Автор Тема: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател  (Прочетена 10605 пъти)

DannyRay

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Здравейте и от мен.
Принципно работя като Windows Sysadmin,но съм много бос по Unix/linux.Дали знаете някой който може да ме вкара в музиката или някое курсче (макар,че към тях съм скептично настроен)Ако има някой заинтересуван да се позанимава с мен с/у добро заплащане естествено.Нека пише на лични.

Благодаря предварително!!!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #1 -: May 30, 2013, 15:10 »
Колко дългосрочен ти е планът за учене и имаш ли някакви конкретни неща, над които искаш да наблегнеш?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #2 -: May 30, 2013, 15:42 »
На мен лично ми се вижда малко трудно това учене без конкретни задачи/задания на които трябва да се намери решение!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #3 -: May 30, 2013, 15:59 »
На мен лично ми се вижда малко трудно това учене без конкретни задачи/задания на които трябва да се намери решение!
А той добрият учител ще му измисли задачи, но е добре самият ученик да сподели приоритетите си, за да няма недоволни накрая. Иначе, най-важното е да се научи на логическо мислене и подходи за разчопляне на проблемите.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #4 -: May 30, 2013, 16:18 »
Марче, аз под задачи имах в предвид реални проблеми в работата или в къщи на които търси решение или пък да си измисли такива.
Под да си измисли такива, имам в предвид да започне реално да ползва в къщи или на работата Линукс решения за това което може да бъде заменено. Няма начин във фирма да се мине съвсем без Уиндоус и мс офис, но за голяма част от работата на компютрите може да се мигрира, а ние тука ще помагаме с каквото можем.
Аз така се започнах и постигнатите резултати ме задоволяват за това за което ползвам компютъра.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #5 -: May 30, 2013, 17:32 »
Марче, аз под задачи имах в предвид реални проблеми в работата или в къщи на които търси решение или пък да си измисли такива.
Аз също. Виждала съм (неформални) курсове за администратори, в които ти дават един сървър и ти казват инсталирай това, счупи онова, оправи хакнатото.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #6 -: May 30, 2013, 21:45 »
Аз имам опит с обучения, но не по тази материя, а съвсем друга и за да се постигне качествено обучение, освен че обучаващия трябва да е много вещ, трябва и някаква методичност да има, щото иначе става абсолютна каша в главата и при най-добро желание и от двете страни, резултат трудно може да се постигне.
Та, според мен, би трябвало да започне не от човек който да го обучава, а от това да разбере принципа на работа на Линукс ОС и най-вече това, че ОС и интерфейс/графична среда са абсолютно развързани неща, а не свързани като в Уиндоус, което пък ме дава възможности да комбинира различни неща за да си върши възможно най-комфортно работата и после вече да задава конкретни въпроси.
За акъл винаги се плаща и различна е само формата! Дали на някой който да му обяснява, дали под формата на изгубено време за четене, ровене в нета и експериментиране, което време би могъл да вложи в нещо което ще му се плати и тем подобни работи, но пък форума е за това, да се дадат възможно най-правилните насоки, за да може възможно най-бързо да навлезе.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #7 -: May 31, 2013, 03:14 »
Погледни ето тука:

http://academy.telerik.com/student-courses/software-technologies/os-windows-linux/about

http://www.youtube.com/watch?list=PLF4lVL1sPDSk62veBXXB0bXk0NmW4PHbu&feature=player_embedded&v=qat2xhSGKTM

Това е курса по операционни системи на софтуерната компания Телерик - курса покрива Windows и Linux/Unix. Лекторите обясняват много разбираемо (като за идиоти). Мисля, че ще ти е полезно и ще ти хареса. Поне за начално и скоростно запознаване с най-важните неща за Линукс, мрежи, хардуер и т.н. е перфектно. Ако никога не си бачкал с Линукс си го инсталирай или на dual boot или във виртуална машина и почвай да го ръчкаш (настройваш го, така че да може да го ползваш).

Научи основните команди в конзолата и основните конзолни програми, които се ползват често за администрация на системата (в Интернет е бъкано с инфо за това). Без конзолата си като сакат в Линукс. Веднъж като свикнеш с конзолата ще оцениш нейната гъвкавост и колко много ти помага да си свършиш работата бързо. Аз в началото като почвах (преди ок. 10г.) с Дебиан се наложи да ползвам конзолата (командния ред), т.к. нещо скапах графичната среда и трябваше да я оправям. Това ме принуди да науча основните команди, за да си оправя системата. Така в крайна сметка се научих да боравя с конзолата и за мен това е нещо уникално полезно - тогава токова свикнах с нея, че сега не мога да си представя живото без нея :)

За начало си инсталирай някоя дистрибуция (аз бих ти препоръчал Ubuntu или Debian; други възможни са Fedora, OpenSuse и Centos; има стотици други, но тези са най-използвани и лесно се намира инфо за тях) и почвай да я настройваш за нормална всекидневна работа (в режим десктоп). Като свършиш с това може да продължиш към системна администрация и сървърните истории.

Заради се с много търпение и време, както и забрави за Windows–ките си навици, т.к. няма да са ти много полезни. Ако преживееш първоначалния шок от новото и ти хареса гъвкавостта, и контрола над системата,
значи успешно си се справил.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #8 -: May 31, 2013, 04:16 »
Арда, човека казва, че работи в момента като Уиндоус администратор и щом работи като такъв се предполага, че има по-задълбочени познания по това що е ОС, файлови системи, мрежи и тем подобни, а тези материали са за съвсем начинаещи и ако правилно съм го преценил, полезната информация за него в тях, а и в курсовете които му препоръчваш ще е прекалено малко за него.
Аз бих му препоръчал хич да не се занимава с конзоли, щото за всичко си има и графични интерфейси, а за нас, дето идваме от Уиндоус, малко трудно може някой да ни убеди, че конзолата е най-доброто нещо, но пък щом ще го работи професионално, ще трябва да я изучи, щото Линукс сървъри с графичен интерфейс се ползват май само в домашна обстановка.
Аз съм един от тези дето в конзолата само пействам команди от нета и за друго не я ползвам :D .
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #9 -: May 31, 2013, 08:51 »
Аз бих му препоръчал хич да не се занимава с конзоли, щото за всичко си има и графични интерфейси...
Аз съм един от тези дето в конзолата само пействам команди от нета и за друго не я ползвам :D .

Много искам да видя админ настройващ примерно мейл сървър с "графични интерфейси" и без конзола...
Да искаш да се занимаваш с линукс като администратор, не като десктоп потребител, и да се плашиш от писане в конзола е нереално според мен.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #10 -: May 31, 2013, 09:30 »
Марче, аз под задачи имах в предвид реални проблеми в работата или в къщи на които търси решение или пък да си измисли такива.
Под да си измисли такива, имам в предвид да започне реално да ползва в къщи или на работата Линукс решения за това което може да бъде заменено. Няма начин във фирма да се мине съвсем без Уиндоус и мс офис, но за голяма част от работата на компютрите може да се мигрира, а ние тука ще помагаме с каквото можем.
Аз така се започнах и постигнатите резултати ме задоволяват за това за което ползвам компютъра.

А това е най-сигурния начин да се превърне в осакатен системен администратор (imho). От такива курсове наистина смисъл, ако успеят да ти дадат основите на това какво представлява системната (а и мрежова) администрация. И вече след тези основи идва ред на справянето със задачи. Това е аналогично на образованието в университетите -- те трябва да ти дадат основата, пък после в реалността действаш по реални задачи.

Ама дано не отплеснем темата.

Един конкретен подход за човека, щом има опит като системен администратор на Windows сървъри, е да започне да прави сравнение как се правят нещата под двете операционни системи. Примерно знае как се вдига кеширащ DNS сървър под Windows server 2003 -- да вземе да потърси и да вдигне такъв под Linux. Би трябвало да има някаква основа -- не бих твърдял вече, че нещата във Windows среда са толкова трагични, че да не може да се справи с Linux. Само ще трябва да внимава в детайлите.

А, и да свиква все пак с конзола -- мисля, че и Microsoft миналата година обявиха, че ще направят пълноценна такава в някоя от бъдещите си сървърни версии на операционната си система (не помня обаче от коя точно).
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #11 -: May 31, 2013, 09:32 »
Марче, аз под задачи имах в предвид реални проблеми в работата или в къщи на които търси решение или пък да си измисли такива.

Аз също. Виждала съм (неформални) курсове за администратори, в които ти дават един сървър и ти казват инсталирай това, счупи онова, оправи хакнатото.

За мен това има смисъл само за напреднали администратори. За начинаещи такива -- не виждам никаква полза (imho).
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #12 -: May 31, 2013, 09:36 »
Погледни ето тука:

http://academy.telerik.com/student-courses/software-technologies/os-windows-linux/about

http://www.youtube.com/watch?list=PLF4lVL1sPDSk62veBXXB0bXk0NmW4PHbu&feature=player_embedded&v=qat2xhSGKTM

Това е курса по операционни системи на софтуерната компания Телерик - курса покрива Windows и Linux/Unix. Лекторите обясняват много разбираемо (като за идиоти). Мисля, че ще ти е полезно и ще ти хареса. Поне за начално и скоростно запознаване с най-важните неща за Линукс, мрежи, хардуер и т.н. е перфектно. Ако никога не си бачкал с Линукс си го инсталирай или на dual boot или във виртуална машина и почвай да го ръчкаш (настройваш го, така че да може да го ползваш).

Научи основните команди в конзолата и основните конзолни програми, които се ползват често за администрация на системата (в Интернет е бъкано с инфо за това). Без конзолата си като сакат в Линукс. Веднъж като свикнеш с конзолата ще оцениш нейната гъвкавост и колко много ти помага да си свършиш работата бързо. Аз в началото като почвах (преди ок. 10г.) с Дебиан се наложи да ползвам конзолата (командния ред), т.к. нещо скапах графичната среда и трябваше да я оправям. Това ме принуди да науча основните команди, за да си оправя системата. Така в крайна сметка се научих да боравя с конзолата и за мен това е нещо уникално полезно - тогава токова свикнах с нея, че сега не мога да си представя живото без нея :)

За начало си инсталирай някоя дистрибуция (аз бих ти препоръчал Ubuntu или Debian; други възможни са Fedora, OpenSuse и Centos; има стотици други, но тези са най-използвани и лесно се намира инфо за тях) и почвай да я настройваш за нормална всекидневна работа (в режим десктоп). Като свършиш с това може да продължиш към системна администрация и сървърните истории.

Заради се с много търпение и време, както и забрави за Windows–ките си навици, т.к. няма да са ти много полезни. Ако преживееш първоначалния шок от новото и ти хареса гъвкавостта, и контрола над системата, значи успешно си се справил.

По-скоро да ползва Debian Stable (макар, че има славата за трудна за конфигуриране) или Centos (като дериват на Red Hat). Fedora не я препоръчвам за сървърно обучение по очевадни причини :),

Сигурно ще има мнения и за други дистрибуции, но не ми се води флейм точно сега :D

btw тези курсове няма ли ги в по-прост от видео вариант?
Активен

the lamer's team honourable member

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #13 -: May 31, 2013, 11:01 »
Марче, аз под задачи имах в предвид реални проблеми в работата или в къщи на които търси решение или пък да си измисли такива.

Аз също. Виждала съм (неформални) курсове за администратори, в които ти дават един сървър и ти казват инсталирай това, счупи онова, оправи хакнатото.

За мен това има смисъл само за напреднали администратори. За начинаещи такива -- не виждам никаква полза (imho).
Да, определено насочеността на точно този курс не беше към хора, които за първи път пипат Unix-like система. Но мисълта ми беше, че човек може да попадне на „курс“/ментор и за най-базовите неща (които повечето хора дори биха включили в потребителските знания, а не в администраторските), и за hardcore production среда.

Но в крайна сметка човекът, който ще учи, ако не ни сподели как ги вижда нещата, няма да получи адекватна помощ. Аз бих го пратила 2-3 месеца да се учи на coreutils, shell scripting, инсталации и работа с пакети, мрежови настройки, а той може да иска до 2-3 месеца да работи като суперадмин в някоя хостинг компания.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: LINUX/UNIX sys.admin-Курсове или Преподавател
« Отговор #14 -: May 31, 2013, 11:17 »
...изтрито...

Ачо, моля те да внимаваш с тона си. Да се изиксва обяснение авторът на темата дали има време или не да влезе във форума е нелепо. Когато това се случва в рамките на работния ден и с намек, че липсата на време е от много работа, постъпката става просто грозна!

На всички ви припомням текстът „Ако не получите отговор, не го възприемайте като лично отношение. ... Липсата на отговор не означава пренебрегване“. Не се съмнявайте, че той важи както за автори на теми, които постоянно настояват някой да им отговори, така и за отговарящи, постоянно изискващи отчети от питащите.

bop_bop_mara
« Последна редакция: May 31, 2013, 11:40 от bop_bop_mara »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Linux admin
Търсене
dogi 2 3606 Последна публикация Jun 24, 2004, 19:03
от tuxbg
Системни интегратори unix/linux
Търсене
pink 4 3920 Последна публикация Jun 22, 2007, 09:17
от pink
интересна статия на тема надеждност unix/linux/win
Коментар
dilyan 1 3450 Последна публикация Apr 18, 2008, 12:37
от gat3way
Файлова система - Разлики между UNIX и LINUX?
Коментар
niki22 3 2896 Последна публикация Nov 23, 2009, 14:06
от v_badev
Looking for: C++ Developer under Unix/Linux
Търсене
internationalhr 0 1718 Последна публикация Sep 02, 2011, 15:53
от internationalhr