Анкета

Въпрос: Кога последно се заразихте с вирус и/или адуер на вашият Линукс?

  • Завчера
    - 0 (0%)
    Миналата година
    - 0 (0%)
    По-по-миналата година
    - 0 (0%)
    имам един вЪВ виртуалка
    - 0 (0%)
    никога
    - 17 (32.7%)
    никога не съм чувал за ДаркАвенджър и не знам колко е изкарал от вируси
    - 1 (1.9%)

Общ брой гласове: 15

Автор Тема: Има ли вируси за Линукса и имат ли те почва в него?  (Прочетена 10803 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Уап, ако има някъде, той е оставен исторически и едва ли се поддържа. По принцип не си беше разпространен. Има мобилни версии, дори тубата има, но  това са просто попренаредени стандартни версии. Иначе всичко е тръгнало да става мобилно. От там се пръкна проклетият едностраничен дизайн за неща, дори такива без връзка с мобилното. Наскоро мисля Вальо Ласков беше пуснал новата страница на Клам АВ, а него го няма ни за Андроид, ни за иОС. Може би ще си го потеглиш от телефона, пък ще го инсталираш на работният плот. Ей такова извращение не съм виждал, ала вече на нищо няма да се учудя.

И да трафика се товари яко. Аз бих сложил Мозила на това, че поне има добавки да забраняват картинки, фалшове и подобни. Тогава се зарежда много по-бързо, макар страниците да стават грозни, като на време оно както бяха. Ама тя мобилната връзка не е много по-бърза от комутируемата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
http://seclists.org/oss-sec/2014/q3/649
с това ще стане хубав worm... сигурно и линукс бг е уязвим, май скоро ще трябва да сменяме паролите пак :/
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
http://seclists.org/oss-sec/2014/q3/649
с това ще стане хубав worm... сигурно и линукс бг е уязвим, май скоро ще трябва да сменяме паролите пак :/

който има уеб сървър може да се провери тук https://shellshock.detectify.com/
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
който има уеб сървър може да се провери тук https://shellshock.detectify.com/
Не пречи човек да си го пусне този тест, но трябва да се има предвид, че е твърде относителен - проверява статично описан списък от имена и пътища до cgi файлове и се опитва да им инжектира команда, но вероятността твоите cgi файлове да не са в тези пътища и/или да не се казват така е твърде голяма.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Аз като най-пострадали виждам разни домашни рутери с bash вместо busybox, разни хостинг софтуери (кхм cpanel) и евентуално всякакви уеб приложения които викат system() поради каквато и да било причина, не мога да се сетя за нещо конкретно, но някой разправяше че gitweb бил vulnerable.

И да, това сравнително лесно може да се превърне в зла саморазпространяваща се зараза :)

Преди малко си гледах apache логовете, няколко опита вече, един ентусиаст от Бразилия, два от Германия, един от Щатите и някакъв пич от мрежата на blizoo. Последния не го знам кой е ама ще се караме да знае :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Я кажете, как да се приложи пач и от къде да го дръпна. Че имам и още няколко машинки, на които трябва да го направя. Моята не ме грее много.

А иначе, ако разбера, че някой ме е пробвал....  ::) Аз съм малко от хората, дето, ако ги издразни муха, ще се качат на табуретката, ще свалят ловната пушка и ще заредят бренеке. Който не знае, това е голямо парче олово, което лети вместо сачми. Много силно удря. Не е шега работа.  :D
Та веднага бих го пуснал на ченгетата и да се оправя от тук нататък. Като е достатъчно глупав и не може да си заличи следите. Ако ще се наиграва, да си го прави във собствената мрежа.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Това с ченгетата няма да ти обърнат внимание и е по-добре за всички, включително и за теб, защото в противен случай ще ти вземат машината за експертиза дето ще трае неопределено време. И освен ако тоя не се е сдобил с достъп и не е модифицирал нещо, законът не го преследва и нищо няма да стане.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon