Автор Тема: Футбол, празници, музика и... Тангра ;)  (Прочетена 6137 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #15 -: Sep 09, 2020, 16:52 »
   В подкрепа на моите твърдения ...
... пък и материал за размисъл.



Study Finds That Mozart Music Makes You Smarter

https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1993-10-14-mn-45497-story.html



https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1281386/

https://www.bbc.com/future/article/20130107-can-mozart-boost-brainpower








П.С. Така,че слушайте класическа музика,а не да пиянствате и
да въртите кючеци (опс  ;D )
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #16 -: Sep 09, 2020, 18:40 »
На мен химнът ни много ми харесва.
Страната ни е може би единствената, кято възпява в химна си красотата си и любовта към родита. Май всичко останало са военни маршове или нещо подобно.

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #17 -: Sep 09, 2020, 19:54 »
"Мила родино.........", а ? Само така.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #18 -: Sep 09, 2020, 20:57 »
На мен химнът ни много ми харесва.
Страната ни е може би единствената, кято възпява в химна си красотата си и любовта към родита. Май всичко останало са военни маршове или нещо подобно.

Бе, то хубаво, ама много остаряло. В един космополитен свят, трябва ли да си прикован точно към Стара планина, Тракия, Дунав и Пирин? Къде е Странджа, къде е Сакар, къде е Витоша, къде е морето? Знаеш ли, че у нас има една планина наречена Верила? Това не е прах за пране. Планина е. Ходил съм там на военно учение. Тя защо не заслужава място в химна? И там живеят хора. Ами Добруджа?

И излизайки от този тесногръд 111 хил. кв. км, трябва ли хора като Ремо и Джет да пеят точно това? А като тях има може би над два милиона. Това „заземяване“ ми се струва много извън реалността.

Реално нямам идея точно, какво трябва да се пее в един химн. Като каза военни маршове, то химна на моя град също е военен марш. Което по начало е малко кофти. Той е направен, защото сме имали обсада и за някакво време сме поодържали. Е да де, ама на фона на Шипка, къде отиваш ти? Това е смехотворно.

Иначе песничката си я харесвам, ама е чифте пищови на гол тумбак. А почти съм убеден, че ако питам синовете ми, те изобщо няма да знаят, че имаме герб и химн на града (а за известно време и девиз), нито, какво значат. И на мен тия работи не ми бяха предадени в семейството, а в училище. Училището е място за патриотизъм.

Аз съм някакъв християнин, може еретик, но няма как да преподавам на децата си патриотизъм, най-малко местен на фона на „Ни грък, ни скит...“.  Не, че са се залетяли да ме слушат, ама проблема си е мой, какъв родител съм.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #19 -: Sep 09, 2020, 21:03 »
Така,че слушайте класическа музика,а не да пиянствате и
да въртите кючеци (опс  ;D )

Само преди две мнения ти казах, че аристократите са ползвали класическата музика точно за това.

По принцип не съм съгласен с известния агитационен материал от преди десетина години, в който се казваше „Чалгата те превръща в шибан идиот“. Ами аз като студент съм чул страшно много чалга. А точно тогава бях на върха на умствените си способности. От тогава насам не съм си пуснал дори едно парче, но съответните способности спадат.

Връзката е обратна. Ако си идиот, то тази музика ти понася най-добре. Но пак това не е съвсем така. От почти 20 години почти цялата световна музика е основно чалга. Почти не чувам нещо друго. В момента видна част от популярната музика е нещо наречено корейско. Ами аз това съм го чувал в „Планета“ и „Веселина“ не помня кога.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #20 -: Sep 10, 2020, 08:22 »
Некой дребни поправки...
1. Храмът на Тангра ще бъде намерен само ако археолозите го построят ударно...:)
2. Има и някой красиви гербове, напр. много ми харесва украинският. Наскоро големият 'синковец' ме попита за него , видя един залепен на една кола... Та му обясних набързо, че това са белокаменните кули на древния български град Киев, основан от бат Кий още известен и като  Шамбат (Шам-бат) брат на Хан Кубрат, племенник на Бат Органа и чичо на хан Аспарух. Но тук въпросът е спорен дали е бил  точно брат, син или самия бат Кубрат

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%B9

И по подробно
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%B9



Красота... В по старите версии са си баш крепостните кули /понякога са и само две под формата на Y - Yкрайна/, но сега полит. коректната версия е че било некъф си тризъбещ ама... Нерде Одеса нерде Киев  ;D

3. И все пак да не забравяме и другата гледна т. за девети - за едни беше курбан празник, а другите беха тия дето станаха курбан

https://e-vestnik.bg/32944/dva-fakta-za-9-septemvri-2/
« Последна редакция: Sep 10, 2020, 09:07 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #21 -: Sep 10, 2020, 10:23 »
Некой дребни поправки...
1. Храмът на Тангра ще бъде намерен само ако археолозите го построят ударно...:)

Не е възможно да се намери храм на Тангра. В този култ няма храмове. Има дървени скулптури (много подобни на индианските тотеми) разположени сред природата. И преди съм казвал, че култа към Тангра е все още жив и може да се намери много информация за него на руски и български. Може да има на английски, но не съм попадал. Както пак съм споменавал, чувашите (тези които почитат Тангра и до днес) са от малкото, които с гордост заявяват, че са българи.



2. Има и някой красиви гербове, напр. много ми харесва украинският. Наскоро големият 'синковец' ме попита за него , видя един залепен на една кола...

Съгласен. Това стилизираното нещо и на мен ми харесва. Живота ми многократно през годините ми е пресичал пътя с украинци, още от детството. Имат тризъбец на герба, защото вярват, че бог Нептун (или Посейдон) им е закрилник. Украйна е морска страна. Имат голям излаз на море. Е преди седем години беше поокастрен, но пак е голям. Не е само Одеса.


3. И все пак да не забравяме и другата гледна т. за девети - за едни беше курбан празник, а другите беха тия дето станаха курбан

https://e-vestnik.bg/32944/dva-fakta-za-9-septemvri-2/

Бакалов е човек с широка култура и с удоволствие ще науча още нещо от него по-късно, като се поосвободя.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #22 -: Sep 10, 2020, 10:43 »
   Ако не е тайна,какво общо има "Храмът на Тангра" с контекста на
разискванията в този раздел: САЩистанска енергетика,химни,
класическа музика,политика (9.9.44) ?
   Гледам,дистанционното често повдига тази тема ни в клин,ни в ръкав.
Или има някакъв скрит смисъл ,или скрит подтекст...

Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #23 -: Sep 10, 2020, 11:02 »
Гога, ясно е, че няма как в един химн да се спомене вяско парче скала, както и на останалите държави, не са споменали всяка битка или всеки паднал войн. А относно това, дали е остаряло и има място в съвременния свят... Ами не мисля и че военните маршове имат място в съвременния свят. Достатъчно насилие сме преживели всички. Може би с изключение на ескимосите.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #24 -: Sep 10, 2020, 11:35 »
Ами не мисля и че военните маршове имат място в съвременния свят. Достатъчно насилие сме преживели всички.

Напълно съгласен. А относно другото, всъщност има. Ние пеем един куплет от химна, но той има в действителност шест. Като в последния се пее нещо за БКП. Няма ограничение на куплетите. Могат да ги направят сто.




   Ако не е тайна,какво общо има "Храмът на Тангра" с контекста на
разискванията в този раздел: САЩистанска енергетика,химни,
класическа музика,политика (9.9.44) ?
   Гледам,дистанционното често повдига тази тема ни в клин,ни в ръкав.
Или има някакъв скрит смисъл ,или скрит подтекст...

Повдига я, понеже споменах, че  за Перун не знам нищо за разлика от други богове, един от които беше Тангра. Негово любимо занимание е да доказва, че у нас никога не е имало тангризъм. Което няма точно никакво значение. Днес почти няма тангристи. Но понеже много народ се опитва да доказва, че нямаме нищо тюркско. Затова воюват срещу Тангра. Сякаш да имаш нещо тюркско е престъпление.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #25 -: Sep 10, 2020, 12:06 »
   ЪХЪ ...

   А защо дистанционното не поразсъждава върху следното:
Държавата България ,тук,на тази територия, е създадена от
кан Аспарух през 681 г.
   Около 855 г. насилствено е наложена еврейската  религия
християнство за официална. Изклани са цели родове (включително
бебетата) ,само защото някои висши сановници са се противопоставили
на налагането на тази гнус.
   Православните скотове въобще отричат всичко преди християнството.

В периода 681 - 855 г. държава ли е нямало,що ли ?   >:D
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #26 -: Sep 10, 2020, 17:54 »
Спека пак не е внимавал в час - не аз повдигнах темите за Тангра, химни, гербове, класическа музика, деветосептемврийския и д.р преврати и т.п., а само се включих с 'дребни поправки', модератор(а) повдигна тези теми - може лесно да се провери освен ако не си е модерирал вече мненията и поизтрил това-онова, но накрая влезе 'в час' та да му отговоря /да не каже че пак аз повдигам и тая тема/ - какво като еди коя си религия е официална - нищо не му пречи напр. да му резнат оная работа и да стане мюсли - по конституция имаме свобода на вероизповеданията (доколкото не са в конфликт със законите - напр. не може да стане почитател на Кали и др. кървави божества и да им принася човешки жертовприношения) тъй че не разбирам какъв му е проблема с различните (били те гейове или не християни, или пък с християните). Щом като (според него) нехристияните са мнозинство - ами да се съберат и да променят конституцията или пък да изберат друга религия за официална, ама щом са мнозинство значи правилно е избрана като официална религия.

П.П. Гога не е на Бакалов а е на Вени Марковски статията за 9.9 (ама нарочно не го писах това да не почвате пак с нападките ад хоминем - или както рекло зайчето - дай още едно докато не се почнало. - А бе ти имаш ли пари да си платиш? - Ей го на почна се...)
« Последна редакция: Sep 10, 2020, 18:01 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #27 -: Sep 10, 2020, 20:57 »
Жив ли е Вени? Тоя човек наистина е за даване на резняците. Ама въпреки това ще го прочета. Още не съм. Днес беше луд и натоварен ден.

Спокойно може да се махне това за православието от конституцията. А по желание най-добре да се махне самата конституция и да няма такава.

Но няма да стане. Въпреки, че 99,999% от народонаселението са пълни атеисти, поради някаква причина са решили, че е престижно да мамят, че са православни, а около една трета, че са мохамедани. Ама и в едната и в другата религия лъжата е тежък грях.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #28 -: Sep 11, 2020, 00:04 »
:) Пък аз си рекох, че става дума за тая Тангра.

И понеже съм в подходящия раздел - бабата (майката на жена ми) чете вестник и "коя беше тая Векилска?" - "що?" - "ми Векилска пристанала на Кошлуков"... по някое време хвърлям поглед на вестника който чете и виждам, че заглавието има и подължение с друг цвят шрифт "за 5 бона" и си викам - хей тъй се създават "интересните" фалшиви новини, когато бабите почнат да играят на "счупен телефон".
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Футбол, празници, музика и... Тангра ;)
« Отговор #29 -: Sep 11, 2020, 09:07 »
Спека пак не е внимавал в час - не аз повдигнах темите за Тангра, химни, гербове, класическа музика, деветосептемврийския и д.р преврати и т.п., а само се включих с 'дребни поправки', модератор(а) повдигна тези теми - може лесно да се провери освен ако не си е модерирал вече мненията и поизтрил това-онова, но накрая влезе 'в час' та да му отговоря /да не каже че пак аз повдигам и тая тема/ - какво като еди коя си религия е официална - нищо не му пречи напр. да му резнат оная работа и да стане мюсли - по конституция имаме свобода на вероизповеданията
...

   Ислямът е по-голяма мизерия и от християнството,пък и 2-те
религии са еврейски (за не знам кой път споменавам този факт).
Така че намекът е неуместен.




   По отношение на Вени Марковски: неговият дядо - т.нар. Венко
Марковски (това е псевдоним,истинското му име е Вениамин
някой-си) е един от създателите на т.нар. "македонски език".
   Сещайте се за какво иде реч ...
Въпросният Вени,поради някаква причина,е яростен защитник на
всичко еврейско (може би му плащат).
Или ... е евреин ?
Активен