Автор Тема: Как да започна с програмирането?  (Прочетена 73659 пъти)

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #45 -: Sep 17, 2012, 01:26 »
//извън темата

малка редакция - според новите правила за правопис вече няма колежки всички сме колеги .. за съжаление - колкото и тъпо  да ми звучи напр. колегата Петрова а още по-тъпо е ако фамилията завършва на -ин напр. Тицин иди че познай т'ва мъжко ли е или женско
Малка поправка - в старите правила нямаше заложени женски имена за професиите. В новите вече има, едно от които е точно "колежка" :) Четох, че е пропуснато "министърка", но за по-често употребяваните вече си има женски имена.
По-интересен е списъкът с чисто новите думи в тълковния речник, като кликвам, даунлоудвам, смартфон... които пак не са върхът на сладоледа, понеже поне са думи на друг език, които някак може да се намърдат като чуждици, но има и думи като фейсбук и айпад ??? Но да не разводнявам повече темата с това.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

v13

  • Гост
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #46 -: Sep 17, 2012, 07:44 »
А ако кажете на някой американец, че за да научи руски първо трябва да научи български, понеже първоначално и кирилицата е замислена за български и чак тогава ще има необходимата основа да мине на слижния руски с падежите?
Айде стига!
Който си го може си го може! Дори и направо от Java или C# да се започне ако човек е достатъчно находчив и умен за не повече от 10 минути ще намери каквото му трябва в интернет, бързо ще се ориентира и за кратко време ще го вкара в своя полза. Това, че някой не можел да разчупи определени стереотипи и навици си е негов проблем.
Примерно аз предпочитам да ползвам КДЕ но се ориентирам бързо и мога да работя достаъчно добре и с коя да е друга графична среда. Всичко си зависи от човека.
Най-ценното качествор е да си много добре наясно точно какво ти трябва и как и къде да го намериш, другото вече е въпрос бързина на усвояване упоритост и ред други качества, които не е задължително да са придобити от програмиране.
Поинтересувайте се дали някой от големите хакери и програмисти са започнали от някакви препоръчани стереотипи за тяхното време. Всички са били водени от ентусиазнма, въодушевлението, интереса, учили са се в движение и непрекъснато са практикували.
Няма значение с какво започваш, всичко си зависи от човека и личностните му качества!
С малкия съм седял само 2 -3 пъти да го уча на азбука и само 1 - 2 пъти съм му обяснявал за сричките. Сега тръгва в първи клас и вече може да чете. Може да се каже, че се научи сам и не защото аз го карах аз защото сам имаше силно желание и мотивация за това. Е разбира се и направих някой провокации, за да се мотивира сам и резултата е налице.
Всичко зависи от желанието мотивацията и умствените способности, иначе пътища много и всеки сам избира, кой е най-добрия за него.
Активен

xkernell

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: kubuntu 12.10, ubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #47 -: Sep 17, 2012, 08:53 »
Значи, зависи какъв точно код искаш да пишеш, за каква операционна система искаш да пишеш.

C/C++ според мен са чиста загуба на време, освен ако не целиш някаква страшна производителност.
На тях се пише много бавно, нямаш "събиране на боклуците", което означава, че сама трябва да си освобождаваш ресурсите. Много са трудни за дебъгване, особено от съвсем начинаещи.

По мое мнение не трябва да започваш с тях, виждал съм как тези два езика отказват начинаещи от програмирането.

Също зависи какви програми искаш да създаваш. Ако ще създаваш Web приложения започни с HTML/PHP. След това CSS и JS.

Ако ще създаваш приложения за компютри също зависи.
Ако ще пишеш за Windows тогава погледни .NET платформата, много лесна е за използване и на сайта на MS има подробна документация за всичко.
Погледни C#, силно типизиран е и може да ти се стори сложен, ако стане така и не успееш да се ориентираш мини на Visual Basic, това е горе долу C#, само, че е доста опростен синтаксиса и прилича до някъде на Python и типизацията е по избор. След това като опознаеш .NET можеш да минеш на почти всеки един поддържан език за нула време. Трябва да погледнеш ООП при всички случай, концепцията не е толкова сложна и в .NET се използва доста лесно. За Windows най-добрия избор е .NET платформата. Тук мога да помогна аз, ако имаш някакви въпроси.

Ако ще пишеш за други операционни системи тогава започни с Java, за там също ти трябва да прочетеш за ООП.

И пак повтарям C/C++ могат да те откажат от програмирането. Можеш напред във времето, когато опознаеш добре философията на програмирането да започнеш да се занимаваш с тях, защото тогава техническото ти мислене ще е много по-развито, но да започнеш с тях не е добра идея.

А до колкото за ООП, това е бъдещето, дали с Java, PHP или .NET... все ще трябва да научиш този похват.

Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #48 -: Sep 17, 2012, 10:01 »
//извън темата: Всички написахте, едва ли не, есета по въпроса. Колко от вас имаха предвид това, че ви пита едно 13 годишно момиче?
Пояснявам - не е студент, искащ да научи нещо повече, не е някой, завършил обучението си, търсещ каква работа да работи ...
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #49 -: Sep 17, 2012, 10:07 »
Ами с каквото и да започне - добре е. Не е казано, че с каквото започнеш, после цял живот само с това ще се занимаваш. Особено в тоя динамичен и променлив живот. Всичко се променя много-много бързо. Важното е, че има желание да се учи и занимава с програмиране. Започни и с bash скриптове ако искаш, все е нещо полезно, и ще те научи на много похвати. Поздрави и успехи от мен.
« Последна редакция: Sep 17, 2012, 10:09 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #50 -: Sep 17, 2012, 12:11 »
  Аз понеже не съм програмист (въпреки усилията да науча преди години С и С++) ще си позволя да дам съвет в друга насока. Оправям се с езиците, но за съжаление не и с тези за програмиране :) Та един ефект от ученето на другите езици, който мисля, че е в сила и за програмните такива:
При изучаване на един език учащият неминуемо се сблъсква с "ефекта на фунията". Отначало учиш и и трупаш знанията в тясното на фунията, затова нивото се покачва бързо. Обаче колкото повече знания наливаш, толкова фунията става по-широка, съответно нивото се покачва по-бавно. В резултат учащият започва да се съмнява дали научава нови неща и дали не тъпче на едно място.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

Nedko Arnaudov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #51 -: Sep 17, 2012, 12:16 »
Изцяло подкрепям мнението на remotex. Без C и Асемблер си като дърво без корени. Въпросът не е да се пише само на тях - за  всяко нещо си има подходящ (къде обективно къде според модата) език
 
Някой преди попита дали имало хора дето пишат графични интерфейси на C. Ами има. Доста gnome програми са на чисто C. Защото можеш да пишеш обектно ориентирано и на чисто C.

И накрая малко (къде смешни къде трагични) цитати:

I invented the term Object-Oriented, and I can tell you I did not have C++ in mind. -- Alan Kay

c++ is a pile of crap. -- Theo de Raadt

If you like C++, you don't know C++. There's a mutual exclusion going on here, and I've yet to see a counter-example other than possibly a few of the members of the standards committee. -- ssylvan in reddit.

Според мен ООП най-добре се учи със скриптов език. ООП имплементации на ниско ниво има доста и е лошо човек да бъде подлъгван в началото с догми като C++, Джава, C#, Vala/Genie, и т.н.
« Последна редакция: Sep 17, 2012, 12:20 от Nedko Arnaudov »
Активен

xkernell

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: kubuntu 12.10, ubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #52 -: Sep 17, 2012, 12:21 »
// извън темата

Аз понеже не съм програмист (въпреки усилията да науча преди години С и С++)

А не си ли се замислял защо си се отказал... както казах тези двата езика са склонни да откажат доста хора от програмирането...  Хората гледаме сложни и големи приложения... и си създаваме някаква романтична представа за програмирането... и когато се захванем с C/C++ като първи езици... изпадаме в шок... с мен така се случи... ама имаше хора, които ми показаха, че не всички езици са като C/C++... и в момента пиша на няколко езика и имам по няколко големи проекта на всеки от тях... сега пак не пиша на C++ но вече по други причини...

Много е важно с кой език започваш...
А то ефекта на фунията винаги го има при всички езици...
Активен

XpucToBa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #53 -: Sep 17, 2012, 13:28 »
Цитат
Абe @laskov не прочете ли по-рано, че тя написа, че не иска да решава задачи. Момичето е решило да програмира, не да смята...

Не исках да кажа точно това.. исках да кажа, че искам да започна с нещо като за начинаещ и затова питах и за C дали е подходящ. За математиката не се притеснявайте редовна съм в часовете и ходя на уроци, отделно всеки ден си решавам някоя друга задача.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #54 -: Sep 17, 2012, 13:37 »
Не се притеснявай! Всеки чете и разбира нещата по свой си начин.
Хубавото е, че все още си тук, а още по-хубавото е, че си стигнала до това, да зададеш такъв въпрос. Сигурен съм, че ще намериш откъде да започнеш! Успех!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #55 -: Sep 17, 2012, 13:45 »
5.

