Автор Тема: Райд контролер LSI и връзка с уеббиоса му от друг компютър!?  (Прочетена 8975 пъти)

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Та за туй, ако имаш нещо конкретно по темата да кажеш, казвай, ако не подмини. Разбирам, че за добро си го казал, но не ми е от полза.

Какво точно не разбра от отговора - ДА ?
Или аз не разбирам, или ти не знаеш какво искаш ! Въпроса е : "Райд контролер LSI и връзка с уеббиоса му от друг компютър!?"
Отново отговарям : Да, може да се управлява контролера от друга машина независимо какво работи на машината с контролера ! Не ти трябва IPMI има си софтуер от производителя. Единственото условие, е да е включена и да работи машината през мрежа.
Има ли мрежов достъп и захранване за да работи железарията, може да се управлява.
И пак питам разгледа ли MegaRAID софтуера ?
Ако разбирането за помощ е : ела и ми го направи, ама да ми е лесно на мен и както искам, ще влезем в друг тип отношения, където отговора ми ще е - НЕ.
Когато решиш, че си осмислил правилно и обективно какво искаш, и кажеш какво и как си направил, можем да продължим напред. И е добре да си провериш дали времето за хардуерен старт на дисковете е достатъчно за твоя модел, като респективно го отразиш и в конфигурацията.
Терабайтовите дискове вече са доста пъргави в работен режим, но дали голямото количество кеш ти помага, а и за колко време влизат в режим ? В какъв статус е настроен да работи контролера ? Raid-Thrue или Raid-Back ?
Нахвърлях ти материал за размисъл. Имам ли време, при правилно и адекватно деиствие от твоя страна, ще помогна с каквото мога.
П. Неделя е възползвай се ! ;)
Успех !
Активен

---=== мир и любов ===---

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Благодаря, сега ми стана малко по-ясно!
Та значи, има възможност от локална мрежа от друг компютър да се извика този уеб биос на контролера. И аз така кто си разсъждавам, точно това си мислех, че трябва да има вариант при работеща машина да се извиква и проверява и евентоално наглася с след смяна на диск без да се спира и според моята лотика, би трябвало да бъде от IMPI щото другите 2 лан карти се ползват от инсталираната ОС, но пък като вляза в IPMI от другата машина не виждам меню от което да извикам биоса на райд контролера.
На друг порт ли е или по какъв друг начин? Нещо споменаваш за допълнително инсталиране, но къде? В ESXi или там нещо към софтуера на IPMI не мога да стопля!
За момента ми е по-важно сам да го разбера как става, а не някой да ми го направи. Не ме притиска време за въвеждане в експлоатация
Активен

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Благодаря, сега ми стана малко по-ясно!
Та значи, има възможност от локална мрежа от друг компютър да се извика този уеб биос на контролера. И аз така кто си разсъждавам, точно това си мислех, че трябва да има вариант при работеща машина да се извиква и проверява и евентоално наглася с след смяна на диск без да се спира и според моята лотика, би трябвало да бъде от IMPI щото другите 2 лан карти се ползват от инсталираната ОС, но пък като вляза в IPMI от другата машина не виждам меню от което да извикам биоса на райд контролера.
На друг порт ли е или по какъв друг начин? Нещо споменаваш за допълнително инсталиране, но къде? В ESXi или там нещо към софтуера на IPMI не мога да стопля!
За момента ми е по-важно сам да го разбера как става, а не някой да ми го направи. Не ме притиска време за въвеждане в експлоатация

Човек, вземи гo изтегли най-накрая този MegaRAID !
На машината, където е контролера ти трябва SNMP. Инсталираш MIB-a и си готов. Производителя го е направил. От машината от която искаш да командваш настройваш си стената и софтуера и цъкаш с мишка.
Изключи си фотографската памет и не помни картинки, а мисли абстрактно ! Хост-интерфейса и софт-интерфейса се различават като визия, но са едно и също и правят абсолютно едно и също.
И един съвет: След като вече е инсталирана ОС през IPMI, забрави за него ! Това е много, много аварийна дупка, да си докопаш машината. Да интересен е, но какво от това ?
Дай малко по-експедитивно, че финал има довечера ;)
Активен

---=== мир и любов ===---

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
//извън темата
Бас и тези испанци. Нямат спирка Ве. Изпиха цялата вода на футбола, не остана нищо. И на цялата работа за финал Торес стана героя. Ай сиктир. Някой да ми го беше казал, нямаше да повярвам.


редакция от neter: Редактирано, съгласно т.5 от правилата на форума.
« Последна редакция: Jul 02, 2012, 15:17 от neter »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

deicide

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
IPMI-а е супер удобен от както го има само него използвам + че може да пуска mail's при проблем с машината.....
В биос-а на контролера трябва да има някъде опция за autorebuild, която трябва да е пусната.
На LSI софта е доста извратен и неприятен, но работи (може би за мен е така понеже харесвам софта на 3ware  ;D).
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
От Перси, явно нямаха време пичовете да ми обясняват и го направиха, но така и не разбрах каква е причината!
Когато извадих вкарах диска, той започна да си мига в синхрон с другите и съм сигурен, че се е ребилднал автоматично, но все пак не го бях проверил.
Когато на сутринта видях сървър изключен поради спиране на тока и го включих, това което ми направи впечатление е точно лампичките, че неговата само 1-2 пъти премигна и това ме накара да отворя биоса му и да констатирам, че е разграден.
Сега трябва да намеря начин и той май е този мегарайд, да се влиза в него от друго работно място и при следващи манипулации, да става без спиране на системата.
Би трябвало, при смяна на диск, това да става без да се налага спиране на системата.
Активен

Drago_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Това което ти е нужно е MegaCli.

Ето примерен изход :

Код:
/opt/MegaRAID/MegaCli/MegaCli -PdList -aALL |grep "Firmware state"
Firmware state: Online, Spun Up
Firmware state: Online, Spun Up
Firmware state: Online, Spun Up
Firmware state: Online, Spun Up
Firmware state: Online, Spun Up
Firmware state: Online, Spun Up
Firmware state: Online, Spun Up
Firmware state: Online, Spun Up
Firmware state: Hotspare, Spun Up
Firmware state: Online, Spun Up

Явно си свикнал на шаренийки. Потърси megaraid storage manager инсталира се на машината то си пуска някакво java ла*но, което се води сървър след което си има клиент и  го ръчкаш аз ползвам kubuntu за десктоп с малко зор го подкарах и там, но като цяло работи по-зле от win версията.

Ако толкова ти е зор ще ти дам и скриптовете които съм си написал за нотификация при изпаднал диск. Малко са калпаво изпълнение, но засега не са ме издънили при действащи над 100 машини.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ще мъча с Уиндоус версията, че така и така лаптопа ми е на Уиндоус, щото с Линукс малко държи батерията, пък е и проблемна още поддръжката на новите модели, а и клиента и той е само за Уиндоус, а и вътре ще имам един Уиндоус за мои си цели и от вън през rdp ще мога и хипервайзера да си бъзикам от него.
Ама сега трябва първо да се оправя с този суич от къде идва проблема, че ако рутера ми в сървъра, нямам IPMI, а не искам да ми е в десктопа.
Имам структурно окабеляване преди 4 години правено в апартамента. От вън до един шкаф в кухнята отива тройка кабели лан, телефон и коаксиал. От този шкаф към трите стаи отива по една такава тройка. В стаята в която е сървъра и другата в която ми е десктопа, лан кабела е разделен с по две обувки от 4 жички за два компютъра. WiFi суича е в шкафа. от вън връзката която идва за нета се свързва за едната букса и отива в едната лан карта, а другата букса в другата лан карта и се връща в ТП-Линка и тръгва към десктопа ми, който сащо е с 2 ран карти и така работеше, преди да взема сървъра. Като разменя кабелите и стартирам при мен виртуалката ми остава букса за сървъра и IPMI, но иначе трябва да ползвам суич и се ебава положението. Нямам връзка с IPMI, а мрежа с всички реални и виртуални компютри има, браузва си и сториджа на ESXi!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
В сървъра ти влиза кабел, който е крипнат само за 4 жици?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами за момента, докато му направя подходящото място ще е така.
1 кабел=2 компютъра :D
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
В сървъра ти влиза кабел, който е крипнат само за 4 жици?
Не си ли виждал? :)
Активен

Mitaka

  • Гост
В сървъра ти влиза кабел, който е крипнат само за 4 жици?

Напълно възможно... ето "кодовете":

ПЦ1: бял-оранжев:оранжев, бял-зелен:празно, празно:зелен, празно:празно
ПЦ2: бял-син:син, бял-кафяв:празно, празно:кафяв, празно:празно

на 7 бири и 2 уискита съм, може и да имам грешка :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
В сървъра ти влиза кабел, който е крипнат само за 4 жици?
Не си ли виждал? :)

Ами да ти кажа, честно в сървър не съм виждал да влиза такъв кабел...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше