Автор Тема: Инсталация без GRUB - проблем  (Прочетена 2343 пъти)

dblue

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Здравейте, инсталирах си Ubuntu 8.10, но без bootmanager, тъй като искам да ползвам този на Windows и сега незнам как да влезна в Linux, защото диска на Ubuntu е без опция за rescue?
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #1 -: Feb 17, 2009, 20:30 »
Възможно е да ползваш Windows-кия ?!? Бре, тия мумчаляги от M$ много либерални били. Както и да е.
Не разбрах за какво ти е rescue ?!? Това да не е някаква версия на Ubuntu дето не е Live ?
По скоро не ми се вярва....  ;D
Та пускаш си Убунтуту от LiveCD и следваш "великите" указания... ето ги и тях:
Указания :
Нека sda1 e делът от харддиска с инсталиран убунуту. (Не казвам, че е - това зависи от теб )
Стъпка 1:
Код:
sudo mkdir -p /mnt/root

sudo mount /dev/sda1 /mnt/root

chroot /mnt/root

Стъпка 2:
 ----  Вариант 1:


Код:
sudo grub-install /dev/sda    //Забележи - без единицата

 ---- Вариант 2:
Код:
sudo grub
find /boot/grub/stage1
root(hd0,X)   // Където X  е номера на дяла - 1
setup (hd0)

ако се изпише нещо сходно:
Цитат
grub> find /boot/grub/stage1
 (hd0,1)
 (hd0,10)

grub> root (hd0,10)
 Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83

grub> setup (hd0)
 Checking if "/boot/grub/stage1" exists... yes
 Checking if "/boot/grub/stage2" exists... yes
 Checking if "/boot/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes
 Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"... failed (this is not fatal)
 Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd0,10)"... failed (this is not fatal
)
 Running "install /boot/grub/stage1 d (hd0) /boot/grub/stage2 p /boot/grub/menu
.lst "... succeeded
Done.

Значи си готов.
И прочети как ако няма добавен WIn в менюто да си сложиш. За да няма после рев.

П.П за кратката ми история на фором-писец - 5 отговор на един и същи въпрос :(
П.П v2 Ако се чувстваш уплашен трий убунту и не се занимавай
П.П v3 Ако не се получи желания резултат - не псувай Линукс, а мен. It's my fault
« Последна редакция: Feb 17, 2009, 20:33 от shoshon »
Активен

dblue

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #2 -: Feb 17, 2009, 20:58 »
Естествено че е "жив" диск, ама толкова си го пускал. Просто няма такава опция за linux rescue за да се фиксне GRUB.
Преди бях с алтернативното именно заради това че не исках да се инсталира GRUB в MBR, ама не излезна читаво при мен, а и омазваше партишъните.
Невиждам за какво ми е да добавям Win в GRUB??? Казах че ке ползвам бозавия на Гейтс boot loader!
Не съм уплашен :o, ако се плашех от толкова нямаше да се занимавам въобще.
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #3 -: Feb 18, 2009, 09:26 »
Кажи поне какъв уиндоус използваш. Пфууу, какво чакаш сега да ти линкнем директно 2-те теми в този сайт или някоя от милионните в Гошо. Защо не пробва сам и после да търсиш помощ, ако закъсаш?
http://www.tprthai.net/bootmgr.htm
Активен

kolio_kolev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 356
  • Distribution: Mandriva 2011, Mandriva Cooker
  • Window Manager: KDE 4.6.x
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #4 -: Feb 18, 2009, 11:19 »
Момче, мързи те да търсиш и да четеш!
Казах ти вече, с ВСИЧКИ Linux дистрибуции ще имаш същия проблем с bootloader-ите, ако не спазваш точно инструкциите!
Сега на въпросът ти, че ще питаш още сто пъти!

Идеята е следната:
1. Инсталираш Linux и указваш да се сложи bootloader-а GRUB в дяла с Linux.

2. Стартираш някакво LiveCD с Linux (MandrivaOne, Ubuntu и пр.) или ако има опция Rеscue System (или нещо подобно) на инстлационното CD/DVD. Отваряш някаква конзола.

3. После копираш първите 512 байта от кореновия дял с Linux във файл с командата dd и прехвърляш файла в C:\ на Windows-кия дял (монтираш дяла и копираш или с флашка - както ти е удобно).
Цитат
dd if=/dev/sda5 of=linuxbootsect.bin bs=512 count=1
в примера кореновия дял с Linux е /dev/sda5 (при тебе може да е друг), а резултатния файл, който трябва да прехвърлиш в C:\ е с име linuxbootsect.bin.

4. Накрая модифицираш bootloader-a на Windows
 - ако ползваш Windows XP, модифицираш C:\boot.ini файла, като добавиш реда
Цитат
C:\linuxbootsect.bin="Linux"
Забележка: C:\boot.ini е скрит системен файл, с права само за четене (Read Only), затова първо трябва да се разреши неговото модифициране.

 - ако ползваш Vista, то следвай ръководството
How to dual-boot Vista with Linux (Vista installed first) -- the step-by-step guide with screenshots


Още помощ:
Using Vista's Boot Manager to Boot Linux and Dual Booting with BitLocker Protection with TPM Support
How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen
« Последна редакция: Feb 18, 2009, 11:36 от kolio_kolev »
Активен

Кольо Колев
Mandriva BG: http://mandriva.biotronica.net
Bitronica.Net форуми: http://forum.biotronica.net

dblue

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #5 -: Feb 18, 2009, 14:04 »
Аве пичове кви хора сте ве, единия нито съм го молил да ми линква теми, нито пък знае дали съм пробвал сам или не. Другия и той ме познава явно просто съм известен, бил съм мързелив, аз ако съм въобще мислиш ли че ще се занимавам с линукс и ми предлага принципни постановки, само дето това с GRUB в партишъна с линукс винаги го правя а и в случая вече имаме инсталация, то ако ще преинсталирам е ясно.
Просто всеки си пише това което си знае, нищо че няма общо с въпроса, нека все пак да го припомня - "сега незнам как да влезна в Linux"?
Ще поясня трябва ми отговор с две думи т.е. неможеш трябва преинстал! инсталирай GRUB! което обаче не става защото после трябва да оправям MBR, въпреки че може да се инсталира и на партишана но ще се изгубят данни и в крайна сметка май само това е изхода от моята ситуция!
Това е достатъчно има къде да ги търся тези неща вече пък ако пак питам за по подробно тогава вече може да се почне по наставническа защо си мързелив, аз сега да ти линквам теми, за пети път го пиша ...
Лошо нема все пак благорадя за учителските съвети!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #6 -: Feb 18, 2009, 15:34 »
Чакай, чакай... значи искаш да boot-неш Линукс без да имаш какъвто и да е Линукски bootloader инсталиран, нито в MBR, нито на съответния дял, нито на някакво външно устройство (диксета, флашка)... ??? Защо мислиш че това е възможно??? Нали bootloader-а е този, който ти намира ядрото и го зарежда в паметта... Ти дори и Уин не можеш да заредиш без неговия си bootloader, това което Grub прави като натиснеш реда за Уин не е да го зареди, а да препрати към Уин bootloader-а.
И в крайна сметка, след като инсталацията ти е fresh, какво толкова за 30тина минутки да преинсталираш нещата като хората... [_]3
Активен

dblue

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #7 -: Feb 18, 2009, 16:35 »
Ами да беше грешка просто при инсталацията махнах отметката за боотлоадер, и сега най-лесно ще стане с преинстал, но имам други проблеми с error 116 от PM >:(!
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #8 -: Feb 18, 2009, 17:26 »
Какво е PM ??? Винаги можеш да боотнеш като използваш готовия боотлоадър на диска на Убунту. Все още си мисля, че съм много тъп и не разбирам нещо цялата ситуация... Прочети в интернет как се ползват тея работи :)
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #9 -: Feb 18, 2009, 17:34 »
edit by neter: Изтрито, съгласно т.6 от правилата на форума.
« Последна редакция: Feb 19, 2009, 05:30 от neter »
Активен

