Автор Тема: Форматиране на хард диск със съществуващи дялове при инсталация  (Прочетена 5180 пъти)

antonyk5

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Здравейте!В момента съм с Уиндоус и съм подготвил диск с Ubuntu 13.04 за инсталация,но преди да започна не съм наясно с форматирането на хард диска.поради различната файлова система.В момента,той е разделен на две части(100гб и 400гб) и Ви моля,да ми помогнете как да процедирам,тъй като в по големият дял имам записана информация около 200гб.Искам окончателно да се разделя с Уиндоус.Въпросът ми е:При запазване на съществуващите дялове,ще може ли да се чете информация в големият дял от новата операционна система и да се добавя такава в този дял?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
По принцип, няма проблеми да си запазиш NTFS дяла с информацията. След инсталацията, системата  го разпознава като външен носител, подобно на флашка. Ако не го монтираш за постоянно, той ще бъде монтиран като кликнеш върху него с мишката. Няма проблеми да четеш и записваш данни върху него.
Когато задаваш дяловете за инсталация, избираш последната опция "Нещо друго".
Отваря ти се таблицата на дялове. Малкият дял, задаваш да се форматира в ext4 формат и на него да се инсталира кореновата файлова система /root/. Това е. Другият дял не пипаш. Отнасяш се с него, сякаш не съществува.
Съветвам те обаче да си прехвърлиш някъде данните и да си направиш нова таблица на дяловете с някой жив диск от типа на PMagic. Раздели диска на 3 части. 1 дял от около 40 GB, форматиран в ext4 файлова система, на който да зададеш да се монтира root дяла, 1 дял от около 4 ГБ за виртуална памет /swap дял/, форматиран в linux-swap и от цялото останало пространство правиш един дял, форматиран в ext4 за Home дяла /еквивалента на D-диска в Windows/. При инсталиране на системата задаваш да се монтират само root и Home дяла. Със Swap дяла, подобно на диска с данни от предишната конфигурация се държиш, все едно, че не съществува. Системата си го монтира автоматично.
Препоръчвам ти вторият вариант, защото предимствата не са малко, но поста стана вече прекалено обемен.
Успех!
« Последна редакция: Sep 13, 2013, 23:55 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

antonyk5

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
И аз искам да питам нещо.  Взех си горе-долу сериозна машинка и понеже чарковете са и от пролетта тази година, Убунту 12.04 LTS или най-новото.

Intel Haswell i7-4700MQ
Някаква nVidia 750М или 755М
рамта няма значение
Intel-ски мрежови карти, ако не се лъжа
Кое ядро ще ми върши работа?
Не държа непременно да е Убунту, но тези там си поддържат добре системата, а няма да имам време да си играя с разни настройки на Виното и прочее. Искам да подкарам две-три аудио програмки, но са за Уиндоус. Ако мога да си работя под Линукс ще съм супер щастлив, че Седмицата на Уина ме дразни супер много. Е не колкото 8.  ::)
« Последна редакция: Sep 14, 2013, 00:29 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
И аз искам да питам нещо.  Взех си горе-долу сериозна машинка и понеже чарковете са и от пролетта тази година, Убунту 12.04 LTS или най-новото.

Intel Haswell i7-4700MQ
Някаква nVidia 750М или 755М
рамта няма значение
Intel-ски мрежови карти, ако не се лъжа
Кое ядро ще ми върши работа?
Не държа непременно да е Убунту, но тези там си поддържат добре системата, а няма да имам време да си играя с разни настройки на Виното и прочее. Искам да подкарам две-три аудио програмки, но са за Уиндоус. Ако мога да си работя под Линукс ще съм супер щастлив, че Седмицата на Уина ме дразни супер много. Е не колкото 8.  ::)
За препоръчване е по- ново ядро. Дори и да инсталираш Ubuntu 12.04, след инсталацията пусни тема, да ти кажа, как да си инсталираш 3.8 LTS ядрото, което е налично в официалните хранилища.
Кажи, кои програми ти трябват, за да ти кажем, дали имат алтернативи под Линукс.
В този форум е имало нелепи ситуации, когато се инсталират под Wine приложения като WinRAR и Skype.
« Последна редакция: Sep 14, 2013, 10:01 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
За процесорите Haswell, по това което гледам в Интернет, би трябвало всяко ядро над 3.10 да ти свърши работа :)
Активен