Автор Тема: Въпрос за начин на работа с firebug  (Прочетена 2191 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Ползвам firebug за да видя кое как е направено в интернет страниците, стиловете и т.н. Включително и за неща които аз съм правил.

Използвам иконката за 'inspect', която осветява и обгражда визуално всеки елемент който се посочи от веб страницата. Когато се посочи някой елемент (в горната половина на екрана)  firebug динамично изобразява всички html елементи и стилове за посочения елемент в дебъг прозореца си (долната част на екрана).

Дотук добре... Обаче става нещо което много ме дразни или аз не заня как да работя с firebug или не я използвам правилно.

След като е посочен елемента (в горната половина на екрана) тръгвам с мишката към долната част на екрана (към дебъг часта), но докато мишакта се движи през екрана и стигне до кода, тя неминуемо осветява и други елементи от страницата. Така докато стигна до кода ..... вече частта която съм си харесал я няма щото се е сменила с нещо друго. ??? ???

Единствено успявам ако много, много бързо движа мишката или правя криволичести движения да избягвам елемети да стигна до кода без промени.

Нещо бъркам в работата. Няма ли някой hot key с който може времмено да се замрази осветяването?

« Последна редакция: Mar 27, 2013, 12:41 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #1 -: Mar 27, 2013, 12:39 »
Защо просто не цъкнеш на елемента който инспектираш?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #2 -: Mar 27, 2013, 12:46 »
Защо просто не цъкнеш на елемента който инспектираш?

Ха това става... Ама като е линк? като цъкнеш и отиваш на друго място? Аз досега май само линктнати елементи съм проверявал.
« Последна редакция: Mar 27, 2013, 12:52 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #3 -: Mar 27, 2013, 13:01 »
Значи начина който се сещам е това копченце изобщо да не е активирано, а с дясно щракване да си казваш „Inspect element“, за което те интересува. Аз хич не харесвам firebug и клонингите му. Стават да приложиш набързо стил и да видиш как ще изглежда, но само толкова. Казват за разглеждане на дървото на DOM било отлично, но от това не разбирам. За всеки случай винаги гледам кода на страниците в оригинал (ctrl + U), защото това, което дава този инструмент (и клонингите му) не е истинският код, а преизчислен такъв, което в 99,9% от случаите не върши работа, защото (как да го кажа по-меко от лъжа), а да — заблуждава.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #4 -: Mar 27, 2013, 14:06 »
Аз хич не харесвам firebug и клонингите му. Стават да приложиш набързо стил и да видиш как ще изглежда, но само толкова.

/offtopic
И да, и не. Аз съм на Опера и там Firebug-a се казва Dragonfly, но възможностите са почти идентични. И двете са безценни примерно когато пращаш Ajax заявка или нещо през $_POST в PHP, и искаш да видиш какво хвърчи нагоре надолу, а не ти се занимава да пишеш като луд var_dump() или нямаш XDebug. За стиловете както каза също е полезно, може да валидира HTML, има и доста други благинки - абе, не е като да нямат приложение. Друг е въпроса какво си свикнал да използваш :)

Та по темата - с отворен Firebug като цъкнеш върху линк отваря ли го, или го избира като елемент за проверка? Ако го отваря като линк все едно няма Firebug, потърси някъде в настройките, би трябвало да има опция от сорта на "Select an element to inspect".
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #5 -: Mar 27, 2013, 15:54 »
Хехех
1. Изходния код се различава от показваното в различните браузъри (понякога доста) а пък като тръгнеш да се разхождаш по рамките и .. понякога имат по 20-30 рамки на страница - та на мен ми е по-лесно с бублека :-)
Особено пък едни реклами са се навъдили напоследък, па едни с-ми за управление на съдържание дето откриват флаш, силвърлайт, джава и пр. динамично (т.е ако намери флаш ти показва флаш съдържание, инак картинка, текст...) та познай дали дърпаната с wget/curl etc. страница има нещо общо с показваното от firebug (където си е през браузър все пак и си детектва всичко)
2. Да и аз съм го забелязъл тоя бъг
- към колегата с "десния бутон" - да познае от първи път ако цъкнеш в/у флаш с десния кое меню се показва на флаша или на бублечката :(
- по проблема.. няма решение - по принцип пробвай с презареждане и изчакване на страницата да зареди напълно - обик. тогава не го прави (но не всеки път де) т.е. забелязал съм че докато зарежда си "опреснява" интерфейса и ако съм цъкнал по-рано бутона за избор той е изскочил (как да го обясня по-ясно.. докато зарежда още ако цъкна бутончето долу в ляво за селекция и то остава натиснат но при до-зареждане на нещо /фрейм, уеб елемент/и идва момент в който решава да се опресни вкл. и интерфейса на firebug-а, та тогава обик. ми изскача автоматично т.е. не съм вече в режим на селекция на елемент) та ако може обърни внимание и на това дали вече не ти е изскочило и НЕ си на селекция /обик. това ми с получава само ако страницата още дозарежда нещо си/ - само тогава като цъкна и отваря линк или там прави каквото се прави като цъкнеш там без включен режим на селекция.. ама понякога и при заредена страница се оказва изскочило де - имат бъг явно т.е. аз го натискам то веднага изскача
..и само тогава като цъкна ми следва линка (е и понякога ако има некъв код onClick там не се знае кой  ще превари) инак си работи както се очаква
« Последна редакция: Mar 27, 2013, 16:03 от remotex »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #6 -: Mar 27, 2013, 16:00 »
В този случай нацъквам това над него или около него и навигирам в кода. Това са само още няколко цъкания.

Но пак си показва нрава. Не показва точният код, а преизчислен, та пак в повечето случай е по-добре да гледаш чистият код.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #7 -: Mar 27, 2013, 18:56 »
Не показва точният код, а преизчислен, та пак в повечето случай е по-добре да гледаш чистият код.

Не знам дали говорим за едно и също нещо, но аз мисля точно обратното - предпочитам да прегледам "преизчесления" код, вместо първоначално заредения на страницата. Ползвам основно firefox и прегледът на сорс кода на страницата (Ctrl+U) не ми показва актуалното съдържание променено през ajax, jquery, ... etc, което си е минус за мен.
Погледни примерно сорса на linkedin.com ;)

По темата на Нака - аз също не използвам въпросното бутонче Inspect, а с десния бутон на мишката върху елемента в страницата и от контекстното меню
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #8 -: Mar 27, 2013, 19:02 »
Въпреки, че споменах само DOM, имах предвид също AJAX, JSON и подобни технологии основани на js. Там буболечо е незаменим. Щом е js, няма оправия без него.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #9 -: Mar 27, 2013, 19:33 »
Въпреки, че споменах само DOM, имах предвид също AJAX, JSON и подобни технологии основани на js. Там буболечо е незаменим. Щом е js, няма оправия без него.
Доколкото ми е известно освен като част от името си JSON няма общо с javascript
Активен

0x2B|~0x2B

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #10 -: Mar 27, 2013, 19:52 »
Всъщност JSON е напълно валиден JavaScript. Може да се разглежда като начин за сериализация/десериализация на JS обекти.
А Firebug и производните му в браузърите са незаменимо средство за изработване на web приложения. В последните версии може да се навигира из скриптовете, да се поставят breakpoints, има call stack и watch. Другото възможно и удобно нещо е, ако ползвате JQuery директно да го изпълните върху DOM-а на страницата.
Има профайлър, с който можете да оцените коя част от кода е "бавна". Има анализатори на мрежов трафик. Въобще безкрано е полезен.
В IE има един абсурд - при избиране на елемент не може да се разгледа DOM представянето му. Или поне аз не мога да го намеря как се прави.
Активен

фонокартен телефонен апарат

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #11 -: Mar 27, 2013, 19:57 »
За „бавниотията“ не е ли най-добро яховското Yslow? По между другото, него го пише българче.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #12 -: Mar 27, 2013, 20:00 »
Всъщност JSON е напълно валиден JavaScript. Може да се разглежда като начин за сериализация/десериализация на JS обекти.
А Firebug и производните му в браузърите са незаменимо средство за изработване на web приложения. В последните версии може да се навигира из скриптовете, да се поставят breakpoints, има call stack и watch. Другото възможно и удобно нещо е, ако ползвате JQuery директно да го изпълните върху DOM-а на страницата.
Има профайлър, с който можете да оцените коя част от кода е "бавна". Има анализатори на мрежов трафик. Въобще безкрано е полезен.
В IE има един абсурд - при избиране на елемент не може да се разгледа DOM представянето му. Или поне аз не мога да го намеря как се прави.
Май говорим за различни неща. За мен това е запис в някакъв формат:
Код:
{
"employees": [
{ "firstName":"John" , "lastName":"Doe" },
{ "firstName":"Anna" , "lastName":"Smith" },
{ "firstName":"Peter" , "lastName":"Jones" }
]
}
А дали ще го чета с джава, джаваскрипт или питон си е лично моя работа. Нали?
http://www.w3schools.com/json/default.asp
Активен

0x2B|~0x2B

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за начин на работа с firebug
« Отговор #13 -: Mar 27, 2013, 20:09 »
Точно това, че не зависи от конретна платформа/език/реализация, заедно с простотата му прави JSON много популярен. Но това, което каза Мирчо е напълно вярно. Това j не случайно е в името на технологията.

И още нещо, сега за сега, когато говорим за страната на клиента, ако не е междусървърна комуникация, то в крайна сметка опираме до жабаскрипт. Има претенденти, но още никой не е дори далеч от това да го замени там. А той навлезе и от сървърната страна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear