободния драйвер)

Това как да го направя (добавям, че дори и 9,04 от живо сд забива, макар резолюцията да е вярна)

Цитат
Дай и /etc/X11/xorg.conf за всеки случай
Може и /var/log/Xorg.0.log

Кога, когато забива или когато имам работеща среда в сейв мод - тогава е таман 10 реда, всичко generic, default и т.н.
Активен

progmetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: KDE 4.13.0
    • Профил
Re: Ubuntu ati radeon 9600 freeze
« Отговор #5 -: Mar 30, 2009, 23:49 »
Цитат
Пробва ли с xf86-video-ati? (свободния драйвер)

Това как да го направя (добавям, че дори и 9,04 от живо сд забива, макар резолюцията да е вярна)

Цитат
Дай и /etc/X11/xorg.conf за всеки случай
Може и /var/log/Xorg.0.log

Кога, когато забива или когато имам работеща среда в сейв мод - тогава е таман 10 реда, всичко generic, default и т.н.
cat /etc/X11/xorg.conf        копирай съдържанието във форума
tail /var/log/Xorg.0.log        ....

sudo apt-get install xf86-video-ati би трябвало да инсталира свободния драйвер
в xorg.conf:
Section "Device"
 Identifier "name"                     # your alias
 Driver "radeon"
EndSection
Активен