Автор Тема: Програмиране на микроконтролери - откъде се започва?  (Прочетена 3916 пъти)

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Здравейте  :)

На един мой познат му трябваше човек който да му напише парче софт за управление на един usb audio dac, съответно аз се натоварих с тази задачка (няма лимит във времето). Понеже аз съм прост web developer обаче, и никога не съм се занимавал с микроконтролери, се чудя откъде да я подкарам по най-кадърен начин (няма нужда да е безболезнен). Имам средно добри умения със C, и донякъде за логически схеми (абе каквото ми е останало в главата от уни-то). Мислех да си взема един Ардуино кит и да го човъркам до отказ докато не се науча кое как и що, след което да се захвана с аудио дак-а, но не знам дали това е най-добрия вариант. Ще се радвам ако някой навътре в нещата даде някой друг съвет как се влиза в тази материя.

Поздрави и бира [_]3
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Ардуиното не е лош вариант за начало, но на мен ми се вижда доста различно спрямо останалите контролери, които идват "боси" - нямат буутлоудъри. Според мен обаче няма да ти свърши много добра работа, защото при ардуино нещата са значително по-опростени. Имаше една много хубава книга за това как работят микроконтролерите - "PIC микроконтролери" - на български е, може и да я намериш някъде. Там има код и на асемблер и на С. Ако обаче ще се занимаваш с това трябва да си купиш или направиш програматор. Правенето излиза доста евтино - 5-6лв максимум, но ще ти трябва паралелен порт.
Поздрави,
Георги
Активен

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Мерси за отговора  [_]3

Всъщност специално за споменатия usb dac, мисля че той идва вече програмиран, тоест ще трябва само да му напиша драйвера за ОС-а, но по-нататък със сигурност ще има и чипове които ще трябва да се програмират отделно, та затова и питам. Иначе в такъв случай първо ще намеря въпросната книжка и после ще преценя за ардуино.

Поздрави.
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...