Автор Тема: Chrome spellcheck на български ?  (Прочетена 23725 пъти)

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Chrome spellcheck на български ?
« -: Jan 26, 2010, 17:25 »
Здравейте,

не зная колко от Вас използват Google Chrome браузър, но онези, които го ползват, вероятно са забелязали, че все още липсва опция за проверка на правописа на български, въпреки че има такива възможности за други езици. При мен съм качил както официалната google-chrome-beta, така и разработваната в общността chromium-browser, която дори е с изцяло английски интерфейс. И в двете съответно липсва не само опция за spellcheck на български, но и възможност да се приложи това допълнително чрез разширенията - https://chrome.google.com/extensions - както става например при Firefox. Затова отварям темата, да попитам, дали знаете нещо повече по въпроса, ще има ли скоро и т.н.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #1 -: Jan 26, 2010, 18:05 »
Аз също използвам Chrome, а преди него Chromium. До момента не съм намерил информация за проверка на правописа на български. Ще се почака :) Само исках да кажа, че Chromium също има български интерфейс, както и, че Chrome поддържа разширенията, към които си дал линк (аз самият използвам няколко от там). Голям плюс при управлението на разширенията в Chrome пред това на Firefox е, че не се налага рестартиране на браузъра при инсталиране/деинсталиране на разширение. Не мога да кажа дали разширенията се поддържат и от Chromium (не съм пробвал, а го махнах след излизането на Chrome), но ако е напълно последна версия, предполагам, че ще ги поддържа. Нужни са максимално последни версии за разширенията, тъй като това е нова възможност. Дори версията под Windows трябва да е бетата, за да се използват разширения ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #2 -: Jan 27, 2010, 08:09 »
... Само исках да кажа, че Chromium също има български интерфейс ...

Как интерфейса на Chromium може да се направи на български? Има ли такава възможност в опциите, защото аз не намирам
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #3 -: Jan 27, 2010, 10:50 »
Няма възможност за превключване на езиците в настройките. Не съм пробвал как точно стои въпросът, но предполагам, че езикът се избира спрямо locale-а на системата. Ако си с en_* locale, нормално е да ти го включва на английски. Ако си с bg_BG locale, явно при теб Chromium не успява да разбере това. А може да ти липсват файлове. Виж дали имаш файл bg.pak в /usr/lib/chromium-browser/locales. Ако нямаш, това е причината да не ти се включва на български. Ако имаш такъв файл и си с bg_BG locale, може да опиташ да форсираш използването на файла с българския интерфейс. Единият начин е да премахнеш всички други езици от папката, а другият е да копираш файла bg.pak на мястото на en-US.pak и en-GB.pak. Ако тръгнеш да правиш такива работи, запази си някакъв бекъп, за да не те боли после главата излишно, ако нищо не стане. Виж и дали излизат някакви интересни съобщения, ако включиш браузъра през конзолата ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #4 -: Jan 27, 2010, 13:14 »
... Виж дали имаш файл bg.pak в /usr/lib/chromium-browser/locales. Ако нямаш, това е причината да не ти се включва на български. ...

Нямам bg.pak в /usr/lib/chromium-browser/locales. Там имам само en-US.pak, а иначе системата ми е на български. От къде да го дръпна този файл и съответно, като го преместя там, необходимо ли е да правя още нещо? При старт на chromium-browser от терминала си тръгва и не ми излизат никакви съобщения
« Последна редакция: Jan 27, 2010, 13:17 от maxich »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #5 -: Jan 27, 2010, 13:26 »
Ако наскоро си качил Chromium, явно е станала някаква промяна в пакета по подразбиране след излизането на Chrome за Linux, тъй като преди българският интерфейс (заедно с още един куп други езици) си се качваше по подразбиране. Предполагам, че без проблем можеш да използваш bg.pak файла на Chrome (нали при него имаш български), който можеш да намериш в /opt/google/chrome/locales. Но знам ли, може да има някакви разминавания в стринговете, особено ако има голяма разлика в build версиите на Chromium и Chrome. Гледай да са възможно най-близки, по възможност най-новите. Забелязвам, че някъде са изчезнали прекомпилираните пакети на Chromium след излизането на Chrome, и единствената възможност да го инсталираш е с компилиране. Ти компилира ли го или ползваш стар прекомпилиран пакет? Ако си го компилирал, може да има някаква опция за езици при компилирането. Разгледай ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #6 -: Jan 27, 2010, 14:42 »
Да, наскоро го дръпнах направо от Синаптик, като преди това си бях добавил http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ ... в източниците. Интересно, наистина, защо вече идва само с английски интерфейс (?)

Иначе /opt/google/chrome/locales/bg.pak не е точния файл, защото като се сложи в /usr/lib/chromium-browser/locales и браузъра се рестартира, бива разпознат, но много от превода излиза погрешен (напр. на мястото на „Other Bookmarks“ се появява „Пароли“ и т.н.) или изобщо някои от думите в менютата изчезват
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #7 -: Jan 27, 2010, 15:25 »
Да, виждам защо попадаш на несъвместимост с езиковите файлове - Chromium е навлязъл в 5-а версия, докато Chrome за момента се приготвя върху 4-тата версия на Chromium. Явно има голяма промяна в стринговата организация при версия 5. Поради голямата промяна ще мине някакво време, докато се появят други езици за интерфейса. Гледам, че вече са минали 306 подверсии на Chromium 5 (би трябвало да има някаква стабилност), но другите езици все още липсват - предполагам, че от Google чакат готовност на езиковите файлове, за да започнат да градят Chrome върху Chromium 5.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #8 -: Jan 28, 2010, 00:09 »
За spellchecka намерих това:
http://dev.chromium.org/developers/how-tos/editing-the-spell-checking-dictionaries
Ще се опитам да конвертирам .dic речника от spellchecka на лисицата в .bdic за chromium.
В последствие обаче предполагам ще трябва да се правят и промени по кода.
Ако има мераклии?
Ако не може да пратим речника на разработчиците.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #9 -: Jan 28, 2010, 01:04 »
Готов е SpellCheka има още много какво да се желае де :)
Та сега да обясня малко как по-точно го настроих.
В момента не съм на личният си компютър и използвам Уиндоус, съжалявам, че не мога да посоча точно стъпките при конфигуриране при Chrome за Линукс. Утре по някое време обещавам да опита подробно как съм се справил на Archa ми.
Добавям речника тук.
В Уиндоус се разархивира в C:\Documents and Settings\<User>\local settings\Application Data\Google\Chrome\Application\Dictionaries.
Поради това, че в самия Chrome няма добавено меню за Български spell-check го кръстих с името на руския. Така, че когато пуснете Chrome го настройте да използва Руска проверка на правописа.
п. с.
В Линукс предполагам че папката би трябвало да е в /opt/Chrome или в /home/user/.chrome но утре ще пиша със сигурност.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #10 -: Jan 28, 2010, 01:52 »
Браво! Добра работа. Не съм попадал на това указание. Пробвах речника, работи и ще продължа да го използвам [_]3
При мен беше нужно да сложа файла в /home/потребител/.config/google-chrome/Dictionaries и да задам Руски в настройките. Ако пътят при някого е по-различен, може да пусне едно търсене за файлове с разширение bdic из системата, ще изскочи английският речник. Правата на файла е хубаво да са същите, както правата на файла с английския речник.

Предполагам, че можеш да пратиш речника на екипа на Chromium от тук, за да влезе официално в кода на Chromium, а след това и в Chrome. Само, моля те, изпрати им речника с добавена думата "българче" в него. Всяка една правописна проверка, която съм пробвал досега, е била без тази дума по подразбиране в речника, а винаги това е първата дума, която пробвам. Не бива тази дума да липсва в речниците ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #11 -: Jan 28, 2010, 02:00 »
Ок. Няма проблем ще я добавя. И ще го изпратя на Chromium екипа.
Обаче всички съфорумци трябва да се позамислим за обогатяване на базата на bgoffice както на българските така и на другите речници.
Приятно ползване на всички.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #12 -: Jan 28, 2010, 12:37 »
Някои съфорумци даже работят по темата ;-)
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #13 -: Jan 28, 2010, 13:50 »
Много благодаря за речника! И при мен работи. Дано да го интегрират скоро направо в програмата
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Chrome spellcheck на български ?
« Отговор #14 -: Jan 29, 2010, 01:28 »
Lord Bad, на тях много им благодаря.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"