kolio_kolev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 356
  • Distribution: Mandriva 2011, Mandriva Cooker
  • Window Manager: KDE 4.6.x
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #10 -: Feb 18, 2009, 17:51 »
Аве пичове кви хора сте ве, единия нито съм го молил да ми линква теми, нито пък знае дали съм пробвал сам или не. Другия и той ме познава явно просто съм известен, бил съм мързелив, аз ако съм въобще мислиш ли че ще се занимавам с линукс и ми предлага принципни постановки, само дето това с GRUB в партишъна с линукс винаги го правя а и в случая вече имаме инсталация, то ако ще преинсталирам е ясно.
Просто всеки си пише това което си знае, нищо че няма общо с въпроса, нека все пак да го припомня - "сега незнам как да влезна в Linux"?
Ще поясня трябва ми отговор с две думи т.е. неможеш трябва преинстал! инсталирай GRUB! което обаче не става защото после трябва да оправям MBR, въпреки че може да се инсталира и на партишана но ще се изгубят данни и в крайна сметка май само това е изхода от моята ситуция!
Това е достатъчно има къде да ги търся тези неща вече пък ако пак питам за по подробно тогава вече може да се почне по наставническа защо си мързелив, аз сега да ти линквам теми, за пети път го пиша ...
Лошо нема все пак благорадя за учителските съвети!
Ти не само си мързелив, ами и с високо мнение за себе си като компютърен специалист!
Знаеш ли какво е MBR и PBR?! Изобщо знаеш ли какви видове boot сектори има?!
Ето да се образоваш:
Boot sector
Master Boot Record
Partition Boot Record


Та, за ТРЕТИ ПЪТ повтарям: инсталирай GRUB в кореновия дял с линукс (т.е. PBR), а не в MBR! НЯМА ДА БЪДЕ ЗАСЕГНАТ MBR сектора и следователно няма да бъде засегнат инсталирания вече bootloader - този на Windows (ntldr)!
Windows NT startup process
NTLDR

Дано този път да си прозрял истината!

Успех!

Активен

Кольо Колев
Mandriva BG: http://mandriva.biotronica.net
Bitronica.Net форуми: http://forum.biotronica.net

dblue

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #11 -: Feb 18, 2009, 21:06 »
edit by neter: Изтрито, съгласно т.6 от правилата на форума.
« Последна редакция: Feb 19, 2009, 05:36 от neter »
Активен

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #12 -: Feb 18, 2009, 21:18 »
Мда... Обществото на Линукс се е променило, за съжаление не към добро.

А за теб - щом искаш без Grub - Wubi installer (пиши в Google). По-лесно от това не знам.
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #13 -: Feb 18, 2009, 21:39 »
@Zvezdichko погледни какъв трактат съм му написал по горе... Виж какво отношение получавам:
Цитат
Естествено че е "жив" диск, ама толкова си го пускал. Просто няма такава опция за linux rescue за да се фиксне GRUB.
Защо да върви линукс обществото на зле? Доказано е, че в "развиващите се общества" има повече "черни овци".
Просто не е честно. Погледни например Господин Колев - отговаря съвестно на всеки зададен въпрос при това, с огромно количесто информация.
Активен

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: Инсталация без GRUB - проблем
« Отговор #14 -: Feb 18, 2009, 22:27 »
Имах предвид точно това - черните овци. И някак си самото явление е гадно - аз ако имам проблем, първо преравям Гугъл решение. В този форум почти не пиша, ако имам проблем - повечето проблеми са описани.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
GRUB зависва...
Кошче
diannik 0 3332 Последна публикация Jun 23, 2003, 15:16
от diannik
Мога ли да ползвам GRUB за стартиране на DOS?
Настройка на програми
feb 3 3193 Последна публикация Jul 18, 2003, 23:04
от feb
xp,RH9 i GRUB
Начини за увеличаване на бързодействието
sebastianz55 14 7029 Последна публикация Mar 16, 2004, 14:28
от sebastianz55
Grub
Настройка на програми
Borko 2 2918 Последна публикация Aug 16, 2004, 18:37
от Pinball_Master
GRUB 2
Настройка на програми
gogov1111 17 4257 Последна публикация May 27, 2020, 20:09
от malin1