Автор Тема: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава?  (Прочетена 65023 пъти)

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Честно казано, не разбирам защо така се получава.

През 2002-2003 година нещата бяха толкова различни. Използвах Линукс/ОпънСорс софтуер без да имам никакви оплаквания. Алтернативите на уиндоус приложения ми се виждаха по-стабилни и по-гъвкави. Използвах всяко едно приложение с голямо удоволствие. Дори за интернет браузър не съм имал оплаквания - Konqueror ми вършеше чудесна работа, в краен случай - Mozilla suit (дори не беше стигнала 1.0) или Netscape.

Но през последните 2-3 години в ОпънСорс средата виждам страхотни признаци на вбоклучаване. Преди лесно можех да копирам текст от OpenOffice към TinyMCE без всякакви признаци за разформатиране. Сега се чудя защо изобщо набирам текста в OpenOffice?!? Да не говорим, че OpenOffice забива повече от всякога, все по-бавен е и е все по-тромав. Изненадан съм, че в KOffice виждам същата тенденция. За браузърите да не говорим. Firefox стана по-голяма боза и от Internet Explorer, нямам думи колко нестабилен е станал вече. А за товаренето на машината да не говорим.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
А за товаренето на машината да не говорим.
Ами те и машините се промениха от тогава. Лично аз, 2.4 GHz с 4GB рам не знам как може да го натовари, но щом казваш. За останалата част от поста няма да се изказвам :)
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
В общи линии подкрепям.  :'(

След последният ми неуспешен опит да инсталирам стабилен Дебиан заради xorg (и един господ знае какво), сега имам следните проблеми с личния ми компютър (ескпериментален Дебиан, KDE 4.3.2, процесор АМД Атлон 2500+, твърд диск 250 ГБ, оперативна памет 1 ГБ):

1. Напоследък компютърът от време на време се позамисля, т.е. блокира за 2-3 секунди - нещо, което преди не се е случвало.
2. След обновяване на Iceweasel от 3.0.х до 3.5.х сега при пускане на браузъра иконката ми подскача половин минута върху екрана.  >:D
3. Понякога, да кажем на 10-15 включвания, звукът ми се прехвърля върху говорителя на компютъра по някаква причина (ползвам отделна звукова карта). След рестарт се оправя.

Не знам, може проблемът да е във все още недоискусуреното KDE, но май не само това.  :-[
Активен

Без правила няма игра

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
И мене не ме кефи вече. Ама е същото и с Уиндоуса. И вече почти не ползвам компютър, гледам 2-3 сайта на жената на телефона докато си лежа в леглото. Всички са в кюпа с производителите на хардуер. Или питона е виновен - това е теорията на един приятел.
Хубавото е, че компютрите тъй или иначе си заминават и до 2-3 години ще си носим в джобовете разни джуджавки за зяпане.
А иначе за сървъри линуксчето си става.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
И аз открих нещо много дразнещо.
Когато си купих за пръв път компютър (имам предвид 32-битов, а не правец 16) през далечната 2000 г. заради липсата на дисково пространство го използвах със Вин 98 и Star Office 5.2.
Стар офиса забавяше само при тръгване и после вървеше на гюрунтия, никакви проблеми.
Сега на компютър с 4 ГБ рам Оупън Офиса се забаявя при тръгване, но бави и при работа и при записване на файла при които се работи.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Абе големи сте глезотии бре. Тая тема голяма мрънканица ще стане.

"2. След обновяване на Iceweasel от 3.0.х до 3.5.х сега при пускане на браузъра иконката ми подскача половин минута върху екрана.  >:D"
Колко време да ти "подскача" иконката иконката се настройва от контролният център. По подразбиране е 30 секунди, но можеш да я направиш въобще да не подскача. Тук софтуера не е виновен, нито дебиана, нито КДЕ. И в КДЕ 3.5 също се настройваше.
Колкото до звуковата система, еми има си проблем, но скоро ще го решат . Много ясно - нова концепция, има неща да се доизкусуряват.
А това за Опен Офиса не ми е ясно. При мен си работи перфектно и без проблеми. И от версия на версия нещата стават все по-добри.
Фирефокса също все повече ми харесва от преди.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

dhelix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
  • Distribution: Debian,FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Честно да ви кажа не знам за какво говорите ???.Аз от около две години търкалям едно убунту на един лаптоп и до сега с едно две изключения проблеми не съм имал.Върши ми супер работа и подобни на горе описаните проблеми не съм имал.

 [_]3
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Като цяло и аз подкрепям твърдението,че нещата са по-зле от преди.Впрочем то нещата не само тук са зле.Погледнете колите примерно.С всяка нова "версия" все по-често се срещат разни дразнещи проблеми и като,че ли се правят за да изкарат около 5 години и после рязко им се влошават експлоатационните качества.Не знам на какво се дължи това,но наистина свободния софтуер напоследък не върви много добре поне не и като преди.Лично мнение не ангажирам никого с него.Да не почнете сега словестна борба тук има ли или няма проблеми.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

jivkojj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Ами збозяването има много причини:
- прекаленото пръскане на сили за неща които се припокриват, то не са дистрибуции, десктопи и т.н., които в същност припокриват функциите си, но изискват човешки ресурс за всяко поотделно
- за десктоп - многослойната архитектура е предимство, че е съвместима и върви навсякъде, напоследък се получва като голяма спънка относно производиелност
- специално за *убунту дистрибуциите мен ме дразни тая 6 месечна плановост - тамън я закърпят - и хоп излиза новата версия с нови бъгове, а старата - вече софтуера остарял (добре, че не само аз забелязах тоя проблем и умни хора въведаха ppa репозиторитата итоя проблем се редуцира)
- в стремежа си да направят нещо супер - понякога се оливат - например Амарок за КДЕ3 беше супер плеар, а за КДЕ4 си е жив пример как не се прави програма.
и т.н.
Активен

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Върнете се в каменната ера тогава!

За да се върви напред, ще трябва да се адаптираме към новия софтуер, а не само да го плюем. Откъм функционалност съм сигурен че свободния софтуер е светлинни години спрямо тоя от 2000-2003, а и от към стабилност не е много зле, проблемите са едни и същи - потребителите се хвърлят на DIY дистрибуции, видео драйвери, объркване, и такива често срещани.

Иначе бих се съгласил че липсва организация в линукс обществото и това дърпа нещата много назад. Има ужасно много дублиране.. Пример: OpenOffice Draw и Inkscape (и още 2-3 такива програми), KOffice - OpenOffice, Firefox - специфичните за графичните среди браузъри.
И като цяло графичните среди прерастват в цял application stack, което не би трябвало да е така.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Blender is the free open source 3D content creation suite, available for all major operating systems under the GNU General Public License.

Мнение на doc за новата версия на Blender, публикувано във форума на blenderbg.com
Със съкращения:
Цитат
Радикално е променена /за съжаление според мен в неудачна посока/ цялата концепция и идея в работата.
....
С две думи спореде мен версия 2.5 е своеобразна революция в развитието на Blender и като всяка революция, повече се руши, отколкото се създава, поне по отношение на интерфейса. Може би по-нататък ще се проявят ползите от тези промени, но за сега аз лично ще почакам известно време да поулегнат нещата, преди да премина на тази версия, въпреки че от 2.33 насам винаги съм се стремял максимално бързо да работя с новите версии.
Нататък следват няколко подкрепящи и допълващи картината коментара.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Върнете се в каменната ера тогава!

За да се върви напред, ще трябва да се адаптираме към новия софтуер, а не само да го плюем. Откъм функционалност съм сигурен че свободния софтуер е светлинни години спрямо тоя от 2000-2003, а и от към стабилност не е много зле, проблемите са едни и същи - потребителите се хвърлят на DIY дистрибуции, видео драйвери, объркване, и такива често срещани.

Иначе бих се съгласил че липсва организация в линукс обществото и това дърпа нещата много назад. Има ужасно много дублиране.. Пример: OpenOffice Draw и Inkscape (и още 2-3 такива програми), KOffice - OpenOffice, Firefox - специфичните за графичните среди браузъри.
И като цяло графичните среди прерастват в цял application stack, което не би трябвало да е така.

Не в каменната ера!Нещо друго:
Защо,всички,които се оплаквате не се откажете в един момент да ползвате Линукс?Нали има много недостатъци?
Хайде да ви видя.Не се надявам на отговори,но си задайте въпроса.
Много неща се правят и то в кратко време.Няма време за напасване,за погасяване на бъгове и т.н.Гони се и конкуренцията от собственическия софтуер.Това значително снижава качеството на софтуера с отворен код.
Всичко това вие го знаете прекрасно.Аз не представям какво представлява топлата вода пред вас.Но има момент на нетърпимост при преход,когато нещата не са доизгладени и не са толкова функционални,както са били преди.
И аз се ядосвам за същите неща,за които и вие сте недоволни.Но и се надявам.
След всеки нов ъпдейт.

Нека сме търпеливи.Все пак,чакаме "наготово".Това не означава,че сме готованци.
Но трябва да сме толерантни повече от останалите.

Поздрави!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Има и алтернативи, поради посочените горе причини, ползвам Windows 7 и се не оплаквам, само си спомням колко гот ми беше кат ползвах дебиан преди 2 години...
Активен

edmon

  • Гост
Предполагам, че проблема е в задклавиатурното устройство.
Най-добре го смени  и всичко ще ти  се оправи!
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Тука е момента и аз да си излея мойта мъка и терзания.

Напоследък все повече се замислям, че има един много неудобен модел на развитие на Линукс, в частност на дистибуциите. Ще да дам един пример, за да стане ясно за какво говоря - значи нека вземем Дебиана щото това ми е любимата Линукс ОС. Та това, което ме дразни е, че модела на развитие не е много гъвкав по отношение на приложния софт. За да влезне нещо в Дебиан stable трябва да минат кажи речи години от датата на излизане на стабилна версия на дадения софт и това значи винаги да си ползваш стари версии на приложния софт. То няма лошо, нали всичко ще си е стабилно и т.н., ама от друга страна това си е ограничение и сега вместо да си ползвам  само Дебиана трябва да търкалям и Кубунту. И тука идва въпроса защо аджеба трябва да обвързваме приложния софт с критерии за свръх стабилност? Защо вместо да се гледа само системния
софт (кърнел и т.н.) да е стабилен трябва да набутваме там и приложния софт?
Значи в идеалния случай аз ги виждам нещата така - системния софт, който е много важен за правилната и стабилна работа на системата се запазва свръх стабилен, а за приложния софт се въвежда критерий за stable_stable (както е сега) и критерий stable_developer. Stable_developer трябва да е версията на съответния софт, която се пуска от разработчика като стабилна. Така човек си инсталира каквото му е кеф, като задава приоритета в конфиг файла на пакетния мениджър. Така се постигат две неща хем се задоволяват капризите на тия, които искат свръх стабилност, хем и капризите на тия, които искат да си ползват приложния софт, както под Виндовс (най-новата стабилна версия на разработчика). Та това ми се иска да стане в частност с Дебиана, иначе сега трябва да чакам да излезе нова версия, че да дойде нов софт, не мога да разбера от какъв зор трябва да ги обвързват двете неща, така всичко става супер статично и недодялано.

Та какво ще кажете вие по въпроса?
« Последна редакция: Dec 05, 2009, 00:53 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт