Автор Тема: git - Как се работи с това нещо?  (Прочетена 2982 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Ако искам да инсталирам нещо от source, свалям т. нар. tarball - архив с всички необходими файлове за компилиране и инсталиране на нещото. Обикновено този архив е в .tar.gz или tar.bz2 или подобен формат.

За сваляне на такъв архив от GitHub май има бутон в уеб интерфейса им. Но [в други|ако] няма?

Моля, посочете ми място за четене, ако знаете такова!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

malin

  • Гост
Re: git - Как се работи с това нещо?
« Отговор #1 -: Jan 29, 2015, 13:37 »
"как се работи с git" в търсачката?
И един резултат и този
« Последна редакция: Jan 29, 2015, 13:40 от malin »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: git - Как се работи с това нещо?
« Отговор #2 -: Jan 29, 2015, 14:08 »
Навсякъде, където четох, вкл. и на тези две места пише какво е git, как се създава проект, как се създават разклонения, как да си сътрудничите с други и
как да си направите локално копие.
Това последното вероятно е близо или е част от моята цел. Аз не искам да си правя копие, понеже ще има файлове, които не са нужни за компилирането, но и това ще направя, ако е част от процедурата.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: git - Как се работи с това нещо?
« Отговор #3 -: Jan 29, 2015, 14:09 »
git clone git@github.com:whatever folder-name
и ще ти свали файловете в директория folder-name

Ако е от друго място прото замени git@github.com:whatever с адреса, който са ти дали от другото място :)

Друг вариант http://git-scm.com/download/gui/linux
« Последна редакция: Jan 29, 2015, 14:13 от runtime »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3243
    • Профил
Re: git - Как се работи с това нещо?
« Отговор #4 -: Jan 29, 2015, 20:50 »
А бе аз що си мисля че човекът пита за това т.е. няма да му се налага да прави промени и да ги качва ами чисто и просто иска анонимно да си дръпне кода да си поиграе с него.
Инак и аз много мразя излишни регистрации ама има лек - http://mailinator.com/

Simplest command to grab a read-only copy of a git repository?

Код
GeSHi (Bash):
  1. git clone git://github.com/Fudge/gltail.git

http://stackoverflow.com/questions/2234038/simplest-command-to-grab-a-read-only-copy-of-a-git-repository
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: git - Как се работи с това нещо?
« Отговор #5 -: Jan 29, 2015, 22:13 »
Да, remotexx. Аз просто искам да си дръпна анонимно кода и да го компилирам. По начина, който пробвах с clone ми казва, че или нямам права, или няма такъв проект. В GitHub си има бутон "Свали tarball" или нещо подобно, но на едно друго място няма такъв.  :-[
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: git - Как се работи с това нещо?
« Отговор #6 -: Jan 30, 2015, 01:47 »
Това със zip-а в github май го бастисаха. С git clone се "сваля" репо-то и няма начин да теглиш само отделни файлове от него. Вероятно ти изглежда малко неестествено, особено ако не си си играл досега с version control системи. От друга страна е много удобно, git clone сваля и "метаданните" и изключително лесно можеш да превключваш между бранчове без да дърпаш нещо от remote-а (разбира се това е до състоянието в което си го клонирал, за опресняване - git pull).

А причината за неуспехите са че или попадаш на git репо, което не е публично и изисква автентикация, или бъркаш URL-а който клонираш.

За прости неща, git е доста лесен за ползване, трябва само да свикнеш (особено ако като цяло vcs-ите са ти нова парадигма, ако имаш вземане-даване със svn или нещо от сорта ще ти е по-лесно). Проблемите с git са като се сговни нещо достатъчно лошо или когато ползваш подпроекти, което означава че рано или късно нещата ще се сговнят лошо.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: git - Как се работи с това нещо?
« Отговор #7 -: Jan 30, 2015, 02:02 »
Гейт, понеже не съм в час, какъв е проблема като нещо се сговни? Под сговни предполагам, че имаш предвид, нещо да не може да се слее обратно, но това си става с всяка система от версии.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: git - Как се работи с това нещо?
« Отговор #8 -: Jan 30, 2015, 09:09 »
Не, те merge конфликтите са нормално нещо, от което човек не може да се отърве, автоматичното merge-ване на  git-а работи добре, а когато не може да се справи е логично (макар и досадно) да се наложи да се оправяш ръчно. Това е предвидено главоболие. Проблемите са когато git-а спре да се държи както си очаквал да се държи поради някаква причина, последното което ми вдигна нервите беше номера с detach-натия head. Отивам значи на една QA машина където pull-ваме последните промени и хората ги тестват и се опитвам да си checkout-на моя branch. Той съответно го няма. Брех, git checkout origin/branch и тук вече си се насадил защото не си му дал --track. Втората фатална грешка е да модифицираш каквото и да било в проекта и си вече готов с драмите. Това сравнително лесно се оправя, макар че грешките и странното поведение те хвърля в потрес като го видиш за пръв път.

С подпроектите обаче драмите са с порядъци по-големи, там са на качествено ново ниво. Затва от такива изпълнения бягам като дявол от тамян, те изискват някакви висши езотерични умения, за да си вършиш спокойно работата, без да стават уродливи драми.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon