Автор Тема: Как да започна с програмирането?  (Прочетена 73137 пъти)

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #15 -: Sep 15, 2012, 20:16 »
Аз започнах със С и книгата на Хърбърт Шиилдт Практически самоучител на С и според мен е най-добрата книга. В момента се занимавам със С/С++, Питон и доста по-рядко PHP, javascript, sql и мисля наистина Питон е много добър скриптов език, аз се чувствам в свои "води" също както на С/С++. Щом си се насочила към десктоп приложения може би С не е най-подходящия език, въпреки, че може да се използва на всички ОС. Проблемът е, че програмистът има пълна свобода на действие, което е колкото положителен, толкова и отрицателен аспект. Споделена памет, указатели, буфери, инициализиране на променливите проблемите могат да бъдат много и за да станеш добър програмист на С/С++ трябва четене, писане на код, дебъгване, за да се натрупа нужният знания, опит и рутина. Доста повече време и усилия ще трябва да положиш за С отколкото за Питон, Джава или С#. Има една българска книга за програмиране на C# http://www.introprogramming.info/wp-content/uploads/2011/07/Intro-CSharp-Book-1.00.pdf общо взето встъпителните страници са доста интересни от информативна гледна точна.
Цитат
Защо не C или C++?
Въпреки, че отново много може да се спори, езиците C и C++ се считат за
доста примитивни, остарели и отмиращи. Те все пак имат своето
приложение и са подходящи за програмиране на ниско ниво (например за
специализирани хардуерни устройства), но не ви съветваме да се
занимавате с тях.
На чисто C може да програмирате, ако трябва да пишете операционна
система, драйвер за хардуерно устройство или да програмирате про-
мишлен контролер (embedded device), поради липса на алтернатива и
поради нуждата да се управлява много внимателно хардуера. Този език е
морално остарял и  в никакъв случай не ви съветваме да започвате да
учите програмиране с него. Производителността на програмиста при
разработка на чисто  C е в пъти по-ниска отколкото при съвременните
езици за програмиране с общо предназначение като  C#  и  Java
. Вариант
на езика C се използва при Apple / iPhone разработчиците, но не защото е
хубав език, а защото няма свястна алтернатива. Повечето Apple-ориентирани
разработчици не харесват  Objective-C, но нямат избор да пишат на
нещо друго.
C++ е добър, когато трябва да  програмирате определени приложения,
които изискват много близка работа с хардуера или имат специални
изисквания за бързодействие (например разработка на 3D игри). За
всичко станали задачи (например разработка на уеб приложения или
бизнес софтуер) C++ е изключително неподходящ.
Не ви съветваме да се
захващате с него, ако сега стартирате с програмирането. Причината все
още да се учи C++ в някои училища и университети е наследствена, тъй
като тези институции са доста консервативни. Например международната
олимпиада по информатика за ученици (IOI)  продължава да промоцира
C++ като единствения език, позволен за използване по състезанията по
програмиране, въпреки, че в индустрията C++ почти не се използва. Ако
не вярвате, разгледайте някой сайт с обяви и пребройте колко процента
от обявите за работа изискват C++.
Езикът C++ изгуби своята популярност най-вече поради невъзможността
на него да се разработва бързо качествен софтуер
. За да пишете кадърно
на C++, трябва да сте много печен и опитен програмист, докато за C# и
Java  не е чак толкова задължително. Ученето на  C++ отнема в пъти
повече време и много малко програмисти го владеят наистина добре.
Производителността на  C++  програмистите е в пъти по-ниска от  C# и
затова C++ все повече губи позиции.
Поради всички тези причини, този
език постепенно си отива и затова не ви съветваме да го учите.
Има някои интересни мисли, но подчертаните от мен изречения са пъна лудост и безхаберие от хора, които наричат себе си програмисти. С/С++ са езиците, на които се "крепи" света, всичко качествено е написано на тях. Всички операционни системи, виртуалната машина на Джава, интерпретаторите на Питон, PHP, целият "велик" .NET фреймуорк на Майкрософт и това ще останат най-добрите езици за програмиране. Разгледай всички възможности  ;D
« Последна редакция: Sep 15, 2012, 20:21 от bvbfan »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #16 -: Sep 15, 2012, 20:19 »
Абе защо беше това ударение на Преслав, а не Светлин ехехех :) 

P.S встъпителните страници цитирани по-горе са абсолютни глупости.

P.S2 видях и автора и сега всичко някак си идва на мястото :) С нетърпение очаквам следващата книга за препрограмиране на съзнанието, мозъчните вълни и тем подобните му глупости.
« Последна редакция: Sep 15, 2012, 20:25 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tdonev

  • Гост
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #17 -: Sep 15, 2012, 21:02 »
.. изтрито от автора ..
« Последна редакция: Feb 02, 2015, 19:44 от Тодор Донев »
Активен

v13

  • Гост
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #18 -: Sep 15, 2012, 21:08 »
Много хвалят Java но една програма за чат като Jitsi да ти взима около 150мб рам някак си е дразнещо. Пробвал съм Java и там наистина е много по-лесно и бързо да се напише дадено приложение, сравнено със C/C++
По принцип на жава може да се пише почти всичко. Има и добра книга на български на Наков, който повечето форумци тук не харесват поради ред причини. Доста си рекламира услугите човека и търси лапни шарани до някъде но ако се абстрахираш от това книжката става. :)
Python също е много добър и хвален език, който се компилира до байт-код подобно на Java но съществен недостатък е, че за него и до сега няма достатъчно добри среди за разработка, така наречените IDE.
Java има едни от най-добрите IDE (Eclipse, Netbeans) Това съществено улеснява начинаещия и още повече съкръщава времето за писане на код, а времето е ценно.
В Python мен ме дразни и бърканицата с версиите от 2.7 до 3... а и така не можах да свикна със специфичния синтаксис на оформяне на блоковете.
Има страшно много книги за програмиране на руски, може да се намери почти всичко.
« Последна редакция: Sep 15, 2012, 21:11 от v13 »
Активен

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #19 -: Sep 15, 2012, 21:16 »
Значи книгите на Шилд ги имам тука и си подпирам вратата... просто още не съм намерил човек, когото мразя достатъчно, за да му ги оставя някъде по пътя, та да ги намери да си бие главата в тях после...
Сега по същество: Ако не ти се занимава много със стекове и прочие учи Жаба. Жабата е много хубаво конструиран език с който наистина ще се научиш да работиш с обекти. Книги не за Жаба не мога да ти препоръчам, освен ако не ти се чете на немски... Сега за С/С++ нещата. Абе има ли някой мазохист който пише Десктоп приложения на С? Ние в университета ползваме чисто С за системно програмиране основно. Ако ще почваш с С/С++ разгледай какво е това стек, какво са регистри и разни такива неща от техническата информатика.. иначе ще има да пишеш по форумите "Защо ми дава сегментейшън ерор". Другото нещо имай предвид че С/С++ не са като Жаба Силно Типизирани. Демек можеш да правиш разни магарии (че са и полезни магарии). Ако ще учиш С ще да учиш Посикс апито или уин 32 Апито. Ако ще учиш жаба ще учиш жаба апито. Марче, вие в Софийски нямате ли някви лекции по жаба за първокурсниците да й дадеш на тази мома? Аз мога да ви дам от моите, но отново са само на немски... Евентуално може да имам нещо за С на английски, ама това ще да е.
Иначе книги: The C Programming Language е мъст хев. Друго имаше едно Unix system programming  доста добро. От там нататъка нещо кратко относно С++ и яко КТ менюала.
Жабата ако говориш немски има на Галилео компютинг - Жаба е остров една огромна книга, че даже може да си я свалиш без пари от сайта на издателя.
А да и сори, ама единственото нещо по-лошо от Питоня според мен е ПХП... Лошото е, че последно време се навъдиха толкова ПХП /*ПРОГРАМИСТИ*/, че вече ме е страх да кажа, че съм информатик... току виж някой извадил някоя ПХП книга...

XpucToBa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #20 -: Sep 15, 2012, 21:34 »
Добре да приемем, че Java е доста по - добра от C/C++. Обаче C/C++ ми е по-интересно от Java...
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #21 -: Sep 15, 2012, 21:35 »
Карайте я малко по-кротко. Тука не сме в университета :)
Това че човек го влече програмирането, не значи че трябва да го натикате веднага на дълбокото.
Веднага почнахте да размятате дебелите книги, стековете и регистрите - още малко и асемблер ще зачекнем...

Недейте така, все едно не сте възрастни хора. Тук се търси книга за начинаещи + подходящ език за въведение в програмирането. Тук НЕ става дума за ядрена/квантова физика. Много задълбавате и излизате от смисъла на темата. Дайте малко назад, защото иначе само ще объркаме представите на момичето.

//off-topic
Ето колко ни струва образованието и цялата образователна система. Ако беше създала нужните ресурси, сега нямаше да има нужда от такива обсъждания по темата, а направо щяхме да и дадем линк към тези ресурски и готово.
Да не говорм, че имаме млади хора, които са прекрасни лектори и може да се направят страхотни презентации за истински увод в програмирането. Но въпреки това никой не се наема да направи подобно нещо...
Мит е че има много малко свестни програмисти в България - но дори това реално да е истина, това не означава, че те не са достатъчни, за да направят ресурси и учебни материали по темата.
ДА, всеки си има личен живот и пр. Но когато форумите са пълни с теми от типа "От къде да започна", мисля че е крайно време да вземем нещата в наши ръце, защото ако чакаме на образователната система - ще си останем с чакането. А както е тръгнало, може и да не останат хора, които да чакат...

« Последна редакция: Sep 15, 2012, 21:37 от !ntel »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #22 -: Sep 15, 2012, 22:24 »
Имаш достатъчно време може да започнеш с обектно ориентирано програмиране и ако ти е много трудно да разгледаш друг тип. Джава никога не е бил по-добър от С++ и никога няма да бъде.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #23 -: Sep 16, 2012, 01:09 »
Имаш достатъчно време може да започнеш с обектно ориентирано програмиране и ако ти е много трудно да разгледаш друг тип. Джава никога не е бил по-добър от С++ и никога няма да бъде.

Ти колко неща си писал на Java?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #24 -: Sep 16, 2012, 03:02 »
Имаш достатъчно време може да започнеш с обектно ориентирано програмиране и ако ти е много трудно да разгледаш друг тип. Джава никога не е бил по-добър от С++ и никога няма да бъде.

Ти колко неща си писал на Java?
Хора, не изпадайте в безполезни спорове кой език бил най-добър. Няма най-добър език, има най-подходящ език за определена цел. Колкото цели, толкова и подходящи езици. Затова и списъкът с езици е толкова дълъг. То е като земекопните инструменти от лъжицата до тази машина - с всички можеш да копаеш, но никой от тях не е най-подходящ за всички дупки. Целта определя средствата. Малките области, в които се препокриват, отново не са повод за спорове - целта има допълнителни характеристики (като наличност и бюджет), които могат да определят кой инструмент ще е най-подходящ за случая ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #25 -: Sep 16, 2012, 10:35 »
//off

Хора, не изпадайте в безполезни спорове кой език бил най-добър.

Съгласен съм с коментара ти @neter, но предпочетох да му задам въпрос, всместо да му кажа ... изтрито ...


редакция от neter: Редактирано съгласно т.6 от правилата на форума.
« Последна редакция: Sep 16, 2012, 21:45 от neter »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

XpucToBa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #26 -: Sep 16, 2012, 11:48 »
Да почвам Java или да почвам C? Кое повече се тъси? C/C++ програмист или Java програмист? Защото искам да работя това. Винаги съм искала. :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #27 -: Sep 16, 2012, 11:53 »
Да почвам Java или да почвам C? Кое повече се тъси? C/C++ програмист или Java програмист? Защото искам да работя това. Винаги съм искала. :)

Започни с логиката - както ти каза @neter. Т.е. започни със задачи в които се иска пресмятане и математика.
Примерно: Извеждане числата на Фибоначи, извеждане на всички високосни години - няма значение езика. Не започвай с обектно-ориентирано програмиране, в случай, че не можеш един цикъл да напишеш. Имам един приятел, който пише на C# и ми беше казал, че за 6 месеца може да ме научи на ООП. Тогава не му повярвах, но той се оказа прав.

За това както се търси може да провериш в интернет.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #28 -: Sep 16, 2012, 11:55 »
http://videotutorials-bg.com/forum/viewtopic.php?t=1504 Не се занимавай с глупости ,отвори линка и виж колко книги на български има с най-популярните езици.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

ji

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 124
  • Distribution: Slackware, Suse
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #29 -: Sep 16, 2012, 12:10 »
Започни със "C". Ще ти даде оснава приложима във всички езици.
Активен