Автор Тема: Настройка на конфиг.файлове за NVIDIA при Дебиан 6 squeeze?  (Прочетена 2425 пъти)

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
След доста перипетии и опити най-накрая инсталирах NVIDIA драйвера за старата ми видеокарта GeForce 2 Ti. На последния екран по време на инсталацията имаше някаква препоръка да се преконфигурира XF86 Config файла, но не мога да намеря такъв или подобен файл при браузване на etc/X11.
Смятам че в момента ми е инсталиран драйвера, но не е донастроен, не се появява логото при рестартиране и вероятно няма да вървят 3Д приложения.
Какво може да се направи в случая?
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Кажи поне коя дистрибуция използваш и как инсталираш драйвъра...
Активен

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Дистрибуцията е посочена в заглавието - Debian 6.0 Squeeze
Относно инсталацията - след инсталация на  make gcc gcc4.3, linux-headers
Ctr + Alt + F1
/etc/init.d/gdm3 stop
aptitude purge xserver-xorg-video-nouveau
sh NVIDIA-Linux-x86-71.86.14-pkg1.run -k $(uname -r)

Като резултат единствено в менюто Програми - Системни инструменти се появи лентичка с обозначение NVIDIA setings, но нямам логото при стартиране и 3Д ускорението
Ще се радвам ако ми посочите конкретно указание за тази дистрибуция или по-лесен начин за инсталация, а ако може и чрез Синоптика
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Дистрибуцията е посочена в заглавието - Debian 6.0 Squeeze
Опа, мое недоглеждане...

Аз под Дебиан използвам скрипта sgfxi - той ми дърпа съответния драйвър, слага каквото друго е нужно, настройва xorg.conf. Опитай с него (вместо стъпката sh NVIDIA-Linux-x86-71.86.14-pkg1.run -k $(uname -r)), надявам се да се получи.
Активен

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Стори ми се доста сложно в началото, но след като го инсталирах  и го пуснах в неграфичен режим тръгна да работи но стигна дотук:

The graphics driver installer NVIDIA-------- .run failed to download - wget error

Предполагам непълни репозитарии? или друга причина?Ако е първото какво трябва да се добави там?
« Последна редакция: Nov 01, 2011, 15:48 от Teo »
Активен

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
+1 за fgxsi много удобно и полезно.
а относно последния проблем свързан със скрипта ако си пуснал под рековъри мод не знам защо но в него няма никакви насройки съответно и тези за нета липсват.
Влез си стандартно в системата и си спри само графичната среда и опитаи със скрипта.
Активен

Учим се докато сме живи....

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Същата грешка ми дава и при новоинсталирана система. За сметка на това пък създава преди да стигне до срива xorg.conf  в /etc/X11. Обаче всички опити за интервенция по този файл водят до невъзможност за стартиране на системата, дори и при обратно копиране на същия. Решението е преинсталиране (аз си спестявам това донякъде защото връщам имиджа с CloneZila  за 5-6 минути)
Тъй че все още търся правилния начин за мойта конфигурация за инсталиране и активиране на видеодрайвера
Вече се замислям дали може да стане да си върна пак дебиан Лени 5.06, където няма проблем с инсталацията на NVIDIA  драйвера и после да го надградя до 6.0 squeeze
Другото, което ми се върти в главата е дали е възможно да се излъже този скрипт да не се опитва да сваля файл, а да инсталира предварително свален...
« Последна редакция: Nov 01, 2011, 21:47 от Teo »
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Teo, в Wiki-то на Debian (цък) пише това:
Цитат
The oldest drivers series, 71xx, is not in any current Debian suite (except unstable, but unusable). It is basically impossible to use the nvidia driver on cards no longer supported after 71xx on a current Debian suite.

На друго място (цък) пък пише това:
Цитат
The 71xx legacy drivers don't support the current Xorg xserver 1.7 in squeeze.  It is not expected that NVIDIA will fix this.  The last xserver version working with these drivers was 1.4 as included in Debian 5.0 (lenny).

In case you have a TNT (any model), TNT2 (any model), Vanta, GeForce 256, GeForce 256 DDR, GeForce2 GTS, GeForce2 Pro, GeForce2 Ti, GeForce2 Ultra, Quadro, Quadro2 Pro, i.e., any GPU based on the NV4/NV5/NV6/NV10/NV15 chips or a variant thereof, your GPU is not supported by a newer driver from NVIDIA.  You have two choices to continue using it:
  * switch to a free driver (nouveau or nv) or
  * keep the xserver from lenny.

Май нямаш изход и ще трябва да се върнеш на Lenny, ако искаш да използваш драйвера на Nvidia.
Активен

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
@trosho
Благодаря много за поста и инфото в него, което на практика ми спестява губене на време с напразни експерименти.
Евентуално ако ъпгрейт-на машинката с друго видео може отново да поработя с дистрибуцията, а за момента се връщам на Лени-5
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Е нямаш ли начин да си купиш на старо някоя ефтина NVidia 6 или 7 серия?Моята я купих за 50 лева преди 3 години (NVidia 6800) и съм доволен.На стария комп имах 440 карта, но тя вече е мъртва от старост. А твоята е още по стара. Най-малкото, може всеки момент да се предаде и в края на краищата да се принудиш пак да си купуваш видео карта.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Да разбира се, визирам това като възможност, както и цялостен ъпгрейд на вече остарялата щайга. От друга страна Дебиан 5 Лени ми върши всичките  ежедневни неща,които смятах да правя с 6-цата - просто му трябва малко повече доизпипване след инсталация - дори  плюс това и Каффеинето там е доказана в боя версия, която с подходящи плъгини позволяваше гледане на кодирана сателитна телевизия
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Debian squeeze/sid - проблеми ?
Настройка на програми
inst 4 3104 Последна публикация Jun 20, 2009, 08:37
от aaaaaa
Излезе Дебиан 6.0 Squeeze
Коментар
tolostoi 4 1933 Последна публикация Feb 06, 2011, 12:36
от cybercop
Въпрос за игри за Debian 6.0 (squeeze)
Общ форум
xkp 3 3000 Последна публикация Feb 25, 2011, 00:37
от ivasdimitrov
Помощ при инсталирането на Debian 6 (squeeze)
Настройка на програми
wh0a 3 2817 Последна публикация Feb 23, 2011, 19:14
от wh0a
Начинаещ: Инсталация на Nvidia driver в debian squeeze
Настройка на програми
xbc971 13 2293 Последна публикация Dec 18, 2011, 13:29
от v13