Автор Тема: [hacked] Kubuntu 12.04 AMD64 след заспиване, не се събужда  (Прочетена 4297 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Човек дори добре да живее омазва е17 и се връща на КДЕ поне временно. Нямам големи очаквания, ама пък може да взема да науча нещо, бая неща съм видял от темите на колегите.

Значи ситуацията е следната. Описаната ОС в заглавието заспива след 5 (може и десет да са, но не повече) минути неизползване на мишка или клавиатура. Единственият изход от това положение е студено презапускане. Не действат никакви клавишни комбинации като преминаване в getty или убийство на X.org.

Когато инсталирах преди месеци 12.4 имах същия проблем. Тогава мъчих,  струвах, някак стана и аз не знам как. Подозирам, че го оправих след като изрично забраних на КДЕ да заспива и за по-сигурно направо спрях демона. В момента обаче ми казва, че тоя демон не работи и не го намирам в списъка с процесите.

Друго предположение, което си правих е, че нещо изпива ресурсите, което води до блокаж, нещо в стил „Матрицата 3“ :P

И започнах да махам едно по едно работещите приложения, като го оставям да заспи. Тъй като те са едва няколко, не беше трудно. Махнах дори klipper. Това е нещо много полезно, но човек се отучва от него, ако дълго време не ползва КДЕ, а в Гном 2 е идиотско изпълнението. 

Сега въпроса е следният. Има ли някакъв начин да се разбере след ново пускане, какво е довело до забиването преди това?

Нямам идея, как да процедирам и затова ще съм доволен на някакъв съвет. Предварително благодаря, включително за спамец, защото аз самия съм голям производител на такъв  >:D



Промяна на заглавието.
« Последна редакция: Sep 20, 2012, 08:26 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Просто изстрел в тъмното:

Случайно да ползваш официалният драйвер на АТИ?

На моя Acer 7551G когато ползвам нещо различно от свободният драйвер за АТИ (дори Уиндоус драйверите) компа си зависва постоянно и произволно. Доколкото гледах логове след рестарт и рових в нета това е някаква грешка при пауър мениджмънта на ядрата на процесора. Нещо не може да ги синхронизира и си зависва. Ако го оставиш така зависнал има шанса след време да успееш да мръднеш мишката но пак си остава в това положение.

Със свободният драйвер го няма тоя проблем. За това на тоя лаптоп няма Уиндоус инсталиран, а се ползва такъв само във виртуална машина за работа с Аутокад.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Мимоше, ти си невероятен стрелец. Би ми се искало все пак да знам, точно какви регистри си гледал, че да знам  и аз да ги гледам.

Иначе единствената причина на тая машина да е Кубунту е точно имущественият отпадък на Ати. Просто като съм купувал, не съм гледал, а съм блеел и пустото парче желязо не ще и не ще свобода.

Та там дето си чел нищичко ли не дават поне както частично решенице?

Благодаря!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
А защо държиш да си с fglrx драйвера?
На мен Radeon-а ми върши чудесна работа. Не знам какво имаш против АТИ. Досега само такива карти съм имал и никакви проблеми с тях (освен на тоя лаптоп).

Иначе за гледане, си гледаш логовете на машината след рестарт: /var/log/dmesg  /var/log/syslog
(нямам линукс в момента да ти кажа дали е точно така). Само че няма да гледаш текущите версии /var/log/dmesg а примерно /var/log/dmesg.1

« Последна редакция: Sep 18, 2012, 10:30 от mimosh »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ето колко полезно нещо са форумите!!! Отново благодаря! Аз най-редовно си ползвам dmseg и винаги, ама винаги още от  ядрата с номерация 2,2 съм бил  извънредно нещастен, че мога да видя само текущото положение, а не от предишно пускане.

Благодаря! Ако наминаваш към Видин, ще те уредя, с колкото успееш да излочиш, халби пиво  [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ще изляза извън темата, ама редовно го правя, пък и темата е моя ;)

Значи адаптера е от серията 58*0. Това чудо има два DVI и още едно минижупно, което подозирам е Display Port. Да де, ама на монитора му изгоря цифровия вход и трябва да ползвам аналоговия (dsub) с една джиджавка дето струва 12 лв. и ѝ викат преходник. През него няма никакъв начин да накарам свободният водач да изкара правилната разделителна способност. Той ми набутва 1600*1200, а аз поддържам максимално 1680*1050.

Монитора е стар и не поддържа нормалните днес разделителни способности. Освен това е течно-кристален, а не ЕЛТ, което означава, че не е добра идея да се ползва на разделителна способност различна от зададената. При предоставени възможности като 1600*1200 и 1280*1024 нещата изглеждат отвратително. Филипса не е глупав и се опитва да побере, всичко, което  му е подадено, а не просто да го отреже. Така картината придобива уродлив вид.

Това може да е много полезно за игрите, но при нормално ползване води до умопомрачение.

За протокола много повече харесвам Ати пред останалите производители, заради отношението им към нас. Правят и много по-добра апаратура. Но от както ги има, винаги са имали проблем с програмното обезпечение.

Хората от Санта Клара могат да пробутват боклуци и прахосмукачки, които да искат по един реактор само за тях, но те винаги работят както  се очаква от тях и с нови, и с несвободни водачи.

Много ми е и на грижа, че това каталистично чудо на природата не работи правилно под Дебиан и се налага да бягам от него. С което стигам до абсурда да бягам от Дебиан, заради някакъв несвободен шкарт.


« Последна редакция: Sep 18, 2012, 14:01 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

v13

  • Гост
Проблема е изцяло в драйверите. Предполагам ако при логин избереш сесия "fail save", не съм сигурен дали точно така се казваше ще ти пусне KDE в един вид сейф мод режим и там няма да имаш никакви проблеми.
Аз пък имах друг проблем, че с едни стари драйвери на nvidia до такава степен се влачеше системата, че само менюто долу в ляво се разпъваше и до там. Инсталирах коректният драйвер и полетя. Ако не се лъжа в KDE някъде по файловете има описани съвместими драйвери и други в блек листа. КДЕ работи безпроблемно с всичко екстри само когато всичко по видеото е както трябва.
« Последна редакция: Sep 18, 2012, 11:58 от v13 »
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Аз отново питам защо искаш да ползваш fglrx?
Какво толкова специфично използваш дето не го поддържа опънсорс драйвера?


ПП: Относно резолюциите: след като не може да си определи сам резолюцията драйвера има начин да се направи ръчно, обаче в момента не мога да се сетя как ставаше (правил съм го щото телевизора ми е HD Ready и има една крива резолюция хиляда триста и нещо по незнам си колко, дето не се разпознава от драйвера). Търси как се прави MODE LINE (май така се казваше) в xorg.

В *бунтуто вместо xorg.conf има конфигурационни файлове които се намират в /usr някъде (бях го ровил за да му задам кой драйвер да ползва), общо взето те заместват xorg файла

ПП2: Извинявам се чак сега се зачетох в заглавието. Защо ползваш Кубунту 12.10 то още е бета или алфа и вероятно няма поддръжка на fglrx официално?
« Последна редакция: Sep 18, 2012, 13:42 от mimosh »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не ползвам 10. Отново съм спал, като съм писал  :'(  Ще потърся тия неща, благодаря за многото съвети. Само да питам с ati може ли да се играе Tuxracer, че хлапетата много държат на нея, а последно си спомням, че тя влачеше. Ако не може здраве да е.

Иначе от xorg.conf не ми даваше да сменям. Нещо повече, ако тоя файл съществува, каквото и да пише в него (например навсякъде  цонфигуред) то изобщо X.org след (не съм съвсем сигурен) версия 6,7 отказва да запали. Странно, че с fire GL radeon X това не е така и то точно там му го смених. Ама и той прави едни магарии. Подменя mesa с някаква странна и т.н.
« Последна редакция: Sep 18, 2012, 14:03 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
И при дебиан има такава склонност ,когато заспи да не се събуди (KDE) , при гном 3 пък направо паник кърнъл ,клавиатурата мига и музиката забива, подозирам, че с xfce4 ще е същото -засега 3 ден съм с него,И аз си мисля ,че е от fglrx гадинаката ,интересното е че съм го забелязал при 64битовата машина ,друго което ползвам с fglrx е Pclinux os ,той е 32 бита и нямам никакви проблеми с него,тествано с кубунту 32 бита ,убунту 12,04 32 бита и федора 16 . Картите са АТИ 6790 и 6850 на машините ,а с интелската вградена на лаптопа нещо си 3100 няма проблем
« Последна редакция: Sep 18, 2012, 21:28 от ApucTokpaT »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да докладвам как закърпих положението докато си върна дебиана. В първата  публикация по темата казах, че в това идиотско нещо, което трябва да е системни настройки (нещо като най-отвратителният контролен панел) на КДЕ 4 съм забранил да заспива и даже съм спрял демона. Тука ми е грешката. Демона трябва да тръгва с КДЕ и да върви с него, та да не позволява на атито да се опитва да заспива.

Отново благодаря на всички!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Извинявам се за изровената стара тема, обаче искам да споделя как си оправих картата ATI Mobility Radeon HD 5650.

Както съм писал по-горе в темата досега ползвах свободния драйвер на АТИ, защото като сложа fglrx след известно време (произволно) системата забива. Тая цялата история не ми дава мира откакто имам лаптопа ~2г, за това започнах да се ровя в нета за още инфо и воала.

Проблема се оказва хардуерен. Не ми стана много ясно, но доколкото разбирам в някой от моделите на Acer (какъвто ми е лаптопа) има сложени (вероятно) дефектни карти, които при работа на пълна мощност (разбирай при максимална честота на паметта и GPU-то) си зависват.

Какво е решението: След инсталиране на fglrx драйвера, се инсталира програмката AMDOverdriveCtrl. След това при Medium Level и High Level на Overdrive се смъква честотата на GPU-то с 50MHz и воала няма проблеми, картата работи.

ПП: Темата се изравя от праха защото се надявам да е в помощ на някого, да не се мъчи и тормози както аз го правих 2г  [_]3
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Дано да си прав за това ,което пишеш ,лошото е че картата ми е сетната по дефоут от 950мегахерца на 840 максимална честота на ядрото.Ще я смъкна на 800 и медиума с още 50 и дано ми оправи проблема с произволното  забиване макар и да ме съмнява при положение че при 90% натоварване в рамките на час се държи прилично.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"