Ремотех само за протокола има си колежки и винаги си е имало. А, че някой некадърни политички с чувство за малоценност си мислят нещо, то не означава, че същото има връзка с българският език и да не забравяме уважението към нежният пол.


Добавка

Като си написах коментара не бях забелязал, че Нетер вече е отговорил. С някой от тия добавки крайно не съм съгласен и няма да ползвам.  Дума като даунлодвам никога няма да ползвам. Имаме си българската свалям, която на всичкото отгоре, освен много по-разбираема е много по-лесна.

Дума кликам в българският език има и тя е със значение викам. Чуждицата идва от звукоподобната дума клик, която в българският има значение щрак, но много по-често се замества със също българската цък.

А да и за наставката ин. До след средата на предният век, когато се отнасяше за лични имена, в нашият език се употребяваше за копелета. Сиреч, ако дете, не е припознато от баща си и се кръсти на майката, то получаваше ин за отличаване. В развития социализъм поради нарастване броя на копелетата, отличаването като такова, започна да се приема за обидно и практиката отпадна, точно някъде  около 70-80.

Запазиха се такива имена, които вече са приети по наследство. Не е вярно, че няма женска форма. Има и тя логично е ина.

Има по-голям проблем с имената от залязлото ин и това е ов. То постепенно изчезва от езика ни, което е направо жалко, защото сме наследили от хилядолетия, използвали са го още белазките. Днес малкият ми син стана първолак. В класа му имаше няколко момиченца с презиме като Олег или Емил.

Тази тенденция ще се задълбочи още повече, не само от слабоумни родили, но и от това, че навлязоха много чужди имена, които наистина не звучат добре с ов/ова или ев/ева за окончание. До масовизирането на този проблем обаче ще се стигне едва след 10-20 г., когато днешните деца ще са достатъчно големи, те да имат деца. Но това няма да е проблем, защото не много след това, така или иначе вече няма да има българи, което означава, че няма да има и нужда от български имена, защото няма да има кой да ги носи.
« Последна редакция: Sep 17, 2012, 14:10 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #56 -: Sep 17, 2012, 13:49 »
//извън темата: Всички написахте, едва ли не, есета по въпроса. Колко от вас имаха предвид това, че ви пита едно 13 годишно момиче?
Пояснявам - не е студент, искащ да научи нещо повече, не е някой, завършил обучението си, търсещ каква работа да работи ...
Ами аз и от тази позиция говоря.

Колегите ми в университета, които в училище бяха били състезатели по програмиране, винаги вървяха по-напред от масовото ниво, нещата им се удаваха много по-бързо и лесно. Това бяха хора, започнали да се учат на програмиране около 7-8-9 клас (13 години е 6-7 клас, нали?) и няколко години (по малко всяка седмица) писали алгоритмични задачки на езици като C, C++, Pascal (той сега май вече не влиза в състезателната програма). А след 2-ри курс предимството им вече беше видно не само в учебната програма по програмиране, но и на трудовия пазар.

На практика на човек наистина си му трябват 1-2-3 години, за да започне да осъзнава някои неща като памет и пойнтъри. Когато си ученик, имаш това време и нужното спокойствие. В университета 15 седмици след началото вече те изпитват и преценяват (и под преценяват наистина имам пред вид определят те за годен или не).

XpucToBa, а ти откъде си, къде учиш? В крайна сметка това, с което се захващаш си е сериозно начинание и самообучението е огромно предизвикателство, ако можем да ти кажем някой, към който да се обръщаш директно за напътствия и помощ, ще е хубаво. :)
Активен

XpucToBa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #57 -: Sep 17, 2012, 13:57 »
Цитат
XpucToBa, а ти откъде си, къде учиш? В крайна сметка това, с което се захващаш си е сериозно начинание и самообучението е огромно предизвикателство, ако можем да ти кажем някой, към който да се обръщаш директно за напътствия и помощ, ще е хубаво.

 
Еми аз съм от малък град Исперих и уча в по-малкото училище ( Те са 2 в града  ;D ) Знам, че това е наистина голямо предизвикателство, но пък искам да се занимавам с това. :)
Активен

xkernell

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: kubuntu 12.10, ubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #58 -: Sep 17, 2012, 14:00 »
Респект тогава за начинанието. Проучи добре всеки от евентуалните езици преди да избереш. И най-вече успех!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #59 -: Sep 17, 2012, 14:12 »
А аз смятам, че като те хване пубертета след 1 година и ще забравиш какво е Java и C++ и само мъже ще са ти в главата :